Rozwijanie słownictwa i zwiększanie jego zasobów jest bardzo istotnym elementem w dziecięcym rozwoju. Warto zadbać o piękny język już od najmłodszych lat, zwłaszcza, że dzieci chłoną wiedzę jak gąbka.

Świetną okazją do takiej „przypadkowej” nauki może być granie w gry czy zabawy wzbogacające słownictwo. O tych drugich będzie kiedy indziej, ponieważ dziś chciałabym pokazać Ci grę, po której nie spodziewałam aż tak ogromnego potencjału edukacyjnego! 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Opakowanie Przymiotników jest dość zgrabne i małe. Utrzymane w jasnozielonym kolorze. Tytuł gry jest podzielony na sylaby i każda z nich ma inny kolor, a litery wchodzące w skład tego słowa całkowicie się od siebie różnią stylem. Poniżej umieszczono ilustrację uroczego liska.

Po podniesieniu wieczka, w środku znajduje się:

 • 50 kart z przymiotnikami,
 • instrukcja.

O GRZE

Gra Przymiotniki co prawda składa się z bardzo małej ilości komponentów, jednakże drzemie w niej ogromny potencjał, dzięki któremu nie tylko dzieci, ale również dorośli gracze wzbogacą swój język.

Zastanawiasz się pewnie jak to jest możliwe aby stworzyć wciągającą i edukacyjną grę z zaledwie 50. kart z przymiotnikami. Bez obaw, autorzy pomyśleli o wszystkim dlatego też przygotowali aż 4 warianty gry.

WARIANTY ROZGRYWKI

TRYB ODKRYWCY

Powstał z myślą o dzieciach powyżej piątego roku życia i nie ma w nim ani grama rywalizacji. Autorzy postawili na na kooperację mającą na celu zachęcić dzieci do przyswajania nowego słownictwa.

Zasady gry w tym trybie są banalnie proste. Należy potasować wszystkie karty, położyć je przymiotnikiem do dołu w miejscu, do którego uczestnicy mają łatwy dostęp. Cała zabawa polega na odsłonięciu pierwszej karty i wymienieniu przedmiotów dopasowanych do przymiotnika, który się na niej znajduje. Gdy pomysły się skończą, należy odłożyć kartę na bok.

TRYB POSZUKIWACZA PRZYGÓD

Ten wariant zawiera już rywalizację i jest nieco bardziej skomplikowany, dlatego wydawnictwo zaleca go dzieciom powyżej 7 roku życia. Gracze ponownie tasują karty i tworzą z nich stos, tak aby przymiotniki znajdujące się na kartach były niewidoczne. Rozpoczynająca rozgrywkę osoba, ciągnie kartę i na głos czyta słowo, które się na niej znajduje. Następnie, gracz ten musi podać przykład czegoś, co zawiera cechę, którą odczytał. Jeśli mu się powiedzie, to zostawia tą kartę dla siebie. Każdy następny gracz kontynuuje te czynności do momentu aż wszyscy będą mieli po 1 karcie. W dalszych rundach, uczestnicy będą musieli wybrać pomiędzy podjęciem ryzyka, a zdobyciem punktów.

Bardzo podoba mi się pomysł z podejmowaniem decyzji przez graczy, czy chcą zabezpieczyć punkty czy zdobyć kolejne. Każdy uczestnik może obrać różną taktykę, dzięki czemu gra dodatkowo wzbudza większe emocje.

TRYB BADACZA

Jest to wariant, w którym liczy się refleks dzieci i również on polecany jest raczej dla starszych, którzy mają 7 lat i więcej. Tym razem, gracze sami ustalają ilość odkrywanych kart na turę. Gdy się dogadają, należy potasować karty i utworzyć z nich stos. Następnie, uczestnicy ciągną i odkrywają tyle kart i wcześniej ustalili. Zadaniem graczy jest jak najszybsze podanie przykładu przedmiotu, zjawiska naturalnego i istoty żywej, które posiada wszystkie trzy cechy znajdujące się na odkrytych kartach. Gracz, któremu uda się podać poprawną odpowiedź jako pierwszemu, zgarnia wszystkie karty. Kolejne rundy wyglądają tak samo. Gra kończy się gdy, stos kart z przymiotnikami się skończy.

Jest to bardzo emocjonujący wariant, który z pewnością zmotywuje graczy do ruszenia głową i muszę przyznać, że taka forma wszystkim dobrze znanego wyścigu, jest o wiele przyjemniejsza 🙂

TRYB BIEGACZA

Ostatni wariant polega na bieganiu i znajdywaniu przedmiotów w otoczeniu graczy. Mogą w niego grać już dzieci powyżej piątego roku życia i dla nich z pewnością będzie to niezła gratka. Zacznij od potasowania wszystkich kart i utworzenia z nich zakrytego stosu, który należy umieścić pomiędzy graczami. Następnie, jeden z uczestników odkrywa kartę i wszyscy gracze muszą odnaleźć przedmiot, który pasuje do znajdującego się na niej przymiotnika. Kartę zdobywa osoba, która jako pierwsza dotknie i wskaże poprawny przedmiot.

Dzięki temu wariantowi, grę można spokojnie zabrać ze sobą na podwórko, wycieczkę czy gdziekolwiek tylko będziemy mieli ochotę i w ten sposób zapewnimy sobie i dzieciom odkrywczą i edukacyjną zabawę.

KARTY

Karty z przymiotnikami są dość sporej wielkości, po to aby litery również były duże. Dzięki takiemu rozmiarowi, słowa, które się na nich znajdują, są dobrze widoczne i czytelne. Co więcej, ilustratorka, tak przygotowała grafiki, aby jak najdokładniej ukazywały to, co znaczą przymiotniki. Muszę przyznać, że dzięki takiemu obrazowemu przedstawieniu znaczenia, dzieci nie powinny mieć trudności ze zrozumieniem znaczenia.

Jednakże, taka sytuacja może się zdarzyć. Wtedy należy wyjaśnić jego znaczenie w najprostszy możliwy sposób. Najlepiej przez podanie przykładów przedmiotów, które mają taką cechę. Dzięki temu możemy mieć pewność, że dzieci zapamiętają i zrozumieją znacznie konkretnego przymiotnika.

ASPEKT EDUKACYJNY

Gra Przymiotniki to genialne narzędzie do zdobywania wiedzy przez dzieci. Oczywiście wszystko to, dzieje się przy okazji, a maluchy wcale nie muszą skupiać się na tym, że właśnie się czegoś uczą. Ponadto, ta gra nie tylko wzbogaca słownictwo, ale również zachęca do tego, aby opisywać otaczający nas świat w barwniejszy sposób niż tylko „fajny”.

Co więcej, Przymiotniki mogą zostać również wykorzystane do zapoznania dzieci z ich znaczeniami w innych językach. Dzięki idealnemu przedstawieniu słowa, znajdującego się na karcie, może być to łatwiejsze do zapamiętania przez Twoje pociechy.

ZALETY

 • kolorowe grafiki, które obrazowo wyjaśniają znaczenie poszczególnych przymiotników,
 • wiele trybów gry,
 • wygodny i duży rozmiar kart, dzięki czemu słowa są dobrze widoczne dla dzieci,
 • przyjemna nauka przez zabawę,
 • możliwość tworzenia własnych wariantów gry,
 • można je zabrać ze sobą na spacer, w podróż czy na wycieczkę,
 • uczy dzieci, że nie ma rzeczy niemożliwych (wymyślanie własnych przedmiotów, które zawierają kilka cech znajdujących się na kartach),
 • rozwija dziecięcą wyobraźnię
 • wzbogacenie i rozwijanie słownictwa.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Fantastyczne w tej grze jest to, że może ją wykorzystać zarówno rodzic w domu, jak i nauczyciel w szkole. Przymiotniki mogą posłużyć do zabawy w domowym zaciszu, na zajęciach specjalistycznych czy nawet na lekcjach języka obcego.

MOJA OPINIA

Nie spodziewałam się, że gra Przymiotniki tak bardzo mi się spodoba. Byłam przekonana, że to tylko jakaś prosta gra, w którą będzie można zagrać od czasu do czasu z dziećmi. Na moje szczęście, Przymiotniki okazały się genialną w swojej prostocie nie tylko grą, ale również pomocą dydaktyczną, w którą warto się zaopatrzyć. Z pewnością obdaruję tą grą dzieci z mojej rodziny 🙂

INFORMACJE O GRZE

TYP GRY: karciane, edukacyjne
PROJEKTANTKI: Maria Alexandrova, Daria Ermakova
ILUSTRACJE: Małgorzata Detner
WYDAWNICTWO: Foxgames
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 2 – 10
WIEK GRACZY: 5+
CZAS ROZGRYWKI: 15 min
CENA: ~ 30zł
LINK DO GRY: http://foxgames.pl/przymiotniki/

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to