Nie znam nikogo, kto choć przez chwilę w swoim życiu nie interesowałby się historiami o duchach, wampirach czy innych nadprzyrodzonych stworach. Osobiście, jako dziecko uwielbiałam serial Are You Afraid of the Dark? czy Goosebumps (aczkolwiek ten drugi przypadł mi do gustu trochę mniej :D). Jeśli z kolei chodzi o książki, to zaczytywałam się w Szkole przy cmentarzu i o ile dobrze pamiętam, to chyba nie udało mi się przycztać wszystkich historii, wchodzących w skład tej serii. Jednakże pochłonęłam kilkukrornie te tytuły, które znajdowały się w pobliskich bibilotekach 😀

Pamiętam, że musiałam to wszystko czytać i oglądać po kryjomu, bo moja mama bała się, że będę miała później koszmary. Szczerze mówiąc, nie potrafię sobie przypomnieć ani jednej sytuacji, w której bym się bała, więc chyba byłam odporna na tą grozę 😀

Moje zamiłowanie do „strachów” od tego czasu trochę zmalało, jednakże nie pogardzę dobrym horrorem czy książką grozy. Co więcej, zdaję sobie też sprawę, że ten rodzaj literatury czy też kina, jest fascynujący dla młodych nastolatków, dlatego też z ogromną chęcią zapoznałam się z nowościami w tym klimacie, które wypuściło wydawnictwo Wilga.

W dzisiejszym wpisie, będziesz miał okazję dokładniej zapoznać się z historiami, które zawarte są w Tajemnicy Rydlińskiego Lasu i Tajemnicy Wielkiej Stopy.

DLA KOGO SĄ TE KSIĄŻKI?

Obie książki dedykowane są czytelnikom w wieku od 6 do 12 lat, którzy lubią historie z motywem nadprzyrodzonym i magicznym. Doskonale sprawdzą się także dla osób, które poszukują dreszczyku oraz lubią dłuższe lektury. Czcionka w obu książkach jest dość duża, dlatego też powinny sprawdzić się dla czytelników, którzy chcą się zapoznać z książkami samodzielnie.

ZALETY KSIĄŻEK

  • wciągające historie, które różnią się od siebie rodzajem grozy (w Tajemnicy Rydlińskiego Lasu masz do czynienia z folklorem i wydarzeniami magicznymi, a w Tajemnicy Wielkiej Stopy w grę wchodzą kosmici oraz naukowcy i dziwne substancje),
  • zarówno Tajemnica Rydlińskiego Lasu jak i Tajemnica Wielkiej Stopy, zawierają elemnty nadprzyrodzone,
  • w obu książkach, są prowadzone przez bohaterów śledztwa,
  • w Tajemnicy Wielkiej Stopy znamy myśli głównej bohaterki, które swoją drogą są przezabawne 😀

Tajemnica Rydlińskiego LasuSAMUEL J. HALPIN

Główną bohaterką książki jest dwunastoletnia Poppy, która wyjeżdża w odwiedziny do swojej babci Buni na tydzień wakacji. Szybko się okazuje, że miasteczko, w którym mieszka Bunia jest spowite jakąś tajemnicą dotyczącą znikających dzieci, a w domu babci panują dziwne zasady. Już w pierwszych minutach pobytu, Poppy dowiedziała się, że:

  • absolutnie nie może nigdy ścierać kurzu z parapetów,
  • zasłony na noc muszą być zaciągnięte, a okno szczelnie zamknięte,
  • cukier musi być zamknięty na klucz,
  • pranie musi być ściągnięte ze sznurka przed 18:00.

Z pozoru dziwaczne zasady, które mogą wydawać się śmieszne, nie zostały ustanowione bez powodu. Wszystko to ma chronić mieszkańców domu przed… jeszcze dziwaczniejszymi istotami, które związane są z pobliskim ciemnym i gęstym lesie Rydlińskim.

Jako, że pobyt Poppy w Sadzi, znacznie się wydłuża, to jej zainteresowanie tą całą sprawą znikających dzieci rośnie. Dlatego też, wspólnie ze swoim nowym przyjacielem, Erasmusem, postanawia rozwiązać tą zagadkę raz na zawsze.

Będzie to od niej wymagało nie lada odwagi i wielokrotnie będzie musiała pokonać swój strach przed tymi niepokojącymi istotami, które zamieszkują Sadź już od wielu, wielu lat.

Muszę przyznać, że bardzo wciągnęłam się w tą historię i okazała się pełna zwrotów akcji oraz tajemnic. Nie dało się nie zauważyć kilku inspiracji Harrym Potterem, ale bez obaw, nie są one poprowadzone w takim sam sposób jak w książkach o czarodzieju, który przeżył atak Sam-Wiesz-Kogo 😀 Oprócz tych inspiracji, autor odnosi się do folkloru i starodawnych istot.

Tajemnica Rydlińskiego Lasu to interesująca książka z lekkim dreszczykiem, która skałada się z 22 rozdziałów. Nie jest jednak jakoś bardzo straszna, pomimo tego, że potworne istoty zachowują się naprawdę okropnie. Na końcu książki znajdziesz również szybkie Q&A z autorem.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: The Peculiar Peggs of Riddling Woods
AUTOR: Samuel J. Halpin
TŁUMACZENIE: Agnieszka Walulik
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 370
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: powieść przygodowa, z dreszczykiem
JĘZYK: polski
WIEK:  6-12 lat
CENA:  ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Tajemnica Wielkiej StopyDASHE ROBERTS

Druga książka, Tajemnica Wielkiej Stopy, to pierwszy tom rozpoczynający serię Sticky Pines. Miasteczko grozy. Główną bohaterką książki jest Lucy Sladan, która wierzy w zjawiska nadprzyrodzone. Co więcej, uważa ona, że zaginieni ludzie z miasteczka zostali porwani przez… UFO! Jako, że jest bardzo zdeterminowa aby odkryć prawdę i zdobyć dowód na istnienie przybyszów z kosmosu, postanawia wymknąć się w domu.

Nie spodziewa się jednak zobaczyć tam czegoś znacznie ciekawszego i niesamowitego. Oprócz świateł na niebie, dostrzega ona także człekokształtną istotę, którą nazywa Wielką Stopą. Świadkiem tych niecodziennych wydarzeń, zostaje Milo, chłopak, który niedawno przeprowadził się do Sticky Pines. Na szczęście Lucy, ma ze sobą aparat, na którym być może udało mu się uwiecznić Wielką Stopę.

Lucy i Milo się zaprzyjaźniają i dzięki jej nieustępliwej chęci poznania prawdy o Wielkiej Stopie i innych niecodziennych wydarzeniach w miasteczku wplątują się w wiele tarapatów. Sami nie spodziewają się, że to, co odkryją, już na zawsze zmieni ich życie.

Okazuje się, że nic nie jest takie na jakie wygląda, a dorośli, w tym sam ojciec Milo, nie ma najmniejszych problemów z kłamaniem na temat tego, co dzieje się w miasteczku. Lucy o wszystko obwinia tatę swojego nowego przyjaciela, a ten nie chce w to uwierzyć dopóki sam się o tym nie przekonana.

Tajemnica Wielkiej Stopy to wciągająca książka, nie tylko dla fanów opowieści z dreszczykiem czy kosmitów. Ma dość ponury klimat, ale jednocześnie nie brakuje w niej humoru i wartkiej akcji. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że jest w stylu popularnego Stranger Things. Znajdziesz w niej Wielkie Stopy, dziwną maź, małe miasteczko, które zdaje się być zapomniane przez wszystkich dookoła oraz dziwnych klaunów i doktorów.

Tajemnica Wielkiej Stopy składa się łącznie z 19 rozdziałów i czyta się ją lekko i przyjemnie. Szczerze powiedziawszy początkowo nie za bardzo przypadł mi do gustu klimat kosmitów, jednakże później fabuła potoczyła się w trochę innym kierunku, co bardzo mi się spodobało i sprawiło, że połknęłam książkę w jeden wieczór.

Jej zakończenie jest niedopowiedziane i aż się prosi o kontynuację serii. Szczerze czekam aż ukażą się kolejne tomy przygód Lucy i Milo.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU:
SERIA:
 Sticky Pines. Miasteczko grozy
AUTOR:
Dashe Roberts
TŁUMACZENIE: Jacek Byra
WYDAWNICTWO: 
Wilga
LICZBA STRON:
 336
ROK WYDANIA: 
2020
KATEGORIA:
JĘZYK: 
polski
WIEK: 
6-12
CENA:
~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to