Przyjaźń może przybrać wiele form i dla każdego może ona oznaczać coś innego. Zostało to genialnie ukazane w książce Zielony latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów. Powstawała przez ponad 1,5 roku, ponieważ wielu ilustratorów z całego świata zostało zaangażowanych w ten projekt.

Brzmi ciekawie, prawda?

Możesz mi wierzyć na słowo, że tak jest! Dlatego też, w tym wpisie, chciałabym Ci opowiedzieć trochę więcej o Zielonym latwcu 🙂

KIM SĄ AUTORZY?

Zielony latawiec. Przyjaźń przez sześć kontynentów to pierwsza książka, Julity Pasikowskiej-Klicy, która została wydana w wersji drukowanej. Rok wcześniej napisała W kim zakochał się Księżyc, ale ta książka dostępna jest tylko w formie ebooka lub audiobooka. Julita na co dzień prowadzi bloga Bajkochłonka, na którym recenzuje książki dla dzieci.

Za oprawę graficzną nie odpowiada jedna konkretna osoba, a aż 41 różnych ilustratorów i ilustratorek z całego świata. Są to osoby z sąsiadujących z Polską krajów, ale również z odległego RPA, Meksyku czy nawet Australii. W tym miejscu zazwyczaj staram się opisać twórców i przybliżyć Ci ich postaci, ale w wypadku Zielonego latawca tego nie zrobię, ponieważ Julita zadbała o to, aby na końcu książki umieścić właśnie takie informacje o każdym ilustratorze, a także adresy ich stron internetowych.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Książka opowiada historię zielonego latawca, który wyrusza na wyprawę dookoła świata. Odwiedza aż 31 krajów na wszystkich kontynentach. Podczas swojej podróży ma okazję zobaczyć jak wygląda życie w różnych miejscach na Ziemi oraz jak spędzają czas ich mieszkańcy. W niektórych krajach zostaje na dłużej np. w Rosji, a inne są bardzo zróżnicowane kulturowo i postanawia on zobaczyć jeszcze inne regiony (np. Hiszpania).

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Bohaterem książki jest tytułowy zielony latawiec, który został wypuszczony przez małą dziewczynkę Anię. Poprosiła go ona, aby dowiedział się czym jest przyjaźń i latawiec przemierza wiele tysięcy kilometrów w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie swojej właścicielki.

BUDOWA KSIĄŻKI

Na początku książki czytelnik znajduje się gdzieś w Polsce, w domu Ani. Gdy latawiec wyrusza w drogę, to na kolejnej rozkładówce możesz zobaczyć mapę świata z zaznaczonymi czerwonymi pinezkami kraje, do jakich udało mu się dotrzeć.

Kolejne kilkadziesiąt stron, posiada jeden wzór układu treści i grafik. Większość rozkładówki zajmuje ilustracja przedstawiająca wizję przyjaźni ilustratora z konkretnego kraju. Po lewej stronie, widnieje właśnie nazwa państwa oraz jego stolica, a pod spodem umieszczono:

  • ŻARÓWKĘ – czyli ciekawostki dotyczące państwa, w którym aktualnie znajduje się latawiec.
  • PYTAJNIK – czyli pytania, których celem jest zachęcenie do przemyślenia jakiejś kwestii lub odpowiedzi na konkretne pytania. Można to potraktować jako wstęp do późniejszej rozmowy.
  • KREDKĘ – czyli jakieś zadanie do wykonania, które zachęca do rozwijania kreatywności czytelnika.

Warto dodać, że pod każdą ilustracją znajdziesz dwa symbole. Zawsze jest to żarówka, a kredka i pytajnik są umieszczone losowo.

Z kolei po prawej stronie znajduje możesz znaleźć główną treść książki. Jest to krótka opowieść dotycząca konkretnej ilustracji, na której zawsze znajduje się motyw ogona latawca. W tych króciutkich opowiastkach Julita starała się odnieść do kultury, tradycji i zwyczajów konkretnego państwa.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Zielony latawiec to tak naprawdę książka dla każdego. Zarówno mali czytelnicy jak i ci trochę oraz bardziej starsi znajdują w niej coś dla siebie. Tekst jest prosty i napisany zrozumiałym językiem, a dodatkowo podczas lektury można wykorzystać do opowiadania ilustracje.

ZALETY KSIĄŻKI

Największą zaletą książki jest już sam pomysł, w który zaangażowanych było tak wiele osób z całego świata. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak wartościowa i różnorodna książka z tego wyszła.

Co więcej, dzięki lekturze Zielonego latawca, czytelnicy w łatwy i przyjemny sposób dowiedzą się nie tylko gdzie leżą poszczególne kraje, do których poleciał latawiec, ale również poznają ich stolice i ciekawostki związane z danym państwem. Dodatkowym aspektem jest pokazanie dzieciom wielokulturowości i tego jak się od siebie różnimy.

Ponadto, ta ilustracje w niepowtarzalny sposób ukazują najróżniejsze oblicza i wizje przyjaźni. Ich autorzy przedstawili ją pod wieloma postaciami. Najbardziej oczywistą jest ludzka przyjaźń, ale w książce nie zabrakło również ukazania jej w inny sposób np. jako sympatię do ulubionej zabawki.

Rzeczą, która jednak najbardziej mi się spodobała, jest część zadaniowa zaznaczona symbolem kredki lub pytajnika. Dzięki niej w łatwy sposób można zachęcić dzieci do rozmowy na dany temat, co z pewnością zaowocuje przyjemnie spędzonym czasem.

REASUMUJĄC

Zielony latawiec to przepiękna książka nie tylko pod względem estetycznym, ale także jeśli chodzi o naukę jaka z niej płynie. Widać, że wszyscy autorzy dołożyli wszelkich starań, aby ją stworzyć. Różnorodność ilustracji oddaje różnice kulturowe i tego jak różne formy może przybrać przyjaźń.

Na jej lekturę nie jest się za starym, a przesłanie w niej zawarte jest ponadczasowe i uniwersalne. Bardzo, bardzo, bardzo polecam! 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Julita Pasikowska-Klica
ILUSTRACJE WIODĄCE: Aleksandra Szwajda
ILUSTRACJE MIĘDZYNARODWOWE:  Anbu, Subi Bosa, Eva Chupíková, Flor Crespo, Ann December, Angelika Dotsenko, Lucia Eggenhoffer, Fabiana Faiallo, Mihmida Ilwia, Sian James, Maria Jäntti-Serrano, Jelena Jordanovic-Lewis, Emre Karacan, Christos Kourtoglou, Vesela Valentinova Kucheva, Nicole Lim, Daniela Lomba, Judith Loske, Donya Maghsoudlou, Maria Manoura, Thejal Mathura, Marie Muravski, Madison Patterson, Rachel Polo, Monika Puzauskaite, Diana Renzhina, Alena Rubinuby, Luis San Vicente, Carlos Sánchez, Anna Shuttlewood, Manuel Šumberac, Olga Surina, Maryam Tahmasebi, Tokyo Melonboy, Bård Sletvold Torkildsen, W.okada, Jana Walther, Yujie Wu, June Zhang, Huan Zong
WYDAWNICTWO: Sto Stron
LICZBA STRON: 101
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: obrazkowe
JĘZYK: polski
WIEK:  4+
CENA:  ~ 60 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/ZielonyLatawiec

Przyjemnej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to