Nie wiem jak Ty, ale ja z racji tego, że za dzieciaka często podróżowaliśmy, w pewnym momencie mojego dzieciństwa, mocno wkręciłam się w naukę państw ich stolic oraz flag. Ćwiczyłam w ten sposób swoją pamięć, a przy okazji, próbowałam zdobyć dodatkowe punkty na geografii.

Często zastanawiałam się co oznaczają poszczególne elementy flag i próbowałam szukać odpowiedzi na własną rękę jeśli nie znał ich nauczyciel. Ależ żałuję, że wtedy nie wpadła w moje ręce książka pt. Flaga na maszt od Dwóch Sióstr. Na szczęście, ostatnio moja dziecięca ciekawość została zaspokojona, ponieważ w tej książce znalazłam odpowiedzi nie tylko na moje pytania z dzieciństwa, ale dowiedziałam się jeszcze więcej ciekawych faktów o flagach! 😀

W dzisiejszym wpisie, opowiem Ci trochę więcej o tej boskiej książce, nie tylko dla dzieci 😀 Zapraszam do lektury 🙂

KIM JEST AUTOR?

Książkę w całości stworzył Brytyjczyk, Robert G. Fresson, który jest ilustratorem i rysownikiem. Często współpracuje z wielkimi gazetami takimi jak The New York Times czy Guardianem. Jego prace mają specyficzny retro styl, który mnie osobiście całkowcie urzekł.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Co tu dużo mówić. Książka dotyczy… FLAG, a jakżeby inaczej 😀 Jest to niesamowity przewodnik, który zabierze czytelnika w podróż po poszczególnych krajach i szczegółowo wyjaśni znaczenie kolorów, układów czy nawet elementów, które znajdują lub znajdowały się na obecnych flagach. Autor zadbał o to, aby czytelnik czerpał ogromną radość z odkrywania tajemnic ukrytych na flagach.

BUDOWA KSIĄŻKI

Na samym początku książki, znajdziesz spis treści, który zajmuje jedną rozkładówkę. Tuż za nim, autor przygotował wprowadzenie do lektury, w celu krótkiego wyjaśnienia i streszczenia historii powstawania flag. Zaraz za nim, znajdziesz mini słowniczek, w którym autor za pomocą grafik i treści zaprezentował branżowe wyrażenia dotyczące flagoznastwa, czyli weksylologii.

Na następnych stronach, znajdziesz już właściwą treść książki, czyli 12 rozdziałów poświęconych konkretnym symbolom, układom czy też kolorom flag państw z całego świata. Poniżej wypisałam nazwy poszczególnych rozdziałów:

 • KRZYŻE I KRZYŻE SKOŚNE
 • TRZY KOLORY
 • PASY SKOŚNE
 • BARWY PANARABSKIE
 • PÓŁKSIĘŻYCE
 • ZWIERZĘTA
 • GWIAZDY
 • BARWY PANAFRYKAŃSKIE
 • DWA KOLORY
 • CZERWIEŃ I BIEL
 • SŁOŃCA I KRĘGI
 • CZERWIEŃ, BIEL I BŁĘKIT

Każdy rozdział zajmuje rozkładówkę i na początku autor poświęcił chwilę aby wyjaśnić dlaczego dany symbol, kolor, zwierzę czy układ jest obecny na wielu flagach innych państw. Ponadto, znajdziesz tutaj również ilustracje przykładowych (lub wszystkich) flag, które wpasowują się w omawiane zagadnienie. Autor zadbał o to, aby każda grafika była podpisana, dzięki czemu czytelnik od razu wie do jakiego kraju należy dana flaga. Co więcej, znajdziesz tam wiele ciekawostek dotyczących państw i elementów znajdujących się na ich flagach.

Jeśli chodzi o zawartość poszczególnych rozdziałów, to ma ona również swoją konkretną budowę. Tytuł każdego podrozdziału (w tym wypadku jest to nazwa państwa), został umieszczony na samej górze w ozdobnej ramce. Oprócz niego znajduje się tam rozebrana na wszystkie elementy flaga, co jest naprawdę fantastycznym pomysłem! 😀 Kolejną rzeczą, z jaką czytelnik się zapozna jest poznanie historii wyglądu flag. Zobaczy on, jak zmieniał się ich układ, kolory czy nawet kształt. Wszystko to jest również opisane. Oprócz tego, każda aktualna flaga jest przedstawiona w dużo większej skali, a na niej lub obok znajdziesz wyjaśnienia co symbolizują poszczególne elementy.

Na samym końcu książki, autor umieścił mapy, które mają za zadanie pomóc zlokalizować nieznane czytelnikowi państwa. Łącznie jest to 9 ilustracji, które przedstawiają:

 • Amerykę,
 • Amerykę Środkową,
 • Karaiby,
 • Europę,
 • Europę południowo-wschodnią
 • Afrykę i Bliski Wschód,
 • Azję,
 • Azję południowo-wschodnią,
 • Oceanię.

Tuż po mapach, autor pozostawił rozkładówkę, w której czytelnik może samodzielnie zaprojektować własne flagi oraz kraje czy narody, jakie reprezentują.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Flaga na maszt powstała z myślą o czytelnikach powyżej 8 roku życia, ale osobiście uważam, że nawet dorośli będą mieli frajdę z samodzielnej lektury czy ze wspólnego czytania ze swoimi pociechami. Nie da się ukryć, że książka przypadnie do gustu przede wszystkim osobom zainteresowanym tym tematem, ale każde dziecko w wieku szkolnym, powinno zapoznać się z treścią tej książki, ponieważ dzięki wiedzy jaką w niej znajdują niejednokrotnie będą mieli okazję błysnąć na lekcji nie tylko geografii, ale również historii.

ASPEKT EDUKACYJNY I ZALETY KSIĄŻKI

Zacznę od tego, że książka Roberta F. Fressona jest absolutnie przepiękna. Urzekły mnie ilustracje, które zostały wykonane w stylu retro oraz dbałość o szczegóły, które autorowi udało się odwzorować na poszczególnych flagach.

Pomysł na posegregowanie flag według elementów, które się na nich znajdują był genialny. Dzięki temu, widać ład i porządek, a to z pewnością ułatwia zapamiętanie informacji związanych z flagami. Co więcej, fantastycznym rozwiązaniem było przedstawienie składowych flagi oraz zapoznanie czytelnika z historycznym aspektem. Dla mnie, fanki historii, jest to tylko dodatkowy smaczek 😀

Jeśli chodzi o treść, to książka nie zawiera wiele tekstu, jednakże autorowi udało się zawrzeć najważniejsze informacje i ciekawostki dotyczące poszczególnych flag i państw. Całość czyta się szybko i przyjemnie, bez braku jakiegokolwiek znudzenia czy niezrozumienia.

Flaga na maszt zawiera w sobie wiele ciekawostek z zakresu geografii i historii, dzięki czemu nauczyciel może zapoznać z nimi swoich podopiecznych, a uczeń swoich kolegów. Jestem przekonana, że wplecenie takich ciekawostek, dodatkowo wzbudzi zainteresowanie na lekcji.

REASUMUJĄC…

Flaga na maszt to zbiór niesamowitych faktów i ciekawostek dotyczących poszczególnych państw na całym świecie. Wszystko to jest dodatkowo przepięknie zilustrowane i widać, że autor miał konkretną i przemyślaną wizję dotyczącą tej książki. Czytanie sprawiło mi ogromną radość i muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie słyszałam o znaczeniach niektórych symboli, które są tak powszechne na flagach. Osobiście polecam lekturę tej książki zarówno dużym i małym 😀

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Flying Colours. A Guide to Flags from Around the World
AUTOR: Robert G. Fresson
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 112
ROK WYDANIA: 20
KATEGORIA: edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK:  8+
CENA: ~ 30 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/FlagaNaMaszt

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

https://www.instagram.com/p/CEJO_T4J6a5/

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to