Uwielbiam książki, które mają na celu zapoznanie dzieci z emocjami, jakich mogą doświadczać w swoim życiu. Sama przez dłuższy czas nie umiałam ich nazwać i sobie z nimi poradzić dlatego też, bardzo zależy mi na tym, aby Miłek miał pod tym względem łatwiej. W naszej biblioteczce tytułów poświęconych emocjom jest już dość sporo, a całkiem niedawno do naszej kolekcji dołączyły książki aktywnościowe z serii Akceptuję, co czuję od wydawnictwa Harperkids.

Muszę przyznać, że wiele dobrego słyszałam o tych książkach, ale dotychczas nie miałam możliwości się z nimi lepiej zapoznać. Na moje szczęście, udało mi się to nadrobić i całkowicie zakochałam się w dwóch najnowszych tytułach, jakie ukazały się w serii Akceptuję, co czuję.

Te dwie pozycje, poświęcone są przyjaźni i konfliktom, czyli rzeczom, z którymi mamy do czynienia praktycznie każdego dnia. Zostały napisane z myślą o dzieciach, dlatego też wszystko, treść, ilustracje, koncepcja, zostały dostosowane do młodego czytelnika. Nie tylko dzieci znajdują tu praktyczne porady, ponieważ autorzy pod koniec książek zamieścili krótki poradnik skierowany do rodziców.

DLA KOGO SĄ TE KSIĄŻKI?

Tak jak wspomniałam wcześniej, książki z tej serii dedykowane są głównie młodym czytelnikom, jednakże ich opiekunowie na nich skorzystają. Cała seria Akceptuję, co czuję stawia na rozwój inteligencji emocjonalnej i promowanie empatycznego podejścia do drugiego człowieka. Dotychczas, Harperkids wydało 5 książek w tej serii i mam nadzieję, że wkrótce pojawią się kolejne.

Poniżej umieściłam listę z tytułami książek:

 • Moje emocje,
 • Prawa dziecka,
 • Pewność siebie,
 • Bracia i siostry,
 • Strach – wróg czy przyjaciel?.

ZALETY KSIĄŻEK

 • książki uczą dzieci emocjach,
 • czytelnicy dowiedzą się jak sobie radzić w trudnych sytuacjach,
 • nauczą się rozwiązywać konflikty,
 • poradniki dla rodziców zawierają proste sposoby jak pomóc dzieciom poradzić sobie z emocjami,
 • promowanie empatii do drugiego człowieka,
 • proste zadania do wykonania przez dzieci mają za zadanie pomóc im zmierzyć się ze swoimi emocjami,
 • ogromna różnorodność ćwiczeń – od wypisywania, naklejania aż po rysowanie.

Przyjaźń. Jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić

Przyjaźń jest jedną z ważniejszych rzeczy w ludzkim życiu. Zwłaszcza dla małych dzieci, którzy traktują ją bardzo poważnie. Naturalnym jest również fakt, że w takiej relacji co jakiś czas pojawiają się niedomówienia czy zgrzyty, które prowadzą do konfliktów. W książce Przyjaźń. Jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić, autorzy zawarli praktycznie każdą możliwą sytuację, jaka może się przydarzyć absolutnie każdemu. Najważniejsze jest jednak to, że zostały one rozebrane na czynniki pierwsze dzięki czemu łatwiej jest przedstawić różne warianty na poradzenie sobie z nimi.

Z tej książki dziecko dowie się jak:

 • dogadać z się z przyjacielem, gdy oboje chcą robić inne rzeczy,
 • jak dzielić się zabawkami,
 • jak odkrywać własne emocje, które towarzyszą dzieciom w różnych sytuacjach,
 • jak być empatycznym w stosunku do innego człowieka,
 • jak okazywać szacunek innej osobie,
 • jak skupić się na tym co łączy przyjaciół, a nie ich dzieli.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Akceptuję, co czuję
AUTORKA: Margot Fried-Filliozat
ILUSTRACJE: Eric Veillé
WYDAWNICTWO: Harperkids
LICZBA STRON: 72
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA:
JĘZYK: polski
WIEK:  3+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Kłócimy się, godzimy się

Druga książka z tej serii, poświęcona jest kłótniom i konfliktom, które mają miejsce praktycznie każdego dnia. Szczerze mówiąc, po zapoznaniu się treścią tej książki, łatwiej było mi zrozumieć moje własne emocje w sytuacjach dla mnie podbramkowych, a mam prawie 30 lat! Dlatego tym bardziej cieszę, że takie książki powstają i kolejne pokolenia mogą szybciej i łatwiej nauczyć się swoich emocji oraz tego jak z nimi postępować.

Ale przejdźmy już do treści jakie możesz znaleźć w Kłócimy się, godzimy się. Podobnie jak wcześniejsza książka, ta również jest rodzajem zeszytu ćwiczeń dla dziecka, a pod koniec książki znajdują się najważniejsze informacje dedykowane rodzicom. Tuż za tym poradnikiem, znajdziesz naklejki, które należy wykorzystać przy niektórych ćwiczeniach.

Czymś, co podobało mi się w tej konkretnej książce jest to, że wiedza dotycząca emocji, często trudnych, jest przedstawiona w prosty, przystępny oraz pełen szacunku sposób. Zapoznając się z jej treścią, czytelnikowi jest łatwiej zrozumieć jak wybrnąć z niekorzystnej i trudnej sytuacji, w jakiej się znalazł. Co więcej, w Kłócimy się, godzimy się znalazło się wiele sytuacji, z którymi dzieci mają styczność każdego dnia. Konflikty to część naszego życia i umiejętność radzenia sobie z nimi może zapobiec wielu kłótniom i nieprzyjemnym sytuacjom. Z tej książki dziecko dowie się również jak opanować swoje emocje i nerwy, żeby konflikty nie wywoływały agresji.

Wszystkie ćwiczenia znajdujące się w książce mają na celu oswojenie dziecka z trudnymi emocjami i przedstawienie im możliwych wyjść z trudnych sytuacji. Zadania są bardzo proste, ale mimo wszystko zachęcają zarówno dziecko jak i dorosłego do przemyśleń. Od siebie bardzo polecam tą książkę każdemu rodzicowi i dziecku.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Akceptuję, co czuję
AUTORKI: Chantal Rojzman i Violene Riefolo
ILUSTRACJE: Eric Veillé
WYDAWNICTWO: Harperkids
LICZBA STRON: 80
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA:
JĘZYK: polski
WIEK:  3+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to