Uwielbiam książki w tematyce historycznej i samą historię. Jakiś czas temu pisałam o tym, że mój ulubiony okres to starożytność, a książka z dzisiejszego wpisu ma tam swój początek. Ale oczarowała mnie nie tylko jej tematyka, ale również ilustracje, które są zachwycające!

Tak w skrócie, Jedwabne szlaki, to drogi, które powstały wiele tysięcy lat temu i umożliwiły przemieszczanie się wielu ludzi z różnych kultur i ich mniej lub bardziej drogocennych towarów. Autor, w tej książce ukazuje jak na przestrzeni wieków ogromny wpły miały one na … WSZYSTKO. Kulturę, religię, państwa, handel i … ludzi.

W dzisiejszym wpisie, opowiem Ci więcej o tej niezwykłej książce 🙂

KIM SĄ AUTORZY?

Autorem książki jest brytyjski historyk, Peter Frankopan, który specjalizuje się w czasach średniowiecza. Co więcej, jest również profesorem na Worcester College w Oksfordzie oraz dyrektor Oxford Centre for Byzantine Research.

Ilustracje do tej książki stworzył Neil Packer, który ma prawdziwy dar ilustratorski i udało mu się do tej pory upiększyć wiele książek.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Muszę zacząć od tego, że Jedwabne szlaki to skrócona wersja opasłego tomiska liczącego prawie 850 stron. Historie w niej zawarte, opisują niesamowicie ogromną i liczącą wiele tysięcy lat, sieć połączeń, która umożliwiała (i nadal to robi) przemieszczanie się (ze wschodu na zachód i odwrotnie) nie tylko towarów i ludzi, ale również idei, przekonań czy nawet chorób i wojen. Jedwabne Szlaki to najstarsze drogi handlowe, które miały ogromny wpływ na kształtowanie się kultur, wierzeń, państw i religii na przestrzeni tysięcy lat, a w tej książce zostały zebrane najważniesze informacje dotyczące Jedwabnych Szlaków.

BUDOWA I TREŚĆ

Książka składa się z 16 rozdziałów, szlaków, których tematyka porusza wiele zagadnień związanych z historią Jedwabnych Szlaków. Ich dokładne tytułu, są ujęte w spisie treści, znajdującym się tuż za stroną tytułową.

Już na następnej rozkładówce, umieszczona została mapa świata oraz krótka notka od autora, który wyjaśnia co można się dowiedzieć z mapy. Kolejne strony to wstęp, z którym gorąco polecam się zapoznać. Autor opowiada w nim jak zrodziła się jego fascynacja historią i jak wiele można się z niej nauczyć. Tuż za nim, znajdziesz mapę świata starożytnego, a od następnej rozkładówki będziesz mógł zacząć cieszyć się lekturą poszczególnych rozdziałów.

Jeśli chodzi o budowę rozdziałów to nie jest ona ujednolicona i każdy trochę się od siebie różni. Zazwyczaj mają po jakieś 5-7 stron i są bogato zdobione niesamowitymi ilustracjami. Jednakże ich kolejność została ułożona i opisana chronologicznie, według wydarzeń jakie miały miejsce na Jedwabnych Szlakach.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Jedwabne szlaki to książka dedykowana czytelnikom w wieku od 6 do 12 lat. Osobiście uważam, że powinna znaleźć się na półce każdego ucznia niezależnie od tego czy jest fanem historii czy też nie. Lektura Jedwabnych szlaków z pewnością ukaże wiele innych perspektyw, które być może zachęcą młodych czytelników do dalszego zgłębiania tematyki związanej z książką. Co więcej, jestem przekonana, że każdy nauczyciel historii czy jej miłośnik również zachwyci się tą książką.

ZALETY KSIĄŻKI

Przede wszystkim, największą zaletą Jedwabnych szlaków jest pełen pasji język, którym posługuje się autor. Nie jest on przy tym zbytnio zadufany i skomplikowany, wręcz przeciwnie – żaden czytelnik nie powinien mieć najmniejszych trudności ze zrozumieniem treści. Co za tym idzie, książkę czyta się z ogromną przyjemnością i zapałem.

Kolejną rzeczą, na którą chciałabym zwrócić uwagę jest to, jak autor po kolei, zaczynając od starożytnej Mezopotamii, prowadzi czytelnika przez poszczególne wieki aż do współczesności. W 16 rozdziałach, skupia się na jednej konkretnej rzeczy związanej z wydarzeniami jakie miały ówcześnie miejsce. W Jedwabnych szlakach nie zabraknie opowieści o tym, jak rozprzestrzeniały się i konkurowały ze sobą religie czy choroby, które zebrały ogromne żniwo na całym świecie. Autor opisał również jak wyglądał handel niewolnikami oraz jak coraz odważniej ludzie postanowili odkrywać nieznane dotąd lądy. Szczerze mówiąc, nie byłam świadoma, że Jedwabne szlaki miały również aż tak wielki wpływ na wybuchy I i II Wojny Światowej oraz późniejsze kształtowanie się nowopowstałych państw.

Ostatnią rzeczą, na którą chciałabym zwrócić uwagę są absolutnie przepiękne i zachwycające ilustracje, które nie tylko zdobią książkę, ale także dopełniają jej treść i podkreślają uroki wielu kultur. Jestem pod ogromnym wrażeniem talentu ilustatora.

REASUMUJĄC

Jedwabne szlaki to książka nie tylko o historii, ale również o geografii czy religiach. Ogromną rolę, w tej opowieści odgrywają również ludzie, którzy przyczynili się do tak masowego wędrowania nie tylko towarów, ale również kultur. Okazuje się, że historie, jakie są związane z Jedwabnymi szlakami, miały ogromny wpływ na kształtowanie się świata na przestrzeni wielu tysiącleci.

Osobiście, jestem całkowicie zauroczona i zachwycona tą absolutnie przepiękną i pełną pasji książką o historii. Bez obaw mogę ją polecić na prezent dla czytelników w każdym wieku 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Peter Frankopan
ILUSTRACJE: Neil Packer
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 128
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA:
JĘZYK: polski
WIEK: 6 – 12
CENA: ~ 35 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/JedwabneSzlaki

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to