Często mamy z Mężem wieczory, podczas których chcemy poczuć, że nasze mózgi pracują, dlatego staramy się sięgać po tytuły, które nam to umożliwiają. W naszej kolekcji jest kilka gier logicznych, a ostatnio dołączył do nich Kombinator od wydawnictwa Alexander.

Gdy zobaczyłam tą grę, to od razu mi się spodobał jej zamysł i jej wykonanie. Co do samego pomysłu nie miałam zastrzeżeń, ale nie spodziewałam się, że gra faktycznie będzie wymagała od nas aż takiego myślenia! 😀

Jeśli lubisz gry logiczne, to ten tytuł powinien Ci się spodobać, ale dla większej pewności, zapoznaj się z resztą wpisu 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełko jest dość sporym kwadratem, dokładnie takiej samej wielkości jak Rach Ciach!, Bursztynowa komnata czy klocki Montino 230. Jak to wydawnictwo Alexander ma zwyczaju, również i ta gra otwiera się od góry.

Opakowanie Kombinatora jest bardzo kolorowe, tak samo jak elementy gry, które znajdziesz środku. Lista komponentów wygląda następująco:

 • 4 puzzle, które po złożeniu tworzą planszę do gry;
 • 120 żetonów punktacji:
  • 35 żetonów o wartości 1 punktu,
  • 65 żetonów o wartości 2 punktów,
  • 20 żetonów o wartości 4 punktów.
 • 80 figur w 6 różnych kształtach,
 • klepsydra,
 • instrukcja.

ZASADY I CEL GRY

Cel gry tak naprawdę jest banalnie prosty. Zadaniem graczy jest zdobycie jak największej ilości punktów poprzez umieszczanie na planszy swoich figur w taki sposób, aby pasowały do siebie kolorami.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowania należy rozpocząć od złożenia planszy i umieszczenia jej w takim miejscu, aby każdy z graczy miał do niej swobodny dostęp. Następnie, należy posegregować figury o takim samym kształcie, pomieszać je i rozdać graczom. Wszyscy zawodnicy (w wariancie 2 i 4 osobowym) będą mieli po tyle samo poszczególnych elementów, ale ich ilość zależy od tego, ilu graczy będzie przy stole. Wyjątek stanowi wersja 3 osobowa, ponieważ w tym przypadku gracze mają określone ile figur powinni mieć przed sobą. Pozostałe elementy, nie biorą udziału w grze.

Kolejnym krokiem graczy, jest rozłożenie przed sobą wszystkich figur. To zapewni im lepsze szukanie możliwych dopasowań. Żetony punktacji, powinny znaleźć się obok planszy, dzięki czemu łatwo będzie można po nie sięgać. Jeśli gracze decydują się grać na czas, to klepsydrę również należy umieścić pod ręką.

Oficjalnie, możesz zaczynać grę 🙂

ZASADY GRY

Rozgrywkę rozpoczyna losowo wybrany gracz. Jego zadaniem jest położenie w wyznaczonym na planszy miejscu dowolnej figury pamiętając o tym, aby nie wychodziła ona poza linie na środku. Kolejny gracz, dokłada swoją figurę do pierwszej, w taki sposób, aby stykała się ona tymi samymi kolorami. Następni gracze wykonują dokładnie ten sam ruch.

Podczas rozgrywki należy pamiętać o tym, że zawodnicy mogą w swojej turze położyć tylko jedną figurę. Jeśli gracz nie ma możliwości umieścić na planszy żadnego elementu, to musi on odczekać jedną kolejkę.

PUNKTACJA

Nie wspomniałam jeszcze o punktowaniu. Jego zasady są również bardzo proste. Jeśli dołożony przez gracza element na planszy styka się z inną obecną już tam figurą:

 • JEDNYM BOKIEM o tym samym kolorze, to gracz otrzymuje 1 punkt;
 • DWOMA BOKAMI w tych samych kolorach, to gracz otrzymuje 2 punkty;
 • TRZEMA BOKAMI w tych samych kolorach, to gracz otrzymuje 3 punkty.

CZAS ROZGRYWKI

Póki co, przetestowaliśmy Kombinatora tylko w trybie dwuosobowym i czas rozgrywki to jakieś 20 minut łącznie z przygotowaniem, czyli potasowaniem, rozdaniem i rozłożeniem poszczególnych figur przed sobą. Przypuszczam, że grając w większym składzie, gra może się trochę wydłużyć i trwać do jakichś 30 minut.

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Kombinator dedykowany jest dzieciom powyżej siódmego roku życia i nie ma górnych ograniczeń wiekowych. Jeśli chodzi natomiast o ilość graczy, to spokojnie można zagrać w tą grę już w 2 osoby, a maksymalnie 4.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Jest to przede wszystkim gra familijna, ponieważ zarówno ci mali jak i ci trochę więksi fani łamigłówek będą czerpać przyjemność z rozgrywki. Ponadto, gra z pewnością spodoba się osobom, które lubią pokombinować i wysilić mózg w trakcie partyjki.

ASPEKT EDUKACYJNY

Kombinator z pewnością jest grą, która rozwija myślenie zarówno logiczne jak i abstrakcyjne. Podczas rozgrywki gracze mają możliwość także spróbować swoich sił w wymyślaniu strategii oraz przewidywaniu ruchów przeciwników. Jej proste zasady dają wiele możliwości na rozruszanie i pobudzenie szarych komórek.

PLUSY I MINUSY

ZALETYWADY
+ dwa możliwe warianty gry,
+ proste zasady gry,
+ rozwijanie myślenia logicznego, strategicznego i abstrakcyjnego,
+ solidne wykonanie, zwłaszcza figur.
– należy wygospodarować dość sporo wolnego miejsca aby pomieścić wszystkie elementy

MOJA OPINIA

Szczerze mówiąc, Kombinator to dla mnie ogromne zaskoczenie. Oczywiście na plus. Początkowo myślałam, że to taka banalna gra polegająca na układaniu figur, ale już w trakcie pierwszej rozgrywki, zmieniłam zdanie. Jak głosi tytuł, rzeczywiście gra wymaga kombinowania w taki sposób, aby nie dać przeciwnikowi szansy na zdobycie większej ilości punktów.

Jak dla mnie, Kombinator to bardzo prosta i zarazem wciągająca gra, która zapewni dorosłym graczom dawkę główkowania i jednocześnie sprawdzi się, gdy będziesz chciał zagrać z dziećmi.

INFORMACJE O GRZE

TYP GRY: familijna, logiczna
MECHANIKA GRY: tile placement
SERIA: IQ games
WYDAWNICTWO: Alexander
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 2– 4
WIEK GRACZY: 7+
CZAS ROZGRYWKI: 20 – 30min
CENA: ~ 50 zł
LINK DO GRY: https://bit.ly/Kombinator

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Udanej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to