Prowadzenie lombardu to ciężka praca. Aby coś zarobić, trzeba kupić tanio i drogo sprzedać. Ponadto, nigdy nie wiadomo czy przedmiot, który właśnie od kogoś odkupujemy nie jest felerny. Jak więc widzisz, każda transakcja zawsze niesie za sobą ryzyko, jednakże czasami się to opłaca.

Dzięki grze Lombard. Życie pod zastaw na własnej skórze będziesz mógł przekonać się jak wygląda praca w takim miejscu. Każdego dnia, będziesz spotykał klientów, sprzedawał i kupował kolejne przedmioty, a los będzie Ci sprzyjał lub nie. Jesteś gotów spróbować swoich sił w takiej pracy?

Mam nadzieję, że tak, a jeśli masz jakieś wątpliwości to liczę na to, że ten wpis je rozwieje 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełko oprócz tego, że bardzo kolorowe, to również jest dość sporych rozmiarów. Siłą rzeczy musiało takie być, ponieważ w środku znajdziesz wiele komponentów, które uprzyjemnią Ci rozgrywkę. Listę elementów wygląda następująco:

 • plansza,
 • 6 pionków + 6 podstawek,
 • 1 plastikowy pionek,
 • 165 kart:
  • 25 Kart Klienta,
  • 96 Kart Przedmiotu,
  • 44 Karty Losu.
 • kostka sprzedaży (czerwona),
 • kostka kupna (zielona),
 • kostka ruchu (biała),
 • 63 czeki,
 • notes,
 • 250 banknotów:
  • 50 x 10 zł,
  • 50 x 20 zł,
  • 50 x 50 zł,
  • 50 x 100 zł,
  • 50 x 200 zł.

ZASADY I CEL GRY

Jak to w lombardzie bywa, tak i w tej grze należy nabywać przedmioty jak najtaniej, po to, aby sprzedać je drożej. Zwycięzcą zostaje osoba, której uda się zgromadzić jak najwięcej pieniędzy zarówno z banknotów jak i tej z kart.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowania do gry, rozpocznij od rozłożenia planszy i ustawienia na niej plastikowego pionka na polu PONIEDZIAŁEK oraz wybranych przez graczy pionków (z postaciami) na środku gry. Następnie, należy ustalić długość rozgrywki, która może trwać od jednego, do czterech tygodni. Bez obaw, nie chodzi mi konkretnie o długość dnia, a o jeden ruch, który odpowiada jednemu dniu na planszy. Kolejną rzeczą, która trzeba wykonać jest rozdzielenie gotówki pomiędzy graczy oraz czterech losowych kart przedmiotów.

Pozostałe karty losu, klienta i przedmiotu należy umieścić obok planszy w takim miejscu, aby każdy z graczy miał do nich łatwy dostęp. Podobnie rzecz ma się z kostkami, które będą w częstym użyciu w trakcie rozgrywki. Grę rozpoczyna osoba, która wydała więcej pieniędzy na zakupy.

ZASADY GRY

Rozpoczynający gracz, rzuca białą kostką i w zależności od tego, ile wypadnie oczek, przesuwa swój pionek o taką samą liczbę pól. Dalsze postępowanie zależy od tego, jaki symbol znajduje się na polu, na którym stanął. A skoro już o tych symbolach mowa to poniżej je dla Ciebie wyjaśniłam:

 • LOS – pociągnij Kartę Losu i zastosuj się do tego, co się na niej znajduje. Ukryte są na nich zarówno pozytywne jak i negatywne dary losu.
 • KLIENT – weź ze stosu pierwszą Kartę Klienta i tak jak w przypadku Karty Losu, zastosuj się do instrukcji, która się na niej znajduje.
 • TARCZA Z CELEM – oznacza nic innego jak możliwość zakupu. Gracz, który zatrzymał się na tym polu, bierze pierwszą kartę ze stosu Kart Przedmiotów, a następnie rzuca zieloną kostką kupna i w zależności od tego, co na niej wypadnie, gracz może dopłacić do ceny regularnej lub też może zapłacić mniej.
 • DOLAR – ten symbol oznacza sprzedaż jednego z posiadanych przez gracza przedmiotu. Podobnie jak w przypadku kupowania, tutaj również należy rzucić kostką, jednakże w kolorze czerwonym, a kwota jaką otrzyma gracz za wystawiony przedmiot zależy od tego co wypadnie na kostce.
 • LICYTACJA – aby przystąpić do licytacji, odkrywamy pierwszą kartę ze stosu kart przedmiotów, a następnie każdy z graczy, zapisuje na swojej kartce kwotę, jaką jest w stanie zapłacić za dany przedmiot. Karta trafia do osoby, która zaproponowała najwyższą kwotę.
 • ZNACZNIK PANA KAZIMIERZA – Pan Kazimierz jest właścicielem lombardu. Po zatrzymaniu się na tym polu należy rzucić białą kostką i w zależności od tego czy wypadnie parzysta ilość oczek (otrzymasz od Pana Kazimierza 100 zł) czy nieparzysta (będziesz musiał oddać 100 zł Panu Kazimierzowi).
 • HANDEL – Po zatrzymaniu się na tym polu, wybieramy jednego gracza, któremu sprzedamy wybraną przez nas kartę (wybrany gracz nie może odmówić transakcji). Aby ustalić dokładną cenę musimy rzucić kostką sprzedaży.

Gdy gracz, wykonana zadanie, które mu wypadło, to wtedy podaje białą kostkę kolejnej osobie.

KARTY

Karty Przedmiotu podzielone są kolorystycznie na 6 kategorii, które odpowiadają kolorom pionków z postaciami. Każdy z bohaterów jest ekspertem w swojej dziedzinie i za handel kartami w swoim kolorze, gracz otrzymuje podwójną cenę.

 • KARTA POMARAŃCZOWA – Bernadetta specjalizuje się w sprzedaży produktów ze świata pani domu.
 • KARTA FIOLETOWA – Mariusz jest ekspertem jeśli chodzi o przedmioty dla prawdziwego mężczyzny.
 • KARTA ŻÓŁTA – Maciek upodobał sobie wszystko, co związane jest z rozrywką.
 • KARTA NIEBIESKA – Adek jest fanem sportu i motoryzacji i sprzedaż tych przedmiotów jest dla niego bułką z masłem.
 • KARTA ZIELONA – Lolek jest ekspertem w dziedzinie sztuki i antyków, więc bardzo dobrze idzie mu sprzedaż takich rzeczy.
 • KARTA RÓŻOWA – Andżelika interesuje się modą i urodą i za przedmioty z tej kategorii jest w stanie wyciągnąć najwięcej.

Na karcie znajduje się cena regularna, jednakże to ile w rzeczywistości będziemy mogli za nią zapłacić lub sprzedać zależy od tego, jaki symbol wypadnie na kostce kupna lub sprzedaży.

CZAS ROZGRYWKI

Czas rozgrywki jest bardzo zmienny i głównie zależy od tego w ile osób gramy. Czymś co mnie całkowicie zaskoczyło jest to, że rozgrywkę można skrócić, grając nie na 4 (czyli wszystkie możliwe rundy), ale na mniejszą ilość tygodni.

Pierwsza rozgrywka w 2 osoby zajęła nam około 30 minut i muszę przyznać, że gra toczyła się bardzo szybko i do samego końca sprawiała przyjemność. Początkowo zakładaliśmy grę tylko na jeden tydzień, jednakże tak się wciągnęliśmy, że ograliśmy wszystkie tury 😀

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

W grze Lombard. Życie pod zastaw może wziąć udział od 2 do 6 graczy. Z kolei jeśli chodzi o wiek, to według informacji, widniejącej na pudełku, gracze powinni mieć ukończone 12 lat.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Pierwszą grupą osób, do której skierowana jest ta gra są oczywiście fani serialu Lombard. Życie pod zastaw. Jeśli oglądasz tą produkcję i znasz bohaterów to rozgrywka będzie dla Ciebie jeszcze bardziej pasjonująca.

Coś, co warto podkreślić, to to, że bez znajomości tego programu również można z powodzeniem cieszyć się zabawą. Osobiście nie widziałam ani jednego odcinka, a gra bardzo mi się spodobała i z pewnością często będziemy do niej wracać.

PLUSY I MINUSY

ZALETYWADY
+ Gra po rozłożeniu zajmuje mało miejsca.
+ Ma proste zasady, które zostały w zrozumiały sposób przedstawione w instrukcji.
+ Możliwość gry nawet w 6 osób.
+ Sporo interakcji z innymi graczami.
+ Ogromna ilość elementów.
+ Duża regrywaloność.
+ Możliwość dostosowywania długości czasu gry.
– Banknoty są słabej jakości i podczas częstego użytkowania mogą się zniszczyć.
– Ogromna losowość.
– Ograniczona ilość akcji do wykonania.

MOJA OPINIA

Muszę przyznać, że na początku podchodziłam do tego tytułu dość sceptycznie. Nie jestem fanką serialu o tym samym tytule i wydawało mi się, że ta gra do mnie nie trafi. W rzeczywistości było jednak zupełnie inaczej.

Gra okazała się bardzo ciekawa i wciągająca. Dzięki prostym zasadom, w ciągu kilku minut można cieszyć się pełną rozgrywką. Nie wszystkim może spodobać się duża losowość tej gry, jednak zdecydowanie warto spróbować swoich sił w prowadzeniu lombardu. Ten tytuł idealnie sprawdzi się podczas spotkań z rodziną lub znajomymi jak również będzie odpowiedni dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grami bez prądu.

INFORMACJE O GRZE

TYP GRY: familijna
WYDAWNICTWO: Alexander
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 2 – 6
WIEK GRACZY: 12+
CZAS ROZGRYWKI: min
CENA: ~ 60 zł
LINK DO GRY: https://bit.ly/LombardŻyciePodZastaw

Udanej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to