Całkiem niedawno szukałam dla Miłosza pierwszego sortera kształtów. Pomimo tego, że na rynku jest ogromny wybór takich produktów, to wybór odpowiedniego wcale nie jest taki prosty.

Musisz zdecydować jaki materiał będzie odpowiedni dla Twojego dziecka (wolisz drewniany czy plastikowy?). Druga sprawa to rozmiar tej zabawki (mniejszy czy większy?). Kolejna rzecz to kształt jaki powinien mieć sorter. Kiedyś bardzo popularne były zwykłe kostki z otworami, a teraz możesz znaleźć te zabawki w najróżniejszych kształtach. Co więcej, musisz wziąć pod uwagę również jego jakość tak aby przetrwał zabawy nawet z najbardziej aktywnym maluchem. Ostatnią rzeczą, o której powinieneś jeszcze pomyśleć to kompaktowość (zastanów się czy będziesz miał go gdzie przechowywać).

Sam widzisz, że wbrew pozorom pod uwagę trzeba wziąć wiele rzeczy. Dla mnie najlepszym wyborem okazał się sorter Daisy Box (kształty) od włoskiego producenta Quercetti, którego w Polsce jego dystrybucją zajmuje się szczecińska firma Dante.

W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci moje przemyślenia oraz sposoby na jego kreatywne i edukacyjne wykorzystanie. Mam nadzieję, że wpis Ci się spodoba i okaże się dla Ciebie pomocny 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W dość sporym kartonowym pudełku znajdziesz duży sorter o kształcie stokrotki z przykrywką oraz klockami w różnych kształtach. Zestaw składa się łącznie z 16 elementów:

 • niebieskiego pojemnika,
 • białej nakładki z 7 miejscami na klocki,
 • 14 klocków:
  • 2 pomarańczowe gwiazdki,
  • 2 żółte kółka,
  • 2 czerwone kwadraty,
  • 2 granatowe krzyżyki,
  • 2 zielone koniczyny,
  • 2 fioletowe „kwiatki”,
  • 2 niebieskie trójkąty.

WYMIARY ELEMENTÓW:

Z racji tego, że jest to produkt przeznaczony dla małych dzieci, postanowiłam podać Ci wymiary poszczególnych rzeczy, w razie gdybyś ich potrzebował.

 • Niebieska miska: 33cm x 28,5cm x
 • Biała pokrywka: 27cm x 22,5cm

Jeśli chodzi o wymiary klocków, to mają po mniej więcej od 4 do 5cm. Także jak widzisz, są naprawdę spore.

WIEK DZIECKA

Producent umieścił informację, że Daisy Box (kształty) dedykowany jest dzieciom powyżej 12 miesiąca. Jednakże Miłosz zaczął z niego korzystać już w wieku 6 miesięcy. Być może zdziwi Cię dlaczego tak wcześnie. Zauważyłam, że bardzo lubi sięgać i chwytać różne przedmioty, dlatego postanowiłam podsunąć mu początkowo tylko kształty i pokrywkę aby mógł próbować wyciągać poszczególne klocki. Gdy mu się to udało, był bardzo zadowolony.

ASPEKT EDUKACYJNY

Daisy Box z pewnością wspomaga rozwój dziecka. Dzięki niemu, maluch nie tylko poznaje kolory i kształty, ale również rozwija zdolności manualne, które są bardzo istotne. Ponadto, poniżej postanowiłam opisać dla Ciebie przykładowe zabawy, do których możesz wykorzystać ten sorter

ZABAWY

Jako, że jestem zwolenniczką wykorzystywania jednej rzeczy na kilka sposobów, to pomyślałam, że podzielę się z Tobą kilkoma propozycjami zabaw, które spodobały się mojemu 6-miesięcznemu synowi oraz takie, które mam zamiar próbować z nim w przyszłości.

WYCIĄGANIE (6m+)

Dziecko leży na brzuszku, a przed nim znajduje się biała pokrywka z włożonymi klockami w odpowiednich miejscach. Zachęcaj je początkowo do sięgania po dowolne kształty i nazywaj kolory lub kształty.

WIEŻA (6m+)

Małe dzieci czerpią największą frajdę z burzenia rzeczy. Dlatego warto układać same kształty w jedną dużą wieżę lub kilka mniejszych i zachęcaj dziecko do sięgania po nią w celu zburzenia.

WKŁADANIE DO ŚRODKA

Do tej zabawy będziesz potrzebował tylko niebieski pojemnik (bez przykrywki). Zadaniem malucha jest przełożenie dowolnych zabawek lub klocków, które są poza pojemnikiem, do środka. Początkowo warto pozwolić dziecku na dowolność, a po jakimś czasie, prosić o włożenie konkretnej rzeczy. Zabawa ta sprawdzi się również gdy będziesz chciał wprowadzić nazewnictwo w obcym języku.

WSKAZYWANIE

Do tej zabawy będziesz potrzebować tylko klocków. Zadaniem Twojego malucha będzie wskazywanie konkretnego koloru lub kształtu w zależności od tego, o co poprosisz. Tutaj również śmiało możesz wykorzystać język obcy.

CO TO JEST?

Cała zabawa polega na tym, aby w nieprzezroczystym woreczku umieścić klocki, a Twoja pociecha, używając tylko i wyłącznie zmysłu dotyku próbowała odgadnąć kształt i kolor klocków

MEMORY

To pomysł na zabawę dla starszych dzieci i jedyne czego będziesz potrzebować to klocki oraz papierowe kubki. Jako, że w zestawie Daisy Box mamy po dwa kształty w takim samym kolorze uważam, że jest to świetna opcja to gry w memory. Dzięki temu, że kształty będą ukryte pod kubkami, Twoje dziecko powinno być bardzo zaciekawione tą zabawą.

ZALETY

Przede wszystkim jest to zabawka, której jakość jest naprawdę świetna! Plastik jest gruby i nie odkształca się, dzięki czemu możesz mieć pewność, że nie tylko wytrzyma zabawy polegające na uderzaniu jednym elementem o drugi, ale również z pewnością posłuży nie tylko jednemu dziecku.

Kolejną zaletą jest rozmiar zabawki, który mnie naprawdę zaskoczyły. Nie spodziewałam się, że będzie ona aż tak duża. Dzięki temu, małe rączki nie powinny mieć problem z chwytaniem ich oraz manipulowaniem nimi.

Ponadto, producent zdecydował się na żywe, ale nie jaskrawe kolory. Klocków spokojnie można używać właśnie do ich nauki.

Przede wszystkim, główną zaletą Daisy Box jest to, że dziecko ma możliwość ćwiczenia małej motoryki oraz skupienia i koncentracji. Co więcej, sorter można wykorzystywać na wiele sposobów.

REASUMUJĄC

Uważam, że jest to naprawdę fantastyczna zabawka, która przetrwa więcej niż jedno dziecko, a także zapewni dobrą zabawę przez długi czas. Ponadto, posiada wiele zalet oraz dba o rozwój Twojego dziecka. Muszę przyznać, że jest to jeden z fajniejszych produktów dostępnych na rynku 🙂

INFORMACJE O ZABAWCE

TYP ZABAWKI: zręcznościowa
PRODUCENT: Quercetti
DYSTRYBUTOR: Dante
ILOŚĆ ELEMENTÓW: 16
WIEK DZIECKA: 1+
CENA: ~ 80 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ ZABAWKĘ W DOBREJ CENIE

Udanej zabawy!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to