Lubię gry, które są małe i niepozorne. Często to właśnie one, potrafią wciągnąć nas tak bardzo, że gramy w nie prawie codziennie (lub gdy tylko mamy możliwość) do momentu aż się nam znudzą. Co więcej, mały format umożliwia zabranie ich praktycznie wszędzie i nie musimy się obawiać, że będziemy targać wielki karton.

Taką małą nowością jest z pewnością Gra słów od Naszej Księgarni, która już od dłuższego czasu króluje u nas podczas rodzinnych spotkań i praktycznie zawsze wszyscy są chętni na rozegranie partyjki 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełko, w którym znajduje się Gra słów jest małe, ale bardzo pojemne. Wykonane z grubej tektury, więc nie powinno się szybko zniszczyć i z pewnością przetrwa wrzucenie do torby czy plecaka 🙂

W środku znajdziesz:

  • 92 karty,
  • 4 żetony,
  • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem Gry słów jest kooperacja, zabawa słowem, koncentracja i uważność, co w ostatniej fazie może okazać się kluczowe w celu zdobycia jak największej ilości punktów.

PRZYGOTOWANIE

Zacznij od potasowania wszystkich kart, a następnie na stole rozłóż losowo 20 z nich obrazkiem do góry. Najlepiej wybrać format 5 x 4. W ten sposób utworzyłeś karty skojarzeń. Z pozostałych kart, odlicz kolejne 20, ale tym razem odłóż je obrazkiem do dołu. Odkryj pierwsze 4 karty i połóż je w rzędzie obok stosu. Są to karty zadań. Obok tych kart, połóż okrągłe żetony, cyfrą do dołu.

Resztę kart odłóż na później 🙂

ZASADY GRY

Zanim zaczniesz, musisz pamiętać o tym, że podczas rozgrywki wszyscy gracze ze sobą współpracują. Dzięki temu, możecie uzyskać lepszy wynik. Cała gra, składa się z trzech faz:

FAZA I: SKOJARZENIA

Najmłodszy z graczy rozpoczyna grę od pomieszania żetonów i wylosowania jednego z nich. Co ważne, nie ujawnia on pozostałym uczestnikom cyfry, która się na nim znajduje, ponieważ wskazuje ona jedną z kart zadań. Pierwszy gracz bacznie przygląda się 20 odkrytym grafikom i wskazuje jedną, która najbardziej będzie pasowała do tej, której numer wylosował. Pozostali gracze, ustalają do której karty zadań nawiązuje gracz pierwszy i jeśli są gotowi, to mówią lub wskazują swoją wytypowaną kartę.

Jeśli udało im się odgadnąć, to zdobywają w ten sposób dwie karty. Kartę zadań i skojarzeń odkładają obok pozostałych (tworząc w ten sposób dwa osobne stosy zdobytych kart). Natomiast w sytuacji gdy, wskazali oni niewłaściwą kartę, to odkładają obie karty do pudełka – nie będą brały one udziału w dalszej rozgrywce.

Wylosowany żeton wraca do pozostałych znaczników, a gracze uzupełniają puste miejsca kartami ze stosów zadań i skojarzeń. Faza pierwsza kontynuowana jest do momentu aż na stole zostanie odkryta jedna karta zadań i jedna karta skojarzeń.

FAZA II: OPOWIADANIE

Zdobyte karty zadań, należy rozłożyć rysunkami do dołu w jednym rzędzie, a pod nimi rozłóż obrazkiem do góry karty skojarzeń. Musisz pamiętać o tym, aby ułożyć je w takiej kolejności, jak zostały zdobyte. Następnie, z odłożonych na początku gry kart weź tyle, ile zostało zdobytych w jednym rzędzie. Należy je potasować i rozdać graczom (nie muszą mieć oni takiej samej liczby kart). Karty na rękach graczy nie mogą zostać pokazane pozostałym uczestnikom. Każdy z graczy po kolei wybiera jedną ze swoich kart i kładzie ją rysunkiem do góry pod dowolną kartą skojarzeń. Tworzą w ten sposób 3 rząd kart. Trzeba pamiętać o tym, że dokładana karta musi być powiązana z rysunkiem znajdującym się na karcie skojarzeń oraz gracz kładąc kartę wymyśla i mówi na głos zdanie zawierające obie rzeczy znajdujące się na kartach. Faza II, kończy się w momencie gdy wszyscy uczestnicy wyłożą swoje karty.

FAZA III: PAMIĘĆ

Zanim rozpoczniecie rozgrywkę, usuńcie wszystkie karty ze środkowego rzędu i odłóżcie je do pudełka. Zadaniem graczy w tej fazie jest odpowiadanie na pytanie jakie rysunki znajdują się na zakrytych kartach. W tej fazie, wszyscy mogą się ze sobą swobodnie porozumiewać i dzielić tym, co pamiętają ze wcześniejszych etapów rozgrywki. Zgadywanie zaczynają od pierwszej karty z lewej strony i mają tylko jedną szansę na podanie odpowiedzi. W przypadku gdy jest ona prawidłowa, zdobywają kartę z górnego rzędu, a kartę z dolnego odkładają do pudełka. Jeśli ich odpowiedź była błędna, to nie zdobywają punktu i obie karty należy odłożyć do pudełka. Grę kontynuujcie do momentu sprawdzenia wszystkich kart.

ZAKOŃCZENIE GRY

Po zakończeniu III fazy, należy policzyć zdobyte karty i sprawdzić w instrukcji, jaki poziom udało im się osiągnąć 🙂

CZAS ROZGRYWKI

Na Grę słów trzeba poświęcić około 20 minut. Maksymalnie będzie to pół godziny, wliczając już w to przygotowanie i złożenie gry do pudełka 🙂

DLA KOGO JEST TA GRA?

Z pewnością przypadnie ona do gustu wszystkim fanom gier słownych i skojarzeniowych. Do rozgrywki będziesz potrzebował minimalnie 3 graczy, a maksymalnie 10. Z kolei jeśli chodzi o wiek, to świetnie poradzą sobie już z Grą słów, sześciolatki.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY GRY
+ proste grafiki,
+ banalne zasady, które łatwo zapamiętać,
+ świetna alternatywa dla klasycznego memo,
+ różnorodność faz,
+ gra rozwija pamięć i umiejętność skojarzeń,
+ lekka gra na rozluźnienie po ciężkim dniu,
+ karty można wykorzystać na jeszcze wiele różnych sposobów.
– to nie jest bardzo trudna gra, więc jeśli oczekujesz czegoś ambitniejszego do pokombinowania możesz się rozczarować.

MOJA OPINIA

Gra słów jest jedną z lepszych i ciekawszych gier pamięciowych jakie mam w kolekcji. Sprawdza się nam zarówno w większym gronie i mniejszym, niezależnie od wieku graczy. Nie będę jednak ukrywać, że największą frajdę mają z niej dzieci 😀 Rozgrywki, w których uczestniczą są znacznie bardziej ciekawsze, wciągające i emocjonujące. My bardzo lubimy, mam nadzieję, że Tobie również się spodoba 🙂

INFORMACJE O GRZE

TYP GRY: familijne, kooperacyjne, imprezowe
PROJEKTANT: Julien Percot
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 6+
CZAS ROZGRYWKI: 20 min
CENA: ~ 30 zł
LINK DO GRY: https://bit.ly/GraSlow_NaszaKsiegarnia

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to