Muszę przyznać, że to będzie wpis poświęcony najważniejszej książce na mojej półce z książkami dla Miłosza. Poruszenie tematu molestowania seksualnego i innych niebezpiecznych zachowań względem dzieci jest niesamowicie istotne, aby pomóc dzieciom zrozumieć, że nie wszyscy dorośli chcą ich szczęścia i pewne sytuacje, powinny wzbudzić ich czujność.

Sama jestem bardzo otwartą osobą i staramy się z Mężem aby nie było u nas tematów tabu. Wychodzimy z założenia, że szczera rozmowa odniesie najlepsze rezultaty i dzięki temu pogadamy o wszystkim. Chciałabym tej otwartości nauczyć również Miłka i za wczasu uświadomić go o niebezpieczeństwach, które mogą pojawić się na jego drodze.

W tym konkretnym przykładzie uważam, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć i będę chciała wskazać Miłoszowi możliwe drogi ucieczki i unikania niebezpiecznych sytuacji. Dzięki książce Zły dotyk. NIE! z pewnością będzie to łatwiejsze.

Jest to genialna w swojej prostocie i przekazie książka, o której z całego serca chcę Ci opowiedzieć.

KIM SĄ AUTORKI?

Autorkami tej książki są dwie Francuzki. Pierwsza z nich, Delphine Sauliere jest z wykształcenia dziennikarką, a później została redaktorką i póki co jest związana z Bayard Jeunesse. Gwénaëlle Boulet to druga autorka książki, która również związana jest z prasą. Udaje się jej łączyć tworzenie książek dla dzieci oraz bycie szefową działu wiadomości w magazynie Phosphore.

Grafiki, które znajdują się w Zły dotyk. NIE! to sprawka Marie Spenale. W 2012 roku otrzymała nagrodę za najlepszy blog komiksowy, także jak widzisz tworzenie komiksów to coś, co sprawia jej ogromną frajdę.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Jest to książka, której celem jest uwrażliwienie i wskazanie niewłaściwych zachowań dorosłych (i nastolatków) względem dzieci, które początkowo nie do końca mogą je jeszcze rozumieć, zwłaszcza jeśli doświadczają ich ze strony bliskich im osób.

Zły dotyk. NIE! to książka o molestowaniu seksualnym oraz o tym jak dziecko może sobie radzić w niewygodnej, niekomfortowej i niebezpiecznej dla siebie sytuacji, w której według niego, przekraczane są jego bezpiecznie granice.

BUDOWA KSIĄŻKI

Na początku książki możesz znaleźć wprowadzenia dla rodziców, które ma za zadanie uświadomić ich, jak ważne jest poruszenie z dzieckiem tematu pedofili i wykorzystania seksualnego. Aby ułatwić późniejszą rozmowę, we wstępie umieszczono statystyki, wyjaśnienie dlaczego warto o tym mówić oraz poradę jak czytać książkę.

Na kolejnych stronach, umieszczono wyjaśnienie czym jest poradnik, przedstawienie postaci występujących w książce i spis treści. Warto wspomnieć, że Zły dotyk. NIE! zawiera 6 różnych komiksowych historii, które mają po 2 strony. Na końcu każdej historyjki umieszczono przykładowe i rozwiązanie konkretnego problemu, a na kolejnej znajduje się sekcja z poradami co powinno się zrobić, jeśli dziecko znajdzie się w takiej sytuacji jak bohater komiksu.

Mały słownik słów niewesołych został umieszczony pod koniec książki, a oprócz tego zadbano aby znalazło się również miejsce na spis adresów i numerów telefonów, z których można skrzystać, gdy potrzebuje się pomocy.

BOHATEROWIE

Bohaterami poszczególnych komiksowych historii jest 6 dzieci. Każde z nich opowiada w jaki sposób byli molestowani i zaczepiani przez dorosłych, którzy niekoniecznie byli dla nich obcymi ludźmi.

Autorki przedstawiają historię:

  • HUBERTA, dziewięciolatka, który poznaje nowego kolegę w Internecie,
  • MATEUSZA, który trenuje rugby, ale jego trener zachowuje się dość dziwnie,
  • NELI, dziewczynki, której wujek jak najczęściej szuka sposobności by przebywać z nią sam na sam,
  • PAWŁA, który zostaje zaczepiony przez nieznajomą na ulicy i proponuje mu rolę filmową,
  • ZOSI, której sąsiad pod błahym pretekstem zachęcą ją do wejścia do jego mieszkania,
  • MAI, której starszy kuzyn nie szanuje jej prywatności.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Według mnie lektura tej książki jest obowiązkowa dla każdego dziecka. Oczywiście z całego serca polecam czytać ją wspólnie, całą rodziną, ponieważ dzięki temu będziesz mógł poruszyć te trudne i delikatne tematy. Treść Zły dotyk. NIE! będzie już odpowiednia dla siedmiolatków,

KSIĄŻKA NA LEKCJI

Jako, że jestem nauczycielką, to uważam, że Zły dotyk. NIE! to książką, w oparciu o którą powinno się przygotować lekcję wychowawczą aby uświadomić dzieci o możliwych niebezpieczeństwach, które mogą na nie czyhać.

W tym konkretnym przypadku warto sięgnąć po taką lekturę wcześniej, żeby ustrzec swoich wychowanków, niż później żałować, gdy będzie już za późno i ktoś zostanie skrzywdzony.

Krótkie historie poszczególnych bohaterów idealnie nadadzą się do omówienia ich w szerszym gronie i wymyślenia innych możliwości poradzenia sobie z konkretnym problemem. Ponadto, warto zachęcić uczniów do przygotowania plakatów informujących o tym, jakie zachowania są niebezpieczne i jak można na nie reagować. Co więcej, dobrym pomysłem może okazać się także zapisanie numerów alarmowych w uczniowskich dzienniczkach lub wywieszeniu ich na stałe w klasie, aby dzieci wiedziały, gdzie znajdą źródło pomocy.

ZALETY KSIĄŻKI

Przede wszystkim największą zaletą tej książki jest jej tematyka. To wspaniałe, że ktoś zdecydował się poruszyć tak ważne kwestie, które powinny być obowiązkowe do omówienia w każdej rodzinie. Przemilczenie i unikanie tematu molestowania, nie sprawi, że ten problem zniknie, a dzieci nie będą narażone. Trzeba z nimi szczerze porozmawiać i wyjaśnić jak rozpoznać niebezpieczne zachowania, jak powinny się zachować w takiej sytuacji oraz wskazać osoby, które mogą dziecku pomóc.

Co więcej, autorkom zależało, żeby każdy poruszony w książce rodzaj nieodpowiedniego zachowania starszych, był przedstawiony w subtelny, ale zrozumiały dla dzieci sposób. Ponadto, świetnym pomysłem było pokazanie trzech różnych scenariuszy, które bardzo delikatnie pokazują jakie konsekwencje mogą ponieść bohaterzy w zależności od decyzji jakie podejmą.

Najważniejsze jest jednak, aby uświadomić dzieci, że niektóre zachowania są dla nich krzywdzące i muszą one umieć się im sprzeciwić. Lektura tej książki, pomoże im zrozumieć, że niektóre tajemnice muszą być wyjawione zaufanym dorosłym, ponieważ na świecie są osoby, które chcą je skrzywdzić.

REASUMUJĄC…

Uważam, że jest najważniejsza książka na półce w moim domu i bardzo się cieszę, że wydawnictwo Muchomor tak szybko postanowiło ją wydać w języku polskim. Jest ona naprawdę potrzebna, ponieważ według mnie w każdej rodzinie powinno się przeprowadzić rozmowy poruszające temat molestowania i tego jak dziecko ma reagować i jak unikać takich niebezpiecznych sytuacji.

Co więcej, jestem przekonana, że wspólna lektura Zły dotyk. NIE! pomoże w takiej rozmowie i podsunie jeszcze inne możliwe scenariusze i sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach.

W serii przeciw przemocy ukazała się również książka Rasizm i nietolerancja. NIE!. Jej recenzję możesz przeczytać w poniższym wpisie:

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: 
AUTORKI: Delphine Sauliere, Gwénaëlle Boulet 
ILUSTRACJE: Marie Spenale
SERIA: Przeciw przemocy
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 40
ROK WYDANIA: 2019
KATEGORIA: edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK:  7+
CENA:  ~ 29 zł
LINK DO KSIĄŻKI: bit.ly/ZłyDotykNIE

Miłej lektury i owocnej dyskusji! 🙂

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to