Na początek muszę Ci się do czegoś przyznać. Nie spodziewałam się, że wpisy z serialami kryminalnymi będą cieszyły się taką popularnością. Jestem zaskoczona tym, że tak chętnie zaglądasz do tej zakładki i bardzo się cieszę, że znajdujesz tu wiele inspiracji. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to jakoś bardzo rozbudowana kategoria, ale obiecuję się poprawić i częściej pisać o różnych produkcjach, które warto zobaczyć.

Nie wiem czy wiesz, ale polskie kino to nie tylko żenujące i masowo produkowane komedie romantyczne. Wbrew pozorom można zobaczyć wiele dobrych filmów i seriali, ale trzeba wiedzieć co oglądać, żeby się nie naciąć. Mam taki niecny plan, aby trochę bardziej przybliżyć Ci polskie produkcje warte uwagi i pomyślałam, że zacznę od seriali.

Postanowiłam przedstawić Ci 11 produkcji, które są utrzymane w tematyce kryminalnej, ale niektóre z nich tylko nawiązują do tego gatunku. Natomiast, jeśli jesteś fanem takiej tematyki, to na blogu znajdziesz jeszcze dwa wpisy:

>>>>> Amerykańskie seriale KRYMINALNE <<<<<

>>>>> Brytyjskie seriale KRYMINALNE <<<<<

Zapomniałabym dodać! Lista seriali jest w porządku alfabetycznym 🙂

25 lat niewinności (2020)

Ależ cudowną wiadomością był fakt, że reżyser postanowił rozszerzyć wersję filmową i stworzyć miniserial, dzięki któremu widz ma okazję zobacz więcej interesujących wątków.

Sprawy Tomka Komendy nikomu chyba przybliżać nie trzeba, bo każdy słyszał o tym, jak niewinny człowiek (Tomek) został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. Jan Holoubek postanowił widzom przedstawić jego dokładniejszą historię i powstał z tego zarówno film, jak i mini serial. Od siebie bardzo polecam.

Archiwista (2020)

Ta produkcja jest w tym zestawieniu jedną ze świeżynek, które całkiem niedawno pojawiły się na Netflixie i dlatego też, miałam okazję zobaczyć ten serial. Nie powiem, żeby był jakoś wybitnie wciągający i świetny. Ot, taki zapychaczo-odmóżdżadż po ciężkim dniu. Główny bohater, Henryk pracuje w żyrardowskim archiwum, w którym uwielbia przebywać. Jednakże, policja chce, aby zostało ono poddane cyfryzaji, dlatego też starszemu archiwiście przydzielają do pomocy młodą policjantkę. „Zesłanie” okazuje się mieć odwrotne skutki, ponieważ Zuza i pan Henryk podczas pracy, rozwiązują stare sprawy, które dotychczas były nierozwiązane.

Belfer (2016)

W kilka dni po śmierci młodej dziewczyny, do niewielkiego miasteczka Dobrowice, przyjeżdża nauczyciel języka polskiego – Paweł Zawadzki (grany przez Macieja Stuhra). Gdy tylko się tam znajduje, to od razu samodzielnie próbuje rozwikłać tajemnicę śmierci nastolatki. Jak łatwo się domyślić, mieszkańcy od razu dostrzegają wtykającego nos w niekoniecznie jego sprawy polonistę. Część z nich chce rozmawiać z nauczycielem, część traktuje go jak wroga, ponieważ go nie znają. Natomiast, jeśli chodzi o sieć pogłosek i plotek to muszę przyznać, że funkcjonuje bardzo dobrze – jak w większości małych miasteczek i wsi, gdzie każdy każdego zna.

Pierwszy sezon jest fantastyczny, widać, że wszystko zostało dobrze przemyślane i dopracowane więc polecam się z nim zapoznać. Niestety, drugi sezon według mnie powstał zdecydowanie za szybko i uważam, że spokojnie można było wydłużyć czas oczekiwania aby otrzymać równie wciągającą i zawiłą historię jak w sezonie pierwszym.

Kruk (2018)

Opis serialu pojawi się wkrótce 🙂

Paradoks (2012)

Powiem Ci, że dopóki ten serial nie pojawił się na Netflixie, to w ogóle nie zdawałam sobie sprawy z jego istnienia 😀 Nie będę ukrywać, że ta produkcja jest już w sumie leciwa i widać to podczas oglądania, ale ogólnie serial jest naprawdę bardzo dobry. Początkowo myślałam, że to po prostu zlepek pojedynczych spraw, jak CSI albo coś w ten deseń, a tu się okazało, że scenarzyści przygotowali jedną główną historię, którą dawkowali po trochę z odcinka na odcinek. Muszę pzrzyznać, że bardzo mi się to podobało.

Jeśli chodzi o poszczególne odcinki, to niektóre były lepsze, inne zaś słabsze. Szczególnie w pamięci utkwiła mi sprawa zabójstwa księdza i sekty. Nie będę jednak więcej zdradzać, żeby nie spojlować 😀 W ogóle, najlepsze jest to, że serial ten wypuściło TVP, którego nie podejrzewałam o względnie dobrą produkcję, a tu proszę – całkiem miłe zaskoczenie 🙂

Szadź (2020)

Lubię seriale, w których od początku wiadomo kto jest modercą. Muszę przyznać, że to zdarza się mało kiedy i nie mam pojęcia dlaczego. Szadź to właśnie ten typ serialu, gdzie widz dokładnie wie, kto jest tym złym i na kogo trzeba będzie zwrócić uwagę. W tym przypadku jest to Piotr Wolnicki, grany przez Macieja Stuhra, który tak mnie drażni w tym serialu, że nawet sobie nie wyobrażasz. Żeby nie było, że gra jakoś bardzo beznadziejnie – nie, nie, nie. Po prostu wedłg mnie radzi sobie całkiem dobrze i wkurza mnie, że taki bydlak tak długo wymyka się policji 😀

Na szczęście, końcówka serialu jest taka jakbym chciała, jednakże drugi sezon, wprowadza kolejne zawirowania.

PitBull (2005)

Jest to serial, którego nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Zdaję sobie sprawę, że jest to film, który został przerobiony na serial, ale mimo wszystko uważam, że ta produkcja Vegi jest po prostu obowiązkowa do pooglądania.

Myślę, że w wypadku tego konkretnego tytułu nie muszę się rozpisywać, ponieważ wydaje mi się, że jest to tak kultowy serial, że każdy wie kogo i czego dotyczy.

Prokurator (2015)

Opis serialu pojawi się niedługo 🙂

Rojst (2018)

W tym serialu mamy do czynienia ze śledztwami dziennikarskimi, które dotyczą zagadkowego samobójstwa pary nastolatków oraz morderstwa miejscowego działacza komunistycznego i prostytutki.

Sprawami zajmuje się dwóch reporterów – Witold Wanycz, starszy i bardziej doświadczony, próbuje dowiedzieć się co skłoniło dwójkę młodych ludzi, którzy mieli przed sobą jeszcze całe życie do tak drastycznego kroku. Nastolatka znał, ponieważ była córką jego przyjaciela z przeszłości. Niestety relacje pomiędzy jej ojcem, a Wanyczem są bardzo napięte i ciężko mówić o jakiejkolwiek współpracy.

Drugim dziennikarzem jest Piotr Zarzycki – młody i żądny rozgłosu mężczyzna, który tyle co przeprowadził się do małego miasteczka z Krakowa. Niestety, niejednokrotnie chęć dowiedzenia się co takiego się wydarzyło jest tak ogromna, że nie zważa on na bezpieczeństwo swoje, oczekującej dziecka żony oraz innych osób bezpośrednio związanych z tą sprawą.

Przyznaję, że serial jest wciągający, a aktorzy są rewelacyjni – zwłaszcza Dawid Ogrodnik. Wszystkie wydarzenia mają miejsce w latach 80., które zostały fantastycznie przedstawione. Scenografia jest naprawdę w klimacie.

Jeśli lubisz takie klimaty, to ten serial jest zdecydowanie dla Ciebie 🙂

Ślepnąc od świateł (2018)

Nie jest to być może taka całkiem kryminalna produkcja, ponieważ nie znajdziesz tu detektywów, ani sprawy o morderstwo do rozwiązania. Jednakże uważam, że to całkiem dobry serial, który powiedzmy, że niejako zahacza o temat przewodni tego wpisu, czyli kryminał, dlatego też postanowiłam go umieścić w tym zestawieniu.

Akcja serialu toczy się w okolicach Bożego Narodzenia, gdzie jak wiadomo, w tym okresie ma miejsce wiele imprez firmowych, podczas których goście bardzo często sięgają po narkotyki. Ich dilerem jest Kuba – małomówny perfekcjonista lubiący mieć wszystko pod kontrolą. Jego klienci to w większości śmietanka towarzyska Warszawy – celebryci, politycy, raperzy, hipstrzey oraz zamożne panie domu.

Kuba ma już dość swojego dotychczasowego życia i planuje uciec do Argentyny. Pomimo tego, że ma już wszystko zaplanowane, pozostaje mu do załatwienia jeszcze kilka spraw, ale jak już sam się zapewne możesz domyślić, szykuje się tu niezłe zamieszanie.

Serial jest mroczny i raczej ciężki. Skupia się na ukazaniu ludzi mieszkających w stolicy od ich najgorszej strony, w której dominuje pozerstwo oraz sztuczność. Jest dobrze zrealizowany, ale czasem ciągnie się jak flaki z olejem. Jednakże uwielbiam postać Daria i chociażby dla niego warto zobaczyć tą produkcję.

Ultraviolet (2017)

Jest serial, który na pierwszy rzut oka nie skupia się na jednej konkretnej sprawie kryminalnej. W każdym odcinku Ola z ekipą Ultrafioletu oraz mniejszym lub większym zaangażowaniem policji rozwiązują inną sprawę. Jednakże co jakiś czas przeplata się z tymi sprawami wątek śmierci jej brata, który z każdym odcinkiem okazuje się być coraz bardziej istotny.

Wbrew pozorom w serialu wiele się dzieje i pomimo tego, że większość spraw ukazana jest w sposób, że gdyby nie ekipa UV, to policja nigdy sama nie wpadłaby na pomysły szukania tropów i podejrzanych. Muszę przyznać, że było to dość irytujące, a sama główna bohaterka wydaje się być tak samo wkurzająca.

Przyznaję, że nie jest to jakieś wybitne kino i raczej nie znajdziesz tam fajerwerków, ale ogląda się to całkiem przyjemnie, zwłaszcza jako tło do innych czynności 😀 Pomysł z rozwiązywaniem zagadek kryminalnych przez zwykłych cywili, którzy wykorzystują media społecznościowe i nowoczesne technologie jest całkiem świeży jak na polskie kino, więc uważam, że warto chociaż wspomnieć o tym serialu 🙂

Wataha (2014)

Jest to zdecydowanie jedna z perełek w tym zestawieniu i Watahę pokochałam od pierwszego odcinka. Pamiętam, że z wielką niecierpliwością wyczekiwałam na każdy kolejny odcinek, żeby później jeszcze dłużej czekać na drugi sezon i na trzeci sezon.

Z pozoru prosta historia zamachu na drużynę Straży Granicznej, okazuje się ciągnąć przez kolejne sezony, aby po trochę wskazywać na fakty, które wcześniej nie mogły wypłynąć. Dodatkowo, pojawiają się nowe sprawy, a z nimi kolejne wątki do śledzenia i wyjaśnienia. Kapitan Straży Granicznej, Wiktor Rebrow próbuje to wszystko poskładać do kupy, a pomaga mu w tym prokurator Dobosz.

Serial dla mnie był wciągający już od pierwszego odcinka i nie ukrywam, że przyjemnie się patrzyło na produkcję, która była kręcona zaledwie 1,5h drogi od mojego domu, w Bieszczadach. Miło było obserwować jak akcja się zmienia. Z szybkiej, potrafi przejść w spokojną sielankę, aby po chwili znowu przyspieszyć. Ponadto, całkiem zgrabnie pokazano przepiękne Bieszczady 🙂

Znaki (2018)

O istnieniu tego serialu dowiedziałam się całkowicie przypadkowo, gdy znalazł się w „nowościach” na Netflixie. Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się jakichś wybitnych fajerwerków, ale pierwszy sezon bardzo miło mnie zaskoczył.

Akcja toczy się w małym miasteczku w Górach Sowich, które jak wiadomo owiane są mrocznymi tajemnicami Trzeciej Rzeszy z czasów II Wojny Światowej. Są one przeniesione na teraźniejszość i kilka wątków nawiązuje bezpośrednio do tajnych projektów oraz inwestycji, których naziści nie zdążyli dokończyć. Przeplatają się one z morderstwami, które miały miejsce obecnie i kilkanaście lat wcześniej, w latach 90. Komisarz Trela próbuje rozwiązać te zagadki.

Muszę przyznać, że historia mnie dość mocno wkręciła, a zakończenie sezonu było po prostu niespodziewane. Podczas oglądania, można było się wiele rzeczy domyślić, ale mimo wszystko końcówka mnie zaskoczyła i już czekam na możliwość pooglądania drugiego sezonu.

Mam nadzieję, że moje propozycje seriali Ci się spodobają i znajdziesz wśród nich coś wartego Twojej uwagi. Natomiast jeśli szukasz jeszcze więcej serialowych inspiracji, to koniecznie zapoznaj się z moimi pozostałymi wpisami w tej kategorii 🙂

Miłego seansu!

ZDJĘCIE GŁÓWNE: https://bit.ly/3siENno

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to