Kochacie oglądać seriale, prawda? Nie będziemy ukrywać, że w serwisie PoradnikTV.pl stawiamy seriale zdecydowanie ponad filmy. W tym wpisie szczegółowo omówimy sobie przewagę, jaką seriale mają nad tradycyjnymi filmami – i zastanowimy się, dlaczego z biegiem lat coraz częściej wybieramy właśnie tę formę spędzania wolnego czasu.

1) Oszczędność czasu

Seriale – mimo tego, że całościowo trwają znacznie dłużej niż przeciętny film – pozwalają nam podzielić nasz seans na niewielkie, około godzinne fragmenty. Taki sposób zapoznawania się z historią umożliwia nam przeżycie jej bez konieczności przerywania w toku narastającej akcji. W dzisiejszym świecie rzadko zdarzają się chwile, w których możemy swobodnie spędzić dwie i pół godziny, wpatrując się w ekran. Film jako spójna całość jest wytworem, który oglądany w częściach może stracić sporo ze swojego przekazu i pierwotnej treści. W przypadku serialu mamy ten komfort, że jego twórcy zadbali o to, żebyśmy mogli zapoznać się z całą opowieścią w najbardziej dogodny dla nas sposób.

2) Głębsze utożsamienie z historią

Świat, do którego wracamy raz po raz w ramach podsumowania każdego wypełnionego pracą dnia staje się po czasie naszym drugim domem. Dzięki serialom wracamy do historii, którą dobrze znamy i stopniowo zapoznajemy się z dalszym jej rozwojem. Umożliwia nam to pełniejsze przeżywanie tego, co przygotowali dla nas ich twórcy.

3) Pewność stałej jakości

Zasada ta oczywiście nie jest regułą i zdarzają się od niej odstępstwa. Trzeba jednak przyznać, że w znacznej większości przypadków oglądając serial możemy być pewni, że przy każdym kolejnym odcinku i sezonie natrafimy na zbliżoną jakość do tej, do której uprzednio przyzwyczaili nas jego twórcy. W przypadku filmów zmuszeni jesteśmy do ciągłych poszukiwań obrazów, które trafią w nasze gusta. Nigdy nie możemy mieć pewności, że filmy – nawet te, zrealizowane przez tego samego reżysera – będą spełniać nasze oczekiwania.

Szukasz najlepszych seriali? Konieczne zajrzyj na PoradnikTV.pl, gdzie podpowiadamy, które produkcje warto oglądać!

4) Komfort oglądania

Seriale online dają nam dodatkowe udogodnienie, którym jest możliwość przeprowadzenia całego seansu bez konieczności ruszania się z domu. Kolejne odcinki są zawsze pod ręką i tylko czekają na to, żebyśmy je uruchomili. Dzięki rozwojowi takich serwisów jak Netflix, seriale możemy oglądać w dowolnym miejscu i za pomocą każdego urządzenia mobilnego. Sprawdź najlepsze seriale komediowe na Netflix!

5) Pełna dowolność

Tylko od nas zależy tempo, z jakim zdecydujemy się zapoznawać z rozwojem historii. Czy będziemy oglądać po jednym odcinku dziennie, czy raczej postawimy na weekendowy maraton, będący odskocznią dla całego tygodnia pracy? Oba sposoby są doskonałe i każdy z nich ma swoje zalety. Seriale VOD dają nam pełną swobodę. Nasz styl oglądania zawsze możemy dopasować do ilości wolnego czasu i naszych preferencji.

6) Swoboda w wyborze repertuaru

Baza seriali, dostępnych na popularnych platformach streamingowych poszerza się w ogromnym tempie. Na ten moment każdy – przy odrobinie dobrych chęci – jest w stanie znaleźć wśród nich coś dla siebie.

7) Znajome postaci

Najlepsze seriale to takie, przy których możemy się poczuć nie tyle obserwatorem, co uczestnikiem przedstawianych wydarzeń. Taka długa forma prezentowania na ekranie określonej historii umożliwia nam znacznie pełniejsze utożsamienie się z jej bohaterami niż klasyczne filmy. Dzięki serialom poznajemy historię oraz tworzące ją postaci znacznie bardziej szczegółowo niż ma to miejsce w przypadku pozycji ograniczonych czasowo przez kinową formę.

8) Więcej szczegółów – ta sama jakość

Trzeba przyznać, że począwszy od kultowej „Rodziny Soprano, granica jakościowa pomiędzy serialem a filmem została całkowicie zatarta. We współczesnych serialach znajdziemy dosłownie wszystko, czego oczekiwalibyśmy po filmie najwyższych lotów – doskonale dopracowany scenariusz z bardzo złożonymi postaciami, zaawansowane technologicznie ujęcia i rozwiązania realizatorskie i znakomitą ścieżkę dźwiękową.

9) Dokładny rys psychologiczny

A skoro już o postaciach mowa – nie możemy również zapomnieć o możliwościach, jakie realizatorzy serialu mają w przypadku prezentowania szczegółów życia wewnętrznego swoich bohaterów. Serial – jako nieograniczona czasowo forma przekazu – umożliwia nam znacznie dokładniejsze wniknięcie w skórę uczestników naszej opowieści. Mamy okazję poznać pełen zakres wielowymiarowości ich portretów psychologicznych – a dzięki temu poprzez obserwację ich poczynań dowiedzieć się także czegoś więcej o sobie samych.

10) Uniwersalny język

Seriale są świetnym tematem, który możemy wybrać przy poznawaniu nowych osób. Jeśli zdarzy się sytuacja, w której z takim samym zaangażowaniem śledziliśmy rozwój konkretnego tytułu, swobodną rozmowę na najbliższych kilka godzin mamy niemalże zagwarantowaną.

11) Tworzenie się społeczności

Społeczność osób, oglądających seriale wciąż się poszerza. Niemalże każda większa produkcja ma swój własny fanclub – grupę osób, które łączy wspólnie przeżyta opowieść. Dołączając do nich możemy poznać ciekawe osoby o podobnych do nas zainteresowaniach – co może z kolei poskutkować owocną znajomością na długie lata.

12) Możemy być współtwórcą serialu

Nie od dziś wiadomo, że twórcy seriali bardzo poważnie traktują opinie swojej widowni. W końcu całą produkcję robią nie dla siebie – a właśnie dla swoich odbiorców. Stąd też uczestnicząc w dyskusjach z producentami określonych tytułów możemy mieć realny wpływ na rozwój scenariusza oraz historii poszczególnych postaci. Jak w przypadku kultowego serialu „Skam” który pokazuje prawdziwe życie norweskich nastolatków. W czasie jego emisji, w różnych porach dnia w sieci pojawiały się kręcone telefonem „wrzutki”, które pokazywały, co aktualnie dzieje się u serialowych bohaterów. 

Zobacz seriale podobne do Skam na PoradnikTV.pl

13) Otwarta formuła

Często zdarzały nam się sytuacje, w których kończyliśmy seans filmowy przepełnieni niedosytem. Brakowało nam czegoś, co byłoby podsumowaniem całej historii, rozwinięcia konkretnego wątku, sytuacji, na którą czekaliśmy przez cały seans. W przypadku seriali prawdopodobieństwo, że najciekawsze dla nas wątki zostaną podjęte przez twórców jest znacznie wyższe. Przekonali się o tym choćby wielbiciele Saula Goodmana z kultowego „Breaking Bad„. Ekscentryczny adwokat, który w bijącej rekordy popularności produkcji jest zaledwie postacią drugoplanową, doczekał się własnego serialu – opowiadającego całą jego historię, poprzedzającą moment, w którym poznał Waltera White’a.

*** wpis sponsorowany ***

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to