Czy kursy online mogą zastąpić szkolenia stacjonarne? Czy bezpośredni kontakt z prowadzącym zajęcia czy warsztaty można poczuć za pośrednictwem wirtualnego połączania?

Dochodzi do sytuacji, w których nie jest możliwe bezpośrednie uczestnictwo w szkoleniach i w takich momentach wiele osób zadaje sobie pytanie czy szkolić się online. Wybór kursów w sieci jest bardzo duży, dostępne są lekcje płatne, darmowe, interaktywne. Możemy tez zapisać się na kurs prowadzony na żywo. Jakie są zalety takich kursów internetowych w porównaniu do szkoleń stacjonarnych? Dawniej nikt nie wyobrażał sobie nauki online. Kontakt z nauczycielem był nieodzownym elementem nauki. Świat jednak pędzi do przodu, ludzie zmieniają nawyki a technologia staje się coraz doskonalsza. Kto by pomyślał parę lat temu, że możemy założyć gogle i przeniesiemy się do świata wirtualnego, uczyć możemy się w tramwaju, samolocie korzystając z telefonu komórkowego czy też laptopa a książki czytamy z ebooka i zamiast nosić ciężkie i niewygodne książki posługujemy się małym i lekkim czytnikiem. Dostępności szybkość przepływu informacji nieustannie zmienia nasz świat.

KORZYŚCI z nauki online:

  • Łatwy dostęp – Kurs możesz odbyć z dowolnego miejsca na świcie, również z domu; nawet bez dostępu do Internetu jeśli wcześniej zapisałeś szkolenie w pamięci telefonu lub komputera.
  • Duży wybór- Dostęp do dużej ilości możliwych kursów, ogromny wybór gotowych kursów online
  • Tempo dopasowane do Twoich wymagań – samodzielnie możesz ustalać godziny nauki oraz ile poświęcisz na nią czasu, wyłącznie od Ciebie zależy kiedy ukończysz kurs. W większości przypadków masz też możliwość wielokrotnego przerabiania wykupionego szkolenia.
  • Koszty – w porównaniu do szkoleń stacjonarnych kursy online są zazwyczaj dużo tańsze. W sieci można też znaleźć całą masę darmowych kursów a firmy szkoleniowe prześcigają się w promocjach i programach lojalnościowych oferując duże rabaty na kolejne szkolenia. 

WADY z nauki online:

  • Często zajęcia prowadzone są w dużych grupach, mamy mniejszą możliwość bezpośredniego kontaktu z prowadzącym a w przypadku gotowych kursów online, które wyłącznie odtwarzamy np. w postaci wideo zadawanie pytań jest praktycznie niemożliwe. Niektóre serwisy z kursami wprowadziły możliwość przesyłania pytań do trenerów/nauczycieli ale jest to tylko namiastka prawdziwej rozmowy na żywo i konsultowania swojej wiedzy.
  • Pracodawcy nie cenią sobie tak bardzo kursów online porównując je do szkoleń stacjonarnych. Wszystko jednak zależy od tego czego się nauczysz a nie od certyfikatu, który otrzymasz po kursie.
  • Gorsza motywacja do nauki w przypadku osób, które mają problem z samodyscypliną.
  • Skupienie na zajęciach wymaga większego wysiłku, efekt odkładania na później czyli odkładania zajęć jest bardzo kuszący.

Świat wirtualny dominuje wszystkie nasze aktywności zawodowe. Można śmiało powiedzieć, że edukacja zyskała na rozwoju sieci i bardzo przyspieszyła wymianę wiedzy. Kursy online stały się standardem, który zaczęli akceptować nawet pracodawcy. W sumie liczy się nie na jaki rodzaj kursu uczęszczasz ale ile ze szkolenia wyniesiesz i czego się nauczysz. Czasy chwalenia się certyfikatami dawno minęły więc jeśli potrafisz uczyć się online to korzystaj z dobrodziejstw Internetu do woli. Osoby, które sprawnie poruszają się po wirtualnym świecie są idealnymi kandydatami do nauki online. Sprawnie znajdą odpowiednie kursy dla siebie, na podstawie recenzji ocenią jakość szkolenia, zaoszczędzą na promocjach i dodatkowo będą uczestniczyć w nauce zdalnie bez zbędnego tracenia czasu na podróżowanie. Kluczem do sukcesu w wyborze tej formy nauki jest umiejętność mobilizowania się do nauki i skupienie na kursie. W przypadku szkoleń stacjonarnym już sama nasza obecność na sali wśród innych uczestników zmusza nas do nauki. Nie każdy ma tyle siły, żeby siedząc we własnym mieszkanie zmusić się do wielogodzinnej nauki.

Artykuł ze zbiorów serwisu westom.pl/szkolenia/

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to