Książek o dziadkach na rynku jest wiele, ale w dzisiejszym wpisie, chciałabym przedstawić Ci prawdziwą perełkę, która porusza niezbyt popularną tematykę, jaką jest demencja starcza.

Fale to majowa nowość od wydawnictwa Wilga i bardzo się cieszę, że zdecydowali się oni wydać tak ważną książkę. Pozwól, że zacznę od przybliżenia sylwetek autorek.

KIM SĄ AUTORKI?

Fale napisała Clare Helen Welsh, która oprócz tworzenia książek dedykowanych dzieciom, zajmuje się również ich edukacją. Stara się jak najczęściej zachęcać swoich uczniów do pisania własnych opowieści.

Ilustratorką książki jest Irlandka, Ashling Lindsay. Jej picturebooki zostały do tej pory opublikowane w ponad 10 językach oraz były nominowane do wielu nagród.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Książka opowiada historię rodziny, która postanawia spędzić dzień na plaży. Budują zamki z piasku, zbierają muszelki i obserwują morskie fale. Narratorką opowieści jest mała rudowłosa dziewczynka, która opowiada o tym, jak bardzo kocha spędzać wspólnie czas ze swoim dziadziem, jednakże jego pamięć zaczyna trochę szwankować. Jej mama zapewnia, że jest mu z tego powodu na pewno przykro i tłumaczy, że jego pamięć jest jak fale.

Ta książka w prosty sposób opowiada o próbie zrozumienia pamięci starszych osób oraz obawie ich bliskich, że pewnego dnia o nich zapomną.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Fale posiadają tylko 3 bohaterów, ale każdy z nich jest przedstawicielem innego pokolenia. Mamy tu małą rudowłosą dziewczynkę, jej mamę i dziadka borykającego się z demencję starczą. Wszyscy wspólnie zdecydowali spędzić się dzień na plaży.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Książka ma formę picturebooka, czyli zawiera ogromne obrazki, rozmieszczone na całych stronach. Tekstu jest bardzo mało, dzięki czemu idealnie sprawdzi się dla dzieci powyżej 3 roku życia. Historia jest prosta, a problem, który został w niej przedstawiony jest wytłumaczony w zrozumiały dla takich maluchów sposób.

ZALETY KSIĄŻKI

Autorka zdecydowała się poruszyć zagadnienie demencji starczej, która dotyka wiele dziadków i babć. Ich wnuki często nie mogą zrozumieć dlaczego ich bliscy nie pamiętają pewnych rzeczy, a dzięki tej książce będą mogli zrozumieć co dzieje się w głowach osób dotkniętych tą chorobą.

Kolejną zaletą są z pewnością ilustracje, które szczególnie przypadły mi do gustu. Są proste i zrozumiałe dla każdego, a co więcej idealnie przedstawiają treść, która została umieszczona w książce. Ponadto, można je wykorzystać do opowiadania własnych historii tak aby jeszcze bardziej urozmaicić czytanie tej książki. Co więcej, ilustracje są utrzymane w ciepłych barwach, co tylko potęguje przyjemny odbiór tej książki.

Ostatnią zaletą jest format książki. Nie będę ukrywać, że jest ona sporych rozmiarów, ale dzięki temu, czytelnicy mogą dostrzec wiele szczegółów znajdujących się na ilustracjach.

REASUMUJĄC

Bardzo się cieszę, że powstała książka dla dzieci, która porusza tematykę starszych osób i ich kłopoty z pamięcią. Dzięki niej, dzieci mogą zrozumieć w łatwy sposób co się dzieje w głowach ich dziadków, co z pewnością zaowocuje większą wyrozumiałością do swoich bliskich. Uważam, że to bardzo potrzebna książka i warto mieć ją na swojej półce.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: The Tide
AUTOR: Clare Helen Welsh
ILUSTRACJE: Ashling Lindsay
TŁUMACZENIE: Agata Byra
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 32
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: obrazkowe
JĘZYK: polski
WIEK:  3+
CENA:  ~ 22zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/Fale_Wilga

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

View this post on Instagram

Jak już dawno nie byłam nad morzem! Żeby sobie to w jakiś sposób zrekompensować, chciałabym przedstawić Wam fantastyczną książkę właśnie w morskim, która porusza tematykę starości i związaną z nią demencją straczą.⁠⠀ ⁠⠀ "Fale" opowiada historię rodziny, która postanawia spędzić dzień na plaży. Budują zamki z piasku, zbierają muszelki i obserwują morskie fale. Narratorką opowieści jest mała rudowłosa dziewczynka, która opowiada o tym, jak bardzo kocha spędzać wspólnie czas ze swoim dziadziem, jednakże jego pamięć zaczyna trochę szwankować. Jej mama zapewnia, że jest mu z tego powodu na pewno przykro i tłumaczy, że jego pamięć jest jak fale.⁠⠀ ⁠⠀ Ta książka w prosty sposób opowiada o próbie zrozumienia pamięci starszych osób oraz obawie ich bliskich, że pewnego dnia o nich zapomną.⁠⠀ ⁠⠀ Wnuki często nie mogą zrozumieć dlaczego ich bliscy nie pamiętają pewnych rzeczy, a dzięki tej książce będą mogli zrozumieć co dzieje się w głowach osób dotkniętych tą chorobą. Ponadto, książka została przepięknie zilustrowana. Grafiki są proste i zrozumiałe dla każdego, a co więcej idealnie przedstawiają treść, która została umieszczona w książce. Ilustracje są utrzymane w ciepłych barwach, co tylko potęguje przyjemny odbiór tej książki.⁠⠀ ⁠⠀ TYTUŁ: Fale⁠⠀ AUTOR: @clarehelenwelsh⁠⠀ ILUSTRACJE: @ashling.lindsay⁠⠀ WYDAWNICTWO: @wydawnictwo_wilga⁠⠀ ______⁠⠀ # TheTide #demencjastarcza #demencja #ClareHelenWelsh #AshlingLindsay #czytajdziecku #czytanieuzależnia #czytaniemojapasja #dzieckoczyta #czytamydzieciom #małaksiążkawielkiczłowiek #kidsbookstagram #bookstagrampolska #booklover #littlebookworm #rozkochajmydzieciwksiazkach #książkoholik #książkidladzieci #czytamdziecku #czytamzdzieckiem #aktywneczytanie #rodzicielstwobliskości #kochanieprzezczytanie #czytambokocham #całapolskaczytadzieciom #ksiazkidladzieci #czytanienieboli

A post shared by Karolina (@bookladanki) on

Przyjemnej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to