Uwielbiam rozwiązywać krzyżówki i często staram się też zachęcić do tego uczniów, którzy z chęcią podejmują się takich łamigłówek. Najczęściej sami wymyślają własne krzyżówki w ramach powtórek i później się nimi wymieniają z innymi uczniami. Jednakże nie zawsze jest na to czas i od czasu do czasu sięgam po darmowe generatory, dzięki którym w łatwy sposób mogę przygotować im krótkie łamigłówki.

Pomyślałam sobie, że powinnam się z Tobą podzielić swoimi 4 ulubionymi narzędziami, którymi czasami się wspomagam podczas przygotowywania zajęć.

To co?

Jesteś zainteresowany?

Half a Crossword

Chciałabym zacząć od prostego kreatora, który jest banalny w obsłudze. Nie musisz się nigdzie rejestrować aby z niego korzystać. Wystarczą 3 kroki i będziesz mógł cieszyć się szybkim ćwiczeniem.

Zaczynasz od wpisania maksymalnie 16 słów, które później posłużą jako baza. Nie mogą się powtarzać ani zawierać „-” myślników. Gdy coś będzie nie tak z wyrazem, środkowa kolumna zaznaczy na czerwono odpowiedni obszar. Gdy wypiesz wszystkie słowa, których chciałbyś użyć wystraczy kliknąć na „preview / print”, gdzie będziesz mógł podglądnąć jak wygląda.

Niestety według mnie ma dość sporego minusa, ponieważ nie mamy możliwości podawania haseł i genrują się same okienka z automatycznie uzupełnionymi niektórymi hasłami. Uczniowie tak na dobrą sprawę, muszą na czuja uzupełnić brakujące hasła. Poniżej możesz zobaczyć jak wygląda gotowy PDF, który powstaje przy użyciu tego generatora.

The Teacher’s Corner

Drugie narzędzie to bardzo prosty generator, który daje wiele możliwości. Stworzyłam w nim krzyżówkę w oparciu o słownik Macmillana (znajdziesz go TUTAJ) w temacie owców. Hasła są dość proste, ale opisy trochę trudniejsze, dlatego postanowiłam je wykorzystać. Poniżej na zdjęciu możesz zobaczyć jak wygląda pierwsza strona.

Maksymalna ilość haseł, które możesz wygenerować to 10, jednakże uważam, że jest ona idealna na krótkie ćwiczenie powtórkowe lub utrwalające.

Jak sam możesz zauważyć, po wygenerowaniu haseł, przechodzisz do kolejnego etapu, w którym możesz dostować krzyżówkę do swoich potrzeb. Możesz zmieniać kolory kratek, cień, kolor tekstu, wielkość. Dosłowie wszystko. Później wystarczy ją tylko pobrać jako PDF i wydrukować. Krzyżówka gotowa 🙂 Jest mój ulubiony, na chwilę obecną, generator.

Puzzlemaker

Ten generator pozwala Ci na dodanie większej ilości haseł niż w poprzednich propozycjach. Minusem jest to, że nie ma opcji zapisywania gotowej krzyżówki na dysku, a w celu wydrukowania, trzeba wydrukować całą stronę internetową. Można to obejść w ten sposób, że zapisujemy obrazek krzyżówki (prawy przycisk myszy i opcji: „zapisz grafikę jako”), a tekst do haseł możesz skopiować i wrzucić do worda razem z pobranym wcześniej obrazkiem. Wymaga to trochę więcej zabawy ale dzięki temu krzyżówka zostaje z Tobą na stałe.

Tools for Educators

Ostatni generator, daje Ci również możliwość wykorzystania obrazków zamiast haseł. Lista z propozycjami jest dość spora i znajdziesz tam ponad 50 kategorii tematycznych. W każdej z nich, możesz wybrać do 15 obrazków z których stworzysz swoją krzyżówkę.

Plusem tego narzędzie jest opcja RELOAD, dzięki której możesz zmienić układ i wygląd krzyżówki jeśli ten wygenerowany za pierwszym razem Ci nie odpowiada. Minusem tego rozwiązania jest natomiast to, że nie ma opcji zapisywania na dysku komputera, tylko musisz od razu ją wydrukować.

Mam nadzieję, że mój wpis okaże się dla Ciebie pomocny i znajdziesz tu to, czego szukałeś. Jak sam widzisz, każdy z powyższych generatorów ma swoje plusy i minusy. To tak naprawdę od Ciebie zależy z którym lepiej będziesz się dogadywał.

Jestem ciekawa, jakie jest Twoje ulubione narzędzie do tworzenia krzyżówek. Jeśli korzystasz z innego niż te które ja wymieniłam, to koniecznie podziel się linkiem w komentarzu! 🙂

Trzymaj się ciepło! 🙂

ZDJĘCIE GŁÓWNE: https://bit.ly/2UKpJQC

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to