Gry zręcznościowe zapewniają nie tylko dobrą zabawę, ale również w większości przypadków rozwijają umiejętności ruchowe dzieci, które jak wiadomo są bardzo istotne.

Już od dłuższego czasu, szukałam fajnej i wciągającej zręcznościówki, w którą będzie można pograć z dziećmi podczas spotkań rodzinnych. Na szczęście, wydawnictwo Alexander, ma ich sporą kolekcję w swojej ofercie.

W dzisiejszym wpisie, opowiem Ci o bardzo prostej grze Rach Ciach!, która ćwiczy koncentrację oraz refleks nie tylko dzieci 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W tekturowym i dość sporym pudełku, znajdziesz wiele elementów, potrzebnych do rozgrywki. Są to:

 • plansza do gry,
 • 4 pionki,
 • 24 kule:
  • 4 czerwone,
  • 4 fioletowe,
  • 4 czarne,
  • 4 fioletowe,
  • 4 zielone,
  • 4 żółte,
  • 4 niebieskie.
 • 55 kart,
 • 4 podstawki,
 • 4 żółte rurki,
 • dzwonek,
 • instrukcja.

ZASADY I CEL GRY

Celem Rach ciach! jest jak najszybsze ułożenie kolorowych kul w odpowiedniej kolejności, która jest podyktowana przez grafikę znajdującą się na odsłoniętej karcie.

PRZYGOTOWANIE

Zacznij od rozłożenia planszy w dogodnym dla wszystkich uczestników miejscu. Następnie, każdy gracz wybiera kolor podstawki i od razu dobiera swojego pionka w identycznym kolorze, którego ustawia na polu startowym. Gracze otrzymują 6 kulek, po jednej z każdego koloru i układają je na podstawce. Gdy to zrobią, wkładają rurkę w otwór, który znajduje się w podstawce. Dwoma ostatnimi rzeczami jakie należy wykonać zanim będziesz mógł cieszyć się rozgrywką jest dokładne potasowanie kart i odłożenie ich obok planszy oraz postawienie dzwonka w miejscu, które znajduje się w zasięgu ręki każdego gracza.

ZASADY GRY

Osobą rozpoczynającą grę jest najmłodszy gracz, który odsłania pierwszą kartę ze stosu. W tym momencie, wszyscy zawodnicy, jak najszybciej starają się nadziać swoje kulki w taki sposób, aby odwzorować układ znajdujący się na odsłoniętej karcie. Osoba, której uda się tego dokonać jako pierwszej, uderza w dzwonek i w ten prosty sposób kończy rundę. Pozostali gracze, muszą natychmiast przerwać układanie.

Teraz należy zliczyć punkty. Każda poprawnie ułożona kulka, to 1 punkt. Natomiast, gracz, który zakończył turę, a jego odwzorowanie układu jest prawidłowe, dodatkowo otrzymuje 1 punkt (maksymalnie może być ich aż 7 jeśli należało nadziać 6 kulek). Gdy każdy gracz zliczy swoje punkty, przesuwa swój pionek na planszy o tyle pól, ile punktów udało mu się zdobyć.

Wygrywa osoba, która jako pierwsza dotrze do mety.

KARTY

Talia składa się z 55 kart, na których znajdują się różne grafiki, które utrzymane są w takich samych kolorach jak kule. Na jednej karcie może znaleźć się do 4 do 6 kolorowych elementów. Wydawnictwo zadbało o to, aby gracze nie zastanawiali się gdzie jest góra, a gdzie dół, dlatego niebieską kreską zaznaczono dół karty, dzięki czemu można uniknąć błędów podczas układania poszczególnych sekwencji kolorystycznych.

CZAS ROZGRYWKI

Jeśli chodzi o czas, który należy poświęcić na grę to myślę, że jest to jakieś 15-30 min. Oczywiście jest on zależny od tego jak dobrze idzie rozgrywka oraz od wieku najmłodszych graczy.

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Gra przeznaczona jest dla dzieci powyżej 5 roku życia. Jeśli chodzi o ilość graczy, to do rozgrywki potrzebnych jest minimum 2 graczy, a maksymalnie mogą w nią grać 4 osoby.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Jest to fantastyczna gra manipulacyjna, która nie tylko sprawdzi się jako wspólna forma rozrywki dla całej rodziny, ale również będzie cieszyć się zainteresowaniem w świetlicy szkolnej, a nawet w przedszkolu.

ASPEKT EDUKACYJNY

Rach Ciach! to wbrew pozorom bardzo edukacyjna i wspierająca rozwój dziecka gra. Przede wszystkim, samo manipulowanie kolorowymi kulkami już jest dla maluchów sporą atrakcją, dlatego też chętnie biorą je do rąk, przekładają, czy nadziewają na rurkę. Dlatego możesz to wykorzystać do zabawy z młodszymi dziećmi, która ma na celu zapamiętywanie nazw poszczególnych kolorów czy układania ich w odpowiedniej kolejności (według instrukcji obrazka znajdującego się na karcie).

Natomiast starsze dzieci, podczas samej rozgrywki, mają możliwość ćwiczenia prędkości, precyzji, refleksu i zręczności. Ponadto, taka zabawa, uczy koncentracji i skupienia się na wykonywanej czynności.

PLUSY I MINUSY

ZALETYWADY
+ Największą zaletą jest solidne wykonanie elementów gry. Kule czuć w dłoni i z pewnością nie są „puste” w środku.
+ Proste i nieskomplikowane zasady pozwalają na pełną emocji rozgrywkę nie tylko dla najmłodszych graczy, ale również rodziców i dziadków.
+ Wspiera rozwój dziecka – małą motorykę, a także ćwiczy pamięć, koncentrację i refleks.
+ Atrakcyjny i kolorowy wygląd zachęca dzieci do gry.
– Może niekoniecznie jest to wada, ale polecam zalaminować karty, ponieważ przy częstym użytkowaniu, łatwo mogą się poniszczyć.

MOJA OPINIA

Według mnie, jest to z pewnością ciekawsza i atrakcyjniejsza gra w mojej kolekcji, która zapewnia wiele wrażeń podczas rozgrywki. Jej prosta forma i zasady sprawiają, że dzieci z chęcią będą sięgały po tą pozycję. Ponadto, gra posiada wiele korzyści związanych z rozwojem dzieci i spokojnie może posłużyć dla nich również jako samodzielnych zabawa sekwencjami kolorystycznymi.

INFORMACJE O GRZE

TYP GRY: zręcznościowa, familijna
WYDAWNICTWO: Alexander
ROK WYDANIA: 2018
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 5+
CZAS ROZGRYWKI: 15-30 min
CENA: ~ 45 zł
LINK DO GRY: https://bit.ly/RachCiach

Udanej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to