Nie wiem jak Ty, ale ja zawsze podczas lekcji przedmiotów ścisłych z niecierpliwością wyczekiwałam nie tyle co na wykonywanie, ale przyglądanie się przeprowadzanym przez nauczycieli doświadczeniom.

Nawet nie wiesz jak bardzo byłam rozgoryczona gdy eksperymenty w większości przypadków nie dochodziły do skutków, bo:

 • nie było czasu na lekcji,
 • trzeba było nadgonić materiał,
 • lekcja odbywała się w innej sali i nie było „składników’,
 • byliśmy już za duzi na takie rzeczy (liceum),
 • to doświadczenie jest banalne i już to wiemy, więc możemy je pominąć,
 • brakowało jednego ze „składników”
 • wykonanie eksperymentu było skomplikowane i niebezpieczne,
 • długo trzeba byłoby czekać na jego efekty.

Jak widzisz, lista wymówek jest dość długa, a jestem przekonana, że i tak kilka z nich pominęłam. W każdym razie, teraz będę mogła nadrobić te zaległości, a to wszystko najnowszej książce pt. Eksperymenty krok po kroku od wydawnictwa Wilga.

KIM SĄ AUTORKI?

Treść i opisy poszczególnych eksperymentów, zostały stworzone przez Patrycję Zarawską, która posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w procesie tworzenia książek. Na swoim koncie ma ponad pół tysiąca opracowanych książek, ponieważ pracuje jako tłumacz, redaktor, a także sama zajmuje się pisaniem.

Za ilustracje z kolei odpowiedzialna jest Sara Olszewska, która również związana jest z literaturą dziecięcą.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Książka jest ogromnym zbiorem aż 31 eksperymentów, które można przeprowadzić w domowych warunkach. Sporą część z nich dziecko może wykonać samodzielnie, ale oczywiście są i takie, gdzie maluch będzie potrzebował pomocy dorosłego.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Bohaterami książki są eksperymenty naukowe. Co prawda, nie mają one określonej fabuły i nie przeżywają niesamowitych przygód, ale z pewnością dostarczą wiele frajdy czytelnikom! 😀

BUDOWA KSIĄŻKI

Standardowo, książka rozpoczyna się od wstępu, w którym autorka wyjaśnia jak zbudowana jest ta książka oraz w jaki sposób należy przygotować się do poszczególnych eksperymentów. Poniżej znajduje się 5 ikon wraz z wyjaśnieniem. Są to oznaczenia, które możesz znaleźć przy każdym eksperymencie.

Na następnej stronie umieszczony jest spis treści, który podzielony jest na 5 rozdziałów i każdy z nich ma przypisany inny kolor:

 • granatowy: Kuchenne laboratorium (9),
 • ciemny zielony: Ciało stałe, ciecz i gaz (7),
 • pomarańczowy: Siły przyrody (7),
 • niebieski: Elektryczność i magnetyzm (2),
 • jasny zielony: Światło i dźwięk (6).

W nawiasach podałam od razu liczbę eksperymentów, które znajdują się w poszczególnym dziale.

Z kolei jeśli chodzi o opisy eksperymentów, to zazwyczaj zajmują one jakieś 3 strony. Pierwsza z nich zawiera ilustracje wszystkich potrzebnych przedmiotów, do przeprowadzenia doświadczenia oraz krótki wstęp. Następne strony to krok po kroku zilustrowany eksperyment, a także jego wyjaśnienie. W niektórych rozdziałach autorka dorzuciła dodatkowe ciekawostki związane z innymi dziedzinami nauki. Każde doświadczenie na samym końcu zawiera żółtą sekcję Już wiesz co to są... i tam możesz przeczytać wyjaśnienia pojęć pojawiających się przy każdym eksperymencie.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Eksperymenty krok po kroku to książka, która dedykowana jest dzieciom w wieku od 6. do 8. lat. Z racji tego, że znajdują się w niej doświadczenia, które wymagają pomocy dorosłych, również i ci, mogą się wkręcić w „czytanie”. Książka z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak i dorosłym.

ZALETY KSIĄŻKI

Przede wszystkim, książka napisana jest prostym językiem i autorka w zrozumiały dla małych czytelników, a także i dorosłych, wyjaśnia wiele naukowych pojęć. Niektóre z nich, w szkole brzmiały dla mnie bardzo skomplikowanie i nie mogłam zrozumieć o co dokładnie chodzi, a tu proszę, po kilkunastu latach od zakończenia szkoły nagle wszystko staje się jasne 😀

Co więcej, książka ma określoną budowę i formę, co z pewnością ułatwia odbiór i zapoznanie się z wiedzą, której można doświadczyć we własnych czterech ścianach.

To, co mnie się szczególnie spodobało, to to, że dzięki tej książce, my rodzice możemy zapewnić dzieciom nie tyle naukę poprzez wykonywanie eksperymentów, co kreatywną zabawę i wspólnie spędzony, bardzo jakościowy i wartościowy czas. Osobiście z Mężem nie możemy się już doczekać, aż Miłosz podrośnie na tyle, aby móc z nim zapoznawać się tą tajemną naukową wiedzą.

REASUMUJĄC

Eksperymenty krok po kroku to lekko i prosto zredagowana książka, dzięki której dzieci przekonają się, że nauka może być ciekawa. Najfajniejsze jest jednak to, że takie wykonywanie doświadczeń sprawi, że uczniowie z pewnością szybciej zrozumieją co się stało i jak do tego doszło oraz ta wiedza zostanie z nimi na dłużej.

Dzięki tej książce również rodzice mogą sobie przypomnieć co nieco ze szkolnej ławy, a także wspólnie i ciekawie spędzić czas ze swoimi pociechami.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Patrycja Zarawska
ILUSTRACJE: Sara Olszewska
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 98
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: edukacja,
JĘZYK: polski
WIEK: 6 – 8
CENA: ~ 20 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/EksperymentyKrokPoKroku

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

Wyświetl ten post na Instagramie.

Nie wiem jak Ty, ale ja zawsze podczas lekcji przedmiotów ścisłych z niecierpliwością wyczekiwałam nie tyle co na wykonywanie, ale przyglądanie się przeprowadzanym przez nauczycieli doświadczeniom.⁠⠀ ⁠⠀ Nawet nie wiesz jak bardzo byłam rozgoryczona gdy eksperymenty w większości przypadków nie dochodziły do skutków, bo:⁠⠀ -nie było czasu na lekcji,⁠⠀ -trzeba było nadgonić materiał,⁠⠀ -lekcja odbywała się w innej sali i nie było „składników’.⁠⠀ ⁠⠀ To tylko kilka najpopularniejszych wymówek i myślę, że gdybym się postarała byłaby dłuższa. W każdym razie, teraz będę mogła nadrobić te zaległości, a to wszystko najnowszej książce pt. "Eksperymenty krok po kroku" od wydawnictwa Wilga.⁠⠀ ⁠⠀ Przede wszystkim, książka napisana jest prostym językiem i autorka w zrozumiały dla małych czytelników, a także i dorosłych, wyjaśnia wiele naukowych pojęć. Niektóre z nich, w szkole brzmiały dla mnie bardzo skomplikowanie i nie mogłam zrozumieć o co dokładnie chodzi, a tu proszę, po kilkunastu latach od zakończenia szkoły nagle wszystko staje się jasne 😀⁠⠀ ⁠⠀ Co więcej, książka ma określoną budowę i formę, co z pewnością ułatwia odbiór i zapoznanie się z wiedzą, której można doświadczyć we własnych czterech ścianach.⁠⠀ ⁠⠀ To, co mnie się szczególnie spodobało, to to, że dzięki tej książce, my rodzice możemy zapewnić dzieciom nie tyle naukę poprzez wykonywanie eksperymentów, co kreatywną zabawę i wspólnie spędzony, bardzo jakościowy i wartościowy czas. Osobiście z Mężem nie możemy się już doczekać, aż Miłosz podrośnie na tyle, aby móc z nim zapoznawać się tą tajemną naukową wiedzą.⁠⠀ ⁠⠀ TYTUŁ: Eksperymenty krok po kroku⁠⠀ AUTORKA: Patrycja Zarawska⁠⠀ ILUSTRACJE: @olszewska_sara⁠⠀ WYDAWNICTWO: @wydawnictwo_wilga⁠⠀ _______⁠⠀ #wydawnictwowilga #ksiazkadladzieci #ksiazkidladzieci #bookstagrampl #czytajdziecku #czytamdziecku #dladzieci #dladziecka #instadziecko #zabawazdzieckiem #zabawkidladzieci #kochamczytac #naukaprzezzabawe #eksperymentykrokpokroku #eksperymentydladzieci #naukaniemusibycnudna

Post udostępniony przez Karolina (@bookladanki)

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to