Żyjemy obecnie w takich czasach, gdzie spotkanie się z kimś z drugiego końca świata czy o innym kolorze skóry nie jest czymś niemożliwym i nadzwyczajnym. Taką możliwość może dać podróżowanie nawet do najodleglejszych zakątków świata, czy po prostu portale społecznościowe w Internecie.

Niby mamy XXI wiek, niby jesteśmy otwarci na inne kultury, religie i poglądy, jednakże nadal są osoby, które nie tolerują tej inności, a to jest przecież coś bardzo złego. Aby już od najmłodszych lat, móc wskazywać otwartą i prawidłową postawę dla inności, wydawnictwo Muchomor, wydało książkę francuskiego duetu Rasizm i nietolerancja – NIE!.

Jest ona genialna w swojej prostocie pod każdym względem, a co najważniejsze uczy otwartości, empatii i szacunku do drugiego człowieka. Uważam, że jest ona bardzo potrzebna i nie mogłam nie podzielić się z Tobą jej dokładniejszym opisem.

Zanim jednak przejdę do recenzji, to chciałam Ci tylko powiedzieć, że wcześniej w serii Przeciw przemocy ukazała się książka poruszająca tematykę związaną z molestowaniem. Nosi ona tytuł Zły dotyk. NIE! Również posiadam ją na mojej półce, ale opowiem Ci o niej innym razem.

A teraz, zapraszam Cię już do lektury 🙂

KTO JEST AUTOREM I O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Autorką tej edukacyjnej książki jest Florence Dutheil, a za ilustracje odpowiedzialny jest Henri Fellner.

Celem Rasizm i nietolerancja – NIE! jest pokazanie już najmłodszym czytelnikom, że że każdy człowiek jest inny i zasługuje na to, aby traktować go z szacunkiem. Ponadto, w prosty sposób tłumaczy trudne i zawiłe pojęcia rasizmu i nietolerancji.

Oprócz tego, dzięki lekturze tej książki, dzieci dowiedzą się jak oswoić uczucia, które mogą im towarzyszyć, gdy spotykają się twarzą w twarz z innością. Jej głównym przesłaniem jest nauka tego, że inny nie znaczy gorszy, a traktowanie kogoś w rasistowski sposób jest karane, ponieważ to przestępstwo.

BOHATEROWIE I BUDOWA KSIĄŻKI

Bohaterem książki jest Michał. Ma rude włosy, nosi okulary. Chodzi w różowych tenisówkach i zabawnie sepleni. Z pewnością jest inny niż Ty czy ja. Młody czytelnik, razem z Michałem odbędzie podróż, w której spotka wiele innych osób – chudych, wysokich, starych, niewidomych czy skośnookich. Wspólnie będą oswajać się z tą innością i uczyć się sobie z nią radzić, aby stać się bardziej otwartym człowiekiem.

Co do budowy książki, to nie znajdziesz tu opowieści z fabułą i rozdziałami. Powiem Ci jedno, pomimo tego jest ona bardzo przejrzysta i rewelacyjnie przemyślana. Można wyróżnić w niej podział na część, w której autorka pokazuje różnice i inność oraz wyjaśnia czym ludzie się od siebie różnią. Na kolejnych stronach stara się wskazać uczucia, jakie mogą pojawić się przy spotkaniu z innymi ludźmi, aby w kolejnej części nauczyć czytelnika jak można zareagować na inność. Na samym końcu, wskazuje odpowiednią postawę, jaką powinno wykazać się dziecko jeśli jest świadkiem zachowań rasistowskich.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Książka dedykowana jest przede wszystkim dzieciom. Jednakże polecam wspólne czytanie i zaangażowanie w to całej rodziny – dziadków czy starszego rodzeństwa. Dzięki takiej formie lektury, istnieje ogromna szansa na późniejszą rozmowę dotyczącą inności, nietolerancji czy rasizmu.

Ponadto uważam, że jest to rewelacyjna książka dla nauczycieli, wychowawców czy też pedagogów i psychologów szkolnych. Jestem przekonana, że już dzieci w przedszkolu będą w stanie zrozumieć przesłanie płynące z tej książki.

KSIĄŻKA NA LEKCJI

Tak jak wspominałam wcześniej, uważam, że Rasizm i nietolerancja – NIE! to obowiązkowa książka, z którą należy zapoznać swoich wychowanków czy uczniów. Dla wychowawców posłużyć za punkt wyjścia do rozmowy na godzinie wychowawczej.

Co więcej, nauczyciele nauczania zintegrowanego, mogą przygotować całą lekcję w oparciu o treść tej książki. Byłoby super, gdyby udało się im zaprosić jakiegoś obcokrajowca, osobę niewidomą czy kogoś o innym kolorze skóry aby dzieci mogły z nimi porozmawiać i przekonać się na własnej skórze, że wszyscy pomimo różnic w wyglądzie i poglądach jesteśmy niepowtarzalni, a zarazem tacy sami. Po prostu, pięknie się różnimy i to jest jak najbardziej okej.

Zdaję sobie sprawę, że to mogłoby być dość spore przedsięwzięcie, ale uważam, że taka lekcja, zapadłaby dzieciom w pamięci na długie lata.

ZALETY KSIĄŻKI

Co takiego urzekło mnie w tej książce? Przede wszystkim bijąca z niej prostota nie tylko przekazu, ale również treści, czy nawet ilustracji. To wszystko sprawia, że jest to książka idealna dla czytelnika w każdym wieku.

Treści jest tu niewiele, dzięki czemu dzieci mogą czytać ją samodzielnie. Ponadto, wielki ukłon należy się nie tylko autorce za pomysł oraz krótką i zwięzłą treść, ale również dla Joanny Woyciechowskiej, która świetnie poradziła sobie z tłumaczeniem. Słownictwo nie jest wyszukane dzięki czemu łatwo trafia do dzieci.

Ilustracje są nie tylko ładne, ale przede wszystkim obrazują realne sytuacje, w jakich może znaleźć się dziecko. Kreska jest prosta, nie przedstawia wielu szczegółów aby nie odciągać uwagi od tego co najważniejsze, czyli przesłania. Widać, że ilustratorowi zależało na tym, aby dziecko, które nie potrafi jeszcze czytać, zrozumiało przekaz i zainteresowało się tematem poruszanym w książce już po samych ilustracjach. Uważam, że udało się to w stu procentach.

Oprócz tego, najważniejszą nauką płynącą z książki jest pokazanie dzieciom, że to okej poczuć się nieswojo w towarzystwie „innych”. Autorka na stronach książki pokazuje przykładowe uczucia takie jak zdziwienie, zakłopotanie, agresję, ignoracnję, nieufność i nienawiść. Nie pozostawia ona jednak dziecka samemu sobie z tymi uczuciami, tylko pokazuje co może zrobić w takiej sytuacji aby oswoić własne emocje oraz aby stać się bardziej otwartym na innego człowieka.

REASUMUJĄC…

Uważam, że to GENIALNA książka i bardzo się cieszę, że wydawnictwo Muchomor postanowiło ją wydać. Tematyka nietolerancji i rasizmu, niestety co jakiś czas wraca jak bumerang i ważne jest to, aby uwrażliwić na nią nasze własne czy też szkolne dzieci. Otwartości na inność należy uczyć już od małego, ponieważ tylko wtedy możemy mieć pewność, że wychowaliśmy empatycznych, tolerancyjnych i po prostu lepszych ludzi. Przecież każdemu z nas należy się szacunek 🙂

W serii przeciw przemocy ukazała się również książka Zły dotyk NIE!. Jej recenzję możesz przeczytać w poniższym wpisie:

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Intolerance ET Racisme, Non!
AUTORKA: Florence Dutheil
ILUSTRACJE: Henri Fellner
SERIA: Przeciw przemocy
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 40
ROK WYDANIA: 2019
KATEGORIA: edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK:  5+
CENA:  ~ 29 zł
LINK DO KSIĄŻKI: bit.ly/RasizmINietolerancjaNIE

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury i owocnej dyskusji! 🙂

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to