Nie wiem jak Ty, ale bardzo lubię proste książki, które zawierają równie proste przesłanie. Uważam, że rewelacyjnie się sprawdzają jeśli chodzi o zainteresowanie młodych czytelników swoją treścią.

Takie właśnie historie o przygodach Lisa i Prosiaczka, postanowiło wydać wydawnictwo Druganoga. Charakteryzują się one z pewnością nietypowymi ilustracjami oraz edukacyjnym przesłaniem i nauki, które z łatwością można wyciągnąć po każdej przygodzie dwóch przyjaciół. Są to książki pełne humoru, z pewnością łobuzerskie, a co więcej edukujące dzieci w wielu istotnych sprawach dotyczących codziennego życia.

Na serię książek Lisek i Prosiaczek, składa się łącznie aż 13 opowiadań. Na chwilę obecną, w Polsce dostępne są trzy pierwsze części, które wydało wydawnictwo Druganoga.

W tym wpisie, opowiem Ci o zaletach tej serii i przybliżę Ci dwie części Leśną gazetę oraz Bieg z zagadkami. Mam nadzieję, że książki przypadną Ci do gustu tak samo jak mnie! 🙂

KIM JEST AUTOR?

Autorem książek jest Bjørn F. Rørvik, którego twórczość została bardzo ciepło przyjęta przez norweskie dzieci. Jego zwariowane historie przepełnione oryginalnymi pomysłami i humorem sprawiły, że autor otrzymał wiele nagród.

Za nietypowe i z pewnością oryginalne ilustracje w książkach odpowiada Per Dybvig, który również jest jednym z najbardziej cenionych norweskich twórców. Jego grafiki wyglądają niczym te, które tworzą dzieci, co z pewnością zachęca najmłodszych czytelników do sięgnięcia po książki z jego ilustracjami.

DLA KOGO SĄ TE KSIĄŻKI?

Seria książek Lisek i Prosiaczek, to pozycje skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym, które z pewnością docenią humor oraz ilustracje znajdujące się w poszczególnych opowiadaniach. Pomimo tego, uważam, że nawet starsze dzieci, które samodzielnie czytają, powinny czerpać radość z czytania o szalonych przygodach, jakie spotykają dwójkę przyjaciół.

ZALETY KSIĄŻKI

Największą zaletą tych książek jest to, że przypadną do gustu zarówno rodzicom jak ich pociechom. Ci pierwsi, będą zachwyceni głębszym przesłaniem i nauką, którą można wyciągnąć po każdej przygodzie Lisa i Prosiaczka, a ci drudzy z pewnością docenią niesamowite przygody przyjaciół, pełne łobuzerskiego humoru.

Kolejną rzeczą, o której warto wspomnieć jest to, że bardzo przyjemnie się je czyta na głos. Słownictwo jest nieskomplikowane, występuje wiele dialogów, które można odczytywać na głosy. Dla mnie jest to ogromna zaleta.

Co do ilustracji, to trzeba przyznać, że nie można przejść obok nich obojętnie i jestem świadoma, że nie wszystkim mogą się one spodobać. Osobiście nie uważam ich za brzydkie, według mnie są niespotykane i z pewnością nieszablonowe. Co więcej, uważam, że idealnie pasują do treści i przygód Lisa i Prosiaczka. Dzięki takiej, a nie innej kresce, dzieci mogą mieć wrażenie, że te książki zostały zilustrowane przez ich rówieśników. Ponadto,w poszczególnych książkach bohaterami targają różne emocje, które łatwiej jest dzieciom zrozumieć poprzez potargnae i chaotyczne ilustracje.

Ostatnią rzeczą, o której po prostu należy napisać jest fantastyczne tłumaczenie, za które odpowiedzialna jest Iwona Zimnicka. Należy się jej wielki szacun za to, że świetnie poradziła sobie z bardzo krótkimi i prostymi tekstami, które bardzo zręcznie przetłumaczyła. Ogromną zaletą jest to, że przygody Lisa i Prosiaczka nie brzmią infantylnie, przez co spokojnie mogą je czytać nawet starsi czytelnicy.

Leśna gazeta

Pewnego razu, po przeczytaniu wielu gazet, Lis i Prosiaczek postanowili wydać własną gazetę, w której znajdowałyby się najważniejsze lokalne wydarzenia.

Przyjaciołom początkowo trudno wybrać odpowiednią nazwę, ponieważ każdy z nich ma swoją propozycję, a gdy już udaje im się dogadać w tej sprawie, to okazuje się, że późniejsze podzielenie się obowiązkami jest już banalnie proste. Jeden z nich zostaje redaktorem, który jest bardzo zajęty sprawdzaniem, która oranżada jest smaczniejsza, a drugi poszukuje tematów, które można by opisać w gazecie. Oczywiście jeszcze musi je udokumentować.

Niby wszystko wydaje się banalnie proste, ale okazuje się, że zredagowanie dobrego i przyciągającego uwagę artykułu jest o wiele trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Potrzebna jest do tego nie tylko interesująca historia, ale liczy się również podejście i kompetencja dziennikarza.

Poprzez tą krótką opowieść, autorowi w Leśnej gazecie udaje się poruszyć temat odpowiedniego zachowania względem osoby, która ma stać się bohaterem artykułu. Dzięki temu, że Lis i Prosiaczek podchodzą do swojej pracy z różnym nastawieniem, rodzice mają okazję poruszyć ważne tematy w późniejszej rozmowie ze swoją pociechą.

Jest to naprawdę fantastyczna opowieść, która w prosty sposób, za pomocą humoru oraz charyzmatycznych bohaterów, niejako zmusza do chwili zastanowienia się nad tematem dotyczącym mediów i postawy dziennikarzy, a nawet ich odbiorców. Myślę, że autorowi należą się ogromne brawa za takie sprytne przemycenie bardzo istotnego tematu.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Reveljen-Griseposten
SERIA: Lis i Prosiaczek
AUTOR: Bjørn F. Rørvik 
ILUSTRACJE: Per Dybvig
TŁUMACZENIE: Iwona Zimnicka
WYDAWNICTWO: Druganoga
LICZBA STRON: 44
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: 
JĘZYK: polski
WIEK:  5+
CENA: 35 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/LesnaGazeta

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Bieg z zagadkami

Tym razem, Lis i Prosiaczek, postanowili wziąć udział w wyścigu z zagadkami zorganizowanym przez pudłońców. Nie liczy się w nim jednak szybkość, a wiedza uczestników na temat leśnych zwierząt i roślin.

Przyjaciele z radością decydują się na udział w biegu i postanawiają wspólnie wykonywać zadania. Lis niekiedy aż za bardzo kombinuje i nie dopuszcza do siebie propozycji Prosiaczka, ale czasem nawet gdy razem postanawiają rozwiązać zagadkę to wychodzi im to dość zabawnie. Ostatnie zadanie w konkursie jest najtrudniejsze, ponieważ zwierzęta muszą obserwować las.

Niestety jak na złość nic się w nim nie dzieje i nie spotykają na swej drodze żywej duszy. Wtedy postanawiają lekko nagiąć reguły biegu, a wszystko po to, aby zdobyć wymarzoną główną nagrodę.

Okazało się jednak, że ich oszustwo wychodzi na jaw, a przyjaciele nie próbują się od niego wymigać, tylko postanawiają się do niego przyznać. Dzięki temu, wykazują się uczciwością, za którą zostają wynagrodzeni przez przewrotny los.

Jak sam widzisz, Bieg z zagadkami, to opowieść, z której płynie przesłanie, że warto być uczciwym, ponieważ taka postawa może zostać doceniona i wynagrodzona 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Rebusløpet
SERIA: Lis i Prosiaczek
AUTOR: Bjørn F. Rørvik 
ILUSTRACJE: Per Dybvig
TŁUMACZENIE: Iwona Zimnicka
WYDAWNICTWO: Druganoga
LICZBA STRON: 44
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: bajki
JĘZYK: polski
WIEK:  5+
CENA: 35 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/BiegZZagadkami

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to