W dzisiejszym wpisie chciałabym po krótce przybliżyć Ci najnowszą serię od wydawnictwa EDGARD, która dedykowana jest najmłodszym uczniom. Jakiś czas temu na moim fanpejdżu organizowałam konkurs, w którym można było wygrać jedną z 5 książek z serii „Czytam po angielsku”.
Konkurs cieszył się sporym zaangażowaniem, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że te książeczki idealnie nadają się do wprowadzenia na lekcjach języka angielskiego.
W tym wpisie postaram się dokładniej opowiedzieć Ci o tej nowości i mam nadzieję zachęcić do sięgnięcia po takie pomoce dydaktyczne.
Dla kogo jest ta książka?
Książki te przeznaczone są dla dzieci młodszych ze szkoły podstawowej (od klasy 1 do klasy 4) ale tak na dobrą sprawę to wszystko zależy od poziomu wiedzy poszczególnych uczniów.
Jakie książki mamy do wyboru?
Na chwilę obecną w serii „Czytam po angielsku” znajduje się 5 książeczek na 2 poziomach zaawansowania, które są podzielone na 3 kategorie (adaptacje klasyków, książki przygodowe, książki faktograficzne).
- The Wild Wood (level 1)
- The Lost Backpack (level 1)
- The Wizard Of Oz (level 2)
- The Adventures Of Captain Cook (level 2)
- The Strange Playground (level 2)
Budowa książki
Każda opowieść to 28 stron tekstu, który jest okraszony przepięknymi ilustracjami, które wzbudzają zachwyt nie tylko u dzieci. Dodatkowo, na każdej stronie, po bokach znajdziesz tłumaczenie kluczowych słów znajdujących się na danej stronie. W samym tekście, wyróżnia je to, że są pogrubione.
Oprócz treści opowiadania, znajdziesz tam również:
- ćwiczenia;
- tłumaczenie w języku polskim;
- słownik;
- 2 strony memory z tłem (obrazek + tekst);
- nagranie w formacie mp3 z odczytem całej historii w wykonaniu native speakerów (kod do nagrania znajdziesz na 1 stronie książki).
Jeśli chodzi o rodzaj ćwiczeń jaki możesz znaleźć w tych książkach, to są to krzyżówki, zadania typu prawda fałsz, wykreślanki, tłumaczenia fragmentów, uzupełnianie zdań, dopasowywanie, wybieranie poprawnego słowa, zakreślanie prawidłowych odpowiedzi etc. W każdej z książek, znajdziesz maksymalnie 8 ćwiczeń do wykonania. Dzięki temu, nie tylko sprawdzisz czy Twoi uczniowie zrozumieli daną historię ale również poćwiczą struktury gramatyczne oraz znajomość słownictwa.
Jak użyć readersów na lekcji
- Zajęcie dla fast finishersów
Jeśl w Twoich grupach masz uczniów, którzy często kończą pisać testy lub rozwiązywanie zadań szybciej niż pozostali, zaproponuj im sięgnięcie bo jedną z historii. Dzięki temu, uczniowie nie będą bezczynnie siedzieć, nie będą przeszkadzać innym, a przy okazji podszlifują angielski. - Praca w grupach
Dzielisz uczniów na tyle grup ile masz readersów. Każda z grup ma wspólnie przeczytać tekst, wykonać ćwiczenia oraz na samym końcu opowiedzieć pozostałym grupom o czym było ich książka. - Klasowa biblioteczka
Ciekawym rozwiązaniem, jest też stworzenie klasowej biblioteczki, do której uczniowie mieliby cały czas dostęp. Dzięki temu chętni uczniowi sami decydują co i kiedy czytają, a co za tym idzie, daje im to poczucie swobody i autonomii.
Zalety tej serii
Muszę przyznać, że gdy pierwszy raz wzięłam do ręki książkę z tej serii, od razu moją uwagę przykuły piękne ilustracje, które są wykonane przez 4 różne autorki: Zuzzannę Wollny, Roksanę Robak, Ewę Iwaniuk, Katarzynę Majewską. Dzięki temu, każda książka ma swój unikalny klimat i czytanie sprawia większą przyjemność.
Z pewnością bardzo pomocne jest też tłumaczenie tekstu w języku polskim, które znajduje się na końcu książki. Jest to super sprawa dla rodziców, którzy chcieliby spędzić czas z dzieckiem przy wspólnym czytaniu. Zdecydowanym ułatwieniem będą też nagrania native speakerów w języku angielskim, które zaznajomią czytelników z poprawną wymową.
Książki nie są długie, dzięki czemu nie trzeba na nie poświęcać dużej ilości czasu i dziecko z większą chęcią sięgnie po kolejną pozycję.
Moim zdaniem
Posiadanie takich readersów jest świetnym rozwiązaniem dla każdego nauczyciela. Dzięki temu, dziecko nie tylko uczy się angielskiego ale również ćwiczy umiejętność czytania i zarazem obcuje z żywym językiem. Decydując się na korzystanie z readersów dzieci mogą w namacalny sposób doświadczyć tego, że język angielski jest im potrzebny. Z racji tego, że poziom tej serii jest odpowiednio dobrany do tej grupy wiekowej, czytanie nie sprawia problemów i po takiej lekturze uczeń odczuwa wielką satysfakcję, że udało mu się przeczytać książkę w obcym języku. Z pewnością może zaowocować to większą motywacją do późniejszej nauki.
Osobiście nie mogę się już doczekać kolejnych czytelniczych propozycji na wyższych poziomach. Mam nadzieję, że niedługo będą dostępne! 🙂
Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Cię do sięgnięcia po readersy na swoich zajęciach. Uważam, że to naprawdę bardzo fajna alternatywa dla książeczek tylko i wyłącznie w języku obcym, które czasami mogą okazać się za trudne dla młodszych uczniów.
Jestem bardzo ciekawa czy korzystasz z takiej książkowej pomocy dydaktycznej na lekacjach. Koniecznie podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu 🙂
A póki co, trzymaj się ciepło! 🙂
*** wpis sponsorowany ***