Ten dzień, co roku będzie już dla mnie wyjątkowy, ponieważ dokładnie 2 lata temu, odważyłam się i opublikowałam swój pierwszy wpis na tym blogu. Do pisania zachęcał mnie mój własny Mąż, za co jestem mu dozgonnie wdzięczna, bo założenie bloga to była jedna z najlepszych decyzji w moim życiu.

Muszę przyznać, że na początku, nie spodziewałam się tego, że dzielenie się z Tobą pomysłami na lekcje bez kserówek tak bardzo mnie pochłonie i tak bardzo się w to zaangażuję. W tym momencie, mogę śmiało stwierdzić, że blogowanie sprawiło, że rozwinąłam skrzydła nie tylko w aspekcie edukacyjnym.

Jeśli jesteś ciekawy jak wyglądał mój ostatni rok w social mediach, to dowiesz się tego właśnie z tego wpisu! 🙂 Wbrew pozorom dużo się działo! 😀

BLOG

Od początku 2019 roku mogę powiedzieć, że traktuję bloga jak drugą pracę. Poświęcam mu zdecydowanie więcej czasu niż było to w pierwszym roku działalności. I wiesz co? Sprawia mi to ogromną radochę 🙂 Nie spodziewałam się również tego, że dzięki blogowaniu i publikacjom w moich pozostałych social mediach, stanę się bardziej zorganizowaną osobą – a to jest coś, co już dłuuuuuuugo próbowałam osiągnąć.

W ciągu tych 365 dni, udało mi się opublikować aż 60 wpisów (ten jest 61), z których 9, było moimi autorskimi materiałami, które możesz w każdej chwili pobrać STĄD. Do tej pory uważałam się za kompletnego ziajoka, jeśli chodzi o tworzenie własnych materiałów, ale nie było to takie straszne jak na początku się wydawało i całkowicie się zakochałam w tworzeniu kart taboo 😀

W tym roku również, zupełnie przez przypadek wpadałam na pomysł nowej serii wpisów, która dotyczy uczenia się od innych, a mianowcie: Czego mugolski nauczyciel może nauczyć się od nauczycieli z Hogwartu. Początkowo planowałam stworzyć maksymalnie 3 wpisy, jednak, na prośbę Czytelników, postanowiłam wydłużyć analizę i ilość wpisów się powiększyła! 🙂 Super, że ta seria, przypadła Ci do gustu.

Co do samych liczb, to w okresie ostatniego roku mój blog odwiedziło aż 52 tysiące unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali aż 180 tysięcy odsłon.

Natomiast jeśli chodzi o wpisy, które najczęściej czytaliście to pierwsza piątka prezentuje się następująco:

  1. LIST do Królowej Elżbiety
  2. PATYCZKOWA familiada
  3. 3 sposoby na… słownictwo z REPETYTORIUM ósmoklasisty
  4. Jak napisać LIST do rodziny królewskiej?
  5. Sposób na CZASOWNIKI NIEREGULARNE (do pobrania)

Jak sam możesz zauważyć, co jakiś czas na moim blogu pojawiają się również treści mniej nauczycielskie, np. wpisy o serialach, miejsca warte zobaczenia, czy nawet od czasu do czasu jakiś przepis. Wychodzę z założenia, że nauczyciel to też człowiek i może, a wręcz powinien mieć inne zainteresowania poza edukacją. Dlatego też jeśli będziesz miał ochotę poczytać coś mniej nauczycielskiego, to zapraszam do buszowania po blogu 😀

Wakacyjne WYZWANIE: Ćwiczę kreatywność

W zeszłym roku wpadłam na pomysł wakacyjnego wyzwania dla nauczycieli. W sumie trochę się obawiałam, że podeszłam do niego zbyt optymistycznie, bo komu by się chciało brać udział w tym wyzwaniu aż przez 8 tygodni. Ale nie powinnam wątpić w moich Czytelników, ponieważ zareagowaliście na to wyzwanie bardzo optymistycznie i wspólnie udało nam się stworzyć wyzwaniowego ebooka, który zawiera aż 252 pomysły zebrane na 53 stronach! Wszystkie szczegóły możecie znaleźć TUTAJ.

Trochę się wahałam czy robić drugą edycję w tym roku, ponieważ tak jak wspominałam, dość wiele się u mnie działo i nie byłam pewna czy wyrobię się z tym wyzwaniem. Zwłaszcza, że w jesieni zostanę mamą. Jednakże, jestem z tych osób, które próbują i jak już wpadną na jakiś pomysł, to starają się go zrealizować. Dlatego też w tym roku postanowiłam ponownie przeprowadzić to wyzwanie i bardzo się cieszę, że podjęłam taką decyzję, ponieważ jak zwykle Czytelnicy mnie nie zawiedli!

Na chwilę obecną, w wydarzeniu na fejsbuku (KLIK) pojawiły się 4 przydasie, a Uczestnicy już przeszli samych siebie i póki co, ebook składa się aż 207 pomysłów i już wiem, że z pewnością będzie znacznie obszerniejszy niż ten zeszłoroczny. Ponadto, w tym roku, udało mi się również znaleźć patrona tego wydarzenia, którym jest Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Przygotowało ono nagrody dla 3 najwytrwalszych osób! 🙂

Jeśli nie wziąłeś jeszcze udziału w tegorocznej edycji i zastanawiasz się czy warto i czy nadal możesz to zrobić, to odpowiedź jest banalnie prosta – OCZYWIŚCIE, że tak! 🙂

Więcej szczegółów możesz znaleźć w poniższym filmiku 🙂

PODCAST: Do odpowiedzi

Dużym projektem i wyzwaniem, które w jesieni postawiłam przed sobą, było rozpoczęcie mojej przygody z nagrywaniem podcastów. Nie będę ukrywać, tego, że na początku było to dla mnie bardzo stresujące. Co więcej, wymagało to ode mnie wyjścia poza własną strefę komfortu. Na szczęście z każdym kolejnym odcinkem i gościem, z którym miałam okazję rozmawiać było coraz lepiej i swobodniej. Mam nadzieję, że uda mi się kontynuować ten projekt jak najdłużej.

Być może zauważyłeś, że ostatnio nie pojawiają się nowe odcinki, ale nic się nie martw. Na wakacjach, pracuję nad nowymi i już od września wracam z kolejnymi rozmowami! 🙂

EduWeek

Platforma EduBlogi cały czas prężnie działa, co bardzo mnie cieszy, zwłaszcza, że pod koniec lutego wystartowała pierwsza edycja nowej blogerskiej akcji EduWeek. Jej celem jest zebranie w jednym miejscu pomysłów skupiających się wokół jednego tematu. Do tej pory udało się przeprowadzić akcje na temat:

Jest mi niezmiernie miło, że akcja ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem i z pewnością będzie nadal kontynuowana w przyszłości. Z resztą, już za miesiąc będzie miała miejsce, czwarta odsłona, która będzie się skupiać na lekcjach, do których nie trzeba się przygotowywać, a jeśli już, to tylko minimalnie. Wszystkie szczegóły znajdziecie TUTAJ.

ROZWÓJ OSOBISTY

Mimo tego, że początek roku 2019 sprawił, że musiałam bardziej zadbać o siebie, nie oznacza to, że przestałam się rozwijać. Brak zaangażowania w edukacyjne eventy, rekompensowałam sobie (i nadal to robię) przeczytanymi książkami, którymi staram się z Tobą na bieżąco dzielić tutaj, na facebooku i coraz śmielej na instagramie.

Niestety nie wszystko jest takie kolorowe jak mogłoby się wydawać. W tym miejscu biję się w piersi, ponieważ ten rok obfitował w niewykorzystane okazje. Już tłumaczę o co mi chodzi. Śmiało mogę o sobie powiedzieć, że jestem MISTRZYNIĄ niewykorzystanych szans, zwłaszcza jeśli chodzi o wystąpienia na konferencjach. Różne sytuacje życiowe sprawiły, że nie mogłam wywiązać się z niektórych z swoich zobowiązań, co było dla mnie ogromnym rozczarowaniem. Jeszcze raz przepraszam wszystkich organizatorów, którym musiałam odmawić. Mam nadzieję, że w kolejnym roku sytuacja się odmieni i nadrobię stracone okazje.

Jednakże, w tym tygodniu (we wtorek) udało mi się wystąpić na V Zlocie Grupy Nauczyciele Angielskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Razem z Kasią Komarnicką poprowadziłyśmy warsztaty jako team Macmillan Polska. Opowiadałyśmy i pokazywałyśmy nietypowe, ale bardzo uniwersalne pomysły na budowanie poczucia przynależności w grupie i budowanie pewności siebie wsród uczniów. W tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim Uczestnikom za fantastyczne zaangażowanie w naszą sesję, a ponadto za ciepłe przyjęcie i docenienie naszych pomysłów! Nie mogłam wymarzyć sobie lepszego pierwszego wystąpiania 🙂

AUTORKA „matura speaking cards”

W kwietniu oficjalnie światło dzienne ujrzały moje autorskie karty, które stworzyłam pod okiem wydwanictwa Macmillan. Są one przeznaczone dla mataurzystów i ich zadaniem jest nie tylko, przygotowanie uczniów do matury ustnej, ale także rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.

Tematy pokrywają się z działami z repetytorium, a na każdej karcie znajdują się dwa rodzaje zadań. Pierwsze z nich polega na opisaniu obrazka i odpowiedzeniu na dotyczące go pytania.

Kolejne 6 pytań ma za zadanie niejako „zmusić” uczniów do przemyślenia i przedyskutowania zagadnień nawiązujących do działu tematycznego, z którego pochodzi karta. Starałam się przygtować angażujące i ciekawe dla uczniów pytania 🙂

Karty będzie można zakupić już we wrześniu!

FACEBOOK

W ciągu tego roku, mój fanpejdż rozrósł się prawie dwukrotnie! Jest mi niezwykle miło, że jest nas już prawie 4000. Moją aktywność staram się podzielić na liczne serie, tak aby łatwo było się tam odnaleźć zarówno mi jak i Tobie.

Wyszczególniłam 3 stałe i niezmienne serie, a resztą dzielę się w zależności od tego co robię w danym dniu. W poniedziałki lub wtorki dzielę się z Tobą nowym wpisem na blogu. Na piątki wyszukuję dla Ciebie różne nietypowe filmiki z facebooka, które możesz wykorzystać na zajęciach lub dla własnej rozrywki. W niedziele w roku szkolnym przypominam Ci wcześniejsze wpisy na moim blogu jako serie „ODGRZEWANY KOTLET”. W pozostałe dni, staram się dzielić pomysłami, książkami, serialami, ciekawostkami oraz inspiracjami. Od czasu do czasu, pokazuję też urywki z lekcji i zdjęcia od czytelników.

GRUPA: Książki z nauczycielskiej półki

Parokrotnie, albo nawet wielokrotnie, wspominałam już o tym, że staram się sięgać po książki tak często jak to możliwe. Aby nie zaspamować fanpejdża, postanowiłam stworzyć nowe miejsce, w którym będę mogła się książkowo „wyżywać”. W ten sposób powstała grupa „Książki z nauczycielskiej półki„. Jest to miejsce, w którym daję Grupowiczom znać o moich nowościach na półce, a także pierwszych wrażeniach tuż po przeczytaniu danej książki.

Super jest też to, że i osoby będące w grupie, dzielą się swoimi książkowymi zakupami i opiniami. Jest to małe i kameralne miejsce, ale jeśli lubisz czytać i chciałbyś się dowiedzieć jakie książki są godne uwagi, o różnych promocjach i okazjach, albo pochwalić się zakupem, to serdecznia Cię tam zapraszam 🙂

Pisząc ten wpis, nawet nie zdawałam sobie sprawy, ile nowych projektów rozpoczęłam w tym roku i jak wiele rzeczy robię w internetach! 😀 Mam nadzieję, że ten wpis Cię nie zanudził 🙂

Na kolejny rok mam tylko jedno pragnienie – chciałabym nauczyć się łączyć macierzyńswto z blogowaniem i moją działalnością w sieci. Mogę obiecać, że postaram się Cię tu nie zaniedbać i nadal będziesz miał po co wpadać na mojego bloga 🙂

A póki co, trzymaj się ciepło!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to