Zaledwie kilka dni temu miała miejsce premiera najnowszej części ogromnych wyszukiwanek DUDEN od wydawnictwa Sam. Jest już 4. księga, która dotychczas się ukazała. Muszę przyznać, że Miłosz bardzo polubił Wielką księgę na placu budowy, więc wiedziałam, że tak samo przypadnie mu do gustu księga poświęcona w całości dzikim zwierzętom.

Nie pomyliłam się! 😀

Od momentu, gdy do nas dotarła, jest w użyciu codziennie. Najfajniejsze jest jednak to, że Miłek sam po nią sięga! 🙂

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Wielka księga zwierząt jest całkowicie poświęcona zwierzętom. Autorzy na 5 ogromnych ilustrowanych rozkładówkach umieścili prawie 150 różnych gatunków zwierząt. Dzięki lekturze tej książki, mali czytelnicy dowiedzą się jakie zwierzęta zamieszkują leśne tereny, jakie wolą tereny sawanny, a jakie z kolei żyją w wodzie.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Bohaterami tej książki są najróżniejsze zwierzęta, które zamieszkują najrozmaitsze miejsca na naszej planecie. Autorzy umieścili w niej gatunki mieszkające:

 • w lesie i w górach,
 • na sawannie,
 • w azjatyckiej dżungli,
 • w lesie deszczowym Ameryki Południowej,
 • w wodach Australii,
 • na biegunie północnym,
 • na biegunie południowym.

TREŚĆ I BUDOWA KSIĄŻKI

Przygodę z Wielką księgą zwierząt, czytelnik rozpoczyna od ogromnej rozkładówki dedykowanej gatunkom zamieszkującym lasy i góry. Kolejne dwie strony z kolei przedstawiają miejsca, w których mieszkają różne zwierzęta oraz dodatkowe ilustracje kolejnych gatunków. Znajdziesz tam gniazda, jaskinie, a nawet nory.

Następna wielkostronnicowa ilustracja zabiera czytelnika na odległą sawannę, gdzie może obserwować zwierzęta zbierające się wokół zbiornika wodnego. Na następnej rozkładówce, autorzy przedstawili rodziny zwierząt zamieszkujących Afrykę.

Dalsza część książki zdecydowanie różni się od wcześniejszej, ponieważ niektóre rozkładówki są podzielone. Oprócz krótkich opisów miejsca, które widnieje na ilustracji, to znajdziesz tam także podpisy poszczególnych gatunków. Autorzy przygotowali w ten sposób las deszczowy i azjatycką dżunglę oraz oba bieguny.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Podobnie jak w przypadku Wielkiej księgi na placu budowy, również i Wielka księga zwierząt powstała z myślą o małych czytelnikach już powyżej 2. roku życia. Osobiście, podsuwam ją również mojemu Miłkowi, który nie ma jeszcze 1,5 roku i widzę, że z uwagą przygląda się zwierzętom więc zaczynam mu powoli wprowadzać ich nazewnictwo.

ZALETY KSIĄŻKI

 • realistyczne i szczegółowe ilustracje,
 • poznanie dziecka z ponad 150 gatunkami zwierząt,
 • ogromny rozmiar książki, dzięki któremu tak wiele zwierząt udało się zmieścić ilustratorowi,
 • przedstawienie zwierząt w ich naturalnych środowiskach,
 • autorzy zadbali także o dokładne przedstawienie roślin typowych dla konkretnego miejsca,
 • umieszczenie nazw zwierząt na ilustracjach, także było fantastycznym pomysłem.

REASUMUJĄC

Wielka księga zwierząt to wspaniała pozycja dla wszystkich małych czytelników, którzy są ciekawi świata oraz tego jak i gdzie żyją dzikie zwierzęta. Jej ogromny format i przepiękne realistyczne ilustracje wciągają nie tylko dzieci, ale również dorosłych którzy wspólnie ze swoimi pociechami wyszukują najróżniejsze gatunki zwierząt 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Christina Braun
ILUSTRACJE: Sebastian Coenen
WYDAWNICTWO: Sam
LICZBA STRON: 16
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: obrazkowe
WIEK: 2+
CENA: ~ 40 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/WielkaKsiegaZwierzat

Miłej lektury! 🙂

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to