Chyba nie znam żadnego dorosłego, kto jeszcze nigdy w swoim życiu nie usłyszał od dziecka, że „Jeszcze zobaczy!”. Zazwyczaj po tych słowach, padają dość imponujące i robiące wrażenie na rodzicach dziecięce plany na przyszłość, które są swojego rodzaju dziecięcymi „groźbami”. Czasem są one bardzo zabawne i dorośli mają spore trudności, żeby opanować pojawiający się na ich twarzach uśmiech.

Pewien, francuski autor, Guillaume Gueraud, postanowił zebrać takie dziecięcy wybuchy i przedstawić je w formie książki, którą w dzisiejszym wpisie właśnie recenzuję.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Jeszcze zobaczycie to książka opowiadająca o małym chłopcu, który ma wybitnie bujną wyobraźnię i dzieli się z czytelnikiem swoimi pomysłami na to, co w końcu zrobi gdy będzie już duży. Jako, że jest jeszcze dzieckiem, to logiczne jest, że nie może on robić wielu rzeczy, które robią dorośli co bywa dla niego frustrujące. Rodzicielskie zakazy i ograniczenia często wywołują groźbę, która zaczyna się właśnie od takich samych słów jak tytuł książki, czyli Jeszcze zobaczycie!

Po tych słowach, mały bohater daje się ponieść wyobraźni, a do jego głowy napływają niesamowite scenariusze, o których skrycie marzy. Mycie zębów wtedy kiedy chce czy możliwość jedzenia nieograniczonej ilości cukierków, to tylko kilka przykładów dziecięcych „gróźb” 😀

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Książa ma tylko jednego głównego bohatera, o którym już wspomniałam we wcześniejszym akapicie. Oprócz tego, że słynie z niebanalnej wyobraźni, to z lektury książki można się łatwo domyślić, że nie lubi on rodzicielskich ograniczeń i chciałby mieć więcej swobody. Niestety autor nie zdradza zarówno wieku jak i imienia chłopca.

TREŚĆ I BUDOWA KSIĄŻKI

Jeszcze zobaczycie… składa się z 12 mini rozdziałów, które mieszczą się w książce na jednej rozkładówce. Po jednej stronie znajduje się krótki tekst, a po drugiej, całostronicowa ilustracja, obrazująca pragnienie chłopca. W książce są one umieszczone naprzemiennie i treść rozdziału znajduje się zawsze na kolorowej stronie. Jedynym wyjątkiem jest rozdział 11, ale nie chcę nic zdradzać 😀 Numery rozdziałów oznaczone są liczbami rzymskimi, a tuż nad nimi ilustrator przedstawił chłopca robiącego śmieszne miny.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Książka dedykowana jest dzieciom, które zaczynają swoją przygodę z samodzielnym czytaniem, czyli powyżej 6. roku życia. Jej treść jest jednak na tyle prosta, że spokojnie można ją przeczytać już pięciolatkom.

ZALETY KSIĄŻKI

Najbardziej w tej książce urzekł mnie już sam pomysł, na zebranie wielu dziecięcych „gróźb” skierowanych do swoich rodziców. Jak wiadomo są one wyrazem ich złości i frustracji, jednakże czasem potrafią całkowicie rozbawić swoich rodziców.

Co więcej, autor doskonale zredagował treść rozdziałów, która ukazuje jak, główny bohater puszcza wodze fantazji i wymyśla co on będzie robił, gdy dorośnie. Podczas lektury, ma się wrażenie, że rzeczywiście te słowa wyszły z ust małego chłopca. Niektóre pomysły są dość absurdalne dla rodzica, a przez to wywołują one szeroki uśmiech na ich twarzach 😀 Przykład z kinem, całkowicie mnie urzekł 😀

Z kolei, jeśli chodzi o ilustracje, to fantastycznie dopełniają one treść książki i podkreślają jej humor.

Ostatnią rzeczą, o której chciałabym napisać, jest coś, co przyszło mi do głowy już w trakcie czytania książki. O ile, rzeczywiście książka jest pełna humoru, to jednak uważam, że powinna skłonić rodziców do refleksji. Niby są tu śmichy-chichy, ale tak naprawdę warto się zastanowić nad tym, w jaki sposób komunikujemy się z własnymi pociechami i jak przekazujemy im zasady, których powinny przestrzegać.

REASUMUJĄC

Jeszcze zobaczycie… to fantastyczna książka, której lektura wywoła uśmiechy na twarzach zarówno dzieci i dorosłych. Co więcej, jest prosta i łatwo zrozumiała treść, z pewnością spodoba się dzieciom, którzy będą mogli spróbować zapoznać się z tą książką samodzielnie.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁUUn jour…
AUTOR: Guillaume Gueraud
ILUSTRACJE: Sébastien Mourrain
WYDAWNICTWO: Polarny Lis
LICZBA STRON: 28
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: 
WIEK: 6+
CENA: ~ 24 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/JeszczeZobaczycie

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury! 🙂

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to