Nigdy w życiu nie marzyłam o byciu księżniczką i jakoś nie przepadałam za bajkami w tymi klimacie. Sukienek w dzieciństwie też nie lubiłam nosić, bo były niewygodne i fiurgały 😀 Książki z księżniczkami w roli głównej też były nudne i na maksa przewidywalne, bo królewny zawsze pakowały się w kłopoty, a później książęta musieli je ratować.

Dotychczas, ciężko było znaleźć na rynku książki, które odbiegały od tej oczywistej narracji z księżniczkami, ale na szczęście udało się to wydawnictwu Sam! Zaledwie kilka dni temu, miała premierę ich nowa książka, która poświęcona jest życiu prawdziwych księżniczek. Nowość ta, zdecydowanie wyróżnia się na rynku i jest dla mnie idealną książka o księżniczkach, ponieważ zawiera całą masę ciekawostek i jest to połączenie pozycji historycznej i edukacyjnej, a takie książki uwielbiam!

W dzisiejszym wpisie opowiem Ci więcej o Prawdziwych księżniczkach, które mam nadzieję, zachwycą również Ciebie!

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Prawdziwe księżniczki to książka, która przedstawia młodym czytelnikom jak naprawdę kilkaset lat temu wyglądało życie tytułowych prawdziwych księżniczek. Autorka w prosty, ale ciekawy sposób dzieli się wiedzą dotyczącą tego jak wyglądał typowy dzień i edukacja księżniczek oraz co było wtedy modne i co przyszłe monarchinie nosiły. Oprócz informacji dotyczących tylko księżniczek, autorce udało się przemycić ciekawostki fakty o tym jak wyglądały uczty oraz jak wyglądało życie w pałacu.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Wydawać by się mogło, że bohaterkami tej książki są tytułowe księżniczki, jednakże wbrew pozorom autorka zdecydowała się wybrać jedną królewską rodzinę, a co za tym idzie księżniczkę, której czytelnik będzie towarzyszył przez cały czas czytania książki. Ową dziewczynką jest Wiktoria, która dorasta i wchodzi w poważniejszy, dorosły świat.

Oprócz tego, na każdej rozkładówce, można odnaleźć uroczego, pałacowego duszka, który kiedyś, a dokładniej 500 lat temu również był księżniczką i dokładnie zna ona zwyczaje kolejnych mieszkańców pałacu.

TREŚĆ I BUDOWA KSIĄŻKI

Prawdziwe księżniczki mają zaledwie 16 stron, a mimo to, autorce udało się zmieścić w tej książce aż 12 minirozdziałów. Niektóre z nich mieszczą się na jednej stronie, inne z kolei zajmują całą rozkładówkę. Czytelnik swoją pałacową przygodę rozpoczyna od hucznego balu, gdzie może zobaczyć jak wyglądają zwyczaje gości oraz ich niesamowite bogato zdobione stroje.

Dalej, czytelnik dowie się kogo określa się mianem księżniczki oraz jak zostaje się królową. Następna rozkładówka poświęcona jest dworskiemu, a dokładniej pałacowemu życiu oraz ich najróżniejszym mieszkańcom. Gdy maluch dowie się już najważniejszych informacji o zamku, to na dalszych zobaczy stronach jak księżniczki spędzają dzień oraz jak wygląda ich poranna toaleta i cały proces zakładania tych przepięknych i bogato zdobionych sukni, które z pewnością były bardzo niewygodne 😀

Autorka, zdradzi czytelnikowi również jak w rodzinach królewskich świętuje się zaślubiny oraz co księżniczki ich bliscy lubią robić w wolnym czasie. Na samym końcu, znajdziesz informacje poświęcone zarówno prawdziwym księżniczkom oraz tym, których postaci możesz kojarzyć z baśni. Co więcej, aby poznać księżniczki z bajek, będziesz musiał najpierw zamienić się w pokojówkę przyszłej władczyni i ją ubrać. Pod ubraniami kryją się bowiem historie czterech baśniowych księżniczek.

OKIENKA

W Prawdziwych księżniczkach znajdziesz prawie 30 dobrze ukrytych okienek do odkrycia. Mają one różne wielkości i kształty oraz czasem trzeba się dobrze przypatrzeć aby je znaleźć 😀 Co więcej, ich liczba na stronach jest całkowicie przypadkowa i czasem okienek możesz znaleźć 3, a czasem 5. Pod niektórymi okienkami, znajdziesz same ilustracje, a pod innymi oprócz obrazków znajdziesz dodatkowe ciekawostki i wyjaśnienia.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Prawdziwe księżniczki wchodzą w skład serii Dlaczego? Kiedy? Jak?, która powstała z myślą o głodnych wiedzy dzieciach powyżej trzeciego roku życia. Pomimo tego, że pierwsza książka, która otwiera tą serię jest o księżniczkach, to wcale nie jest to książka tylko dla dziewczynek. O nie, nie! Książka opowiada o życiu i zwyczajach przyszłych monarchiń oraz ogólnym życiu rodziny królewskiej w pałacu, dzięki czemu jej treść jest uniwersalna i każdy może się z nią zapoznać. Nawet, dorosły! 😀

ZALETY KSIĄŻKI

  • treść książki została odpowiednio dostosowana do wieku małego czytelnika,
  • język jakim posługuje się autorka, jest zrozumiały,
  • cała masa okienek do otwierania i poznawania szczegółów dworskiego życia,
  • informacje jakie zostały zawarte w książce, były konsultowane z ekspertami,
  • proste i nieskomplikowane ilustracje, które przedstawiają całą masę szczegółów,
  • wygodny i duży format książki, który umożliwia dokładne przyglądanie się ilustracjom,
  • książka nie jest tylko i wyłącznie o księżniczkach, ale zdradza ona również ciekawostki dotyczące pałacowego życia.

REASUMUJĄC

Prawdziwe księżniczki, to naprawdę fantastyczna i zaskakująca książka, która traktuje temat księżniczek w inny sposób, niż ten do którego zazwyczaj każdy jest przyzwyczajony, czyli baśniowy. Oprócz faktów z życia księżniczek, w książce tej, czytelnik znajdzie całą masę innych ciekawostek, dzięki którym będzie miał on możliwość dowiedzieć się, jak wyglądało życie pałacowe. Ilustracje są realistyczne i szczegółowe, dzięki czemu można przyglądać się znacznie dłużej, żeby odszukać nie tylko dobrze zamaskowane okienka, ale również szczegóły.

Osobiście, już nie mogę się doczekać kolejnych tytułów, jakie niedługo ukażą się w tej serii! 🙂 Na pewno będzie to bomba!

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Andrea Erne
ILUSTRACJE: Melanie Brockamp
TŁUMACZENIE: Anita i Robert Jonczyk
SERIA: Dlaczego? Kiedy? Jak?
WYDAWNICTWO: Sam
LICZBA STRON: 16
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: książki historyczne
WIEK: 3+
CENA: ~ 40 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/PrawdziweKsiezniczki

Miłej lektury! 🙂

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to