W Zabrzu, na chwilę obecną, jest jedyne takie miejsce w Europie, w którym możesz zejść pod ziemię i zobaczyć jak pracuje górnik. Ba! Nie tylko zobaczyć, ale i doświadczyć tego na własnej skórze. To jedyny taki zabytek techniki górniczej! A jak nazywa się to miejsce? Zaciekawiony? Już mówię:  Kopalnia Guido! Dla kogoś, kto nigdy pod ziemią nie był (mam na myśli siebie), to miejsce jest absolutnie fantastyczne.

Ale od początku. Zacznijmy od historii, spokojnie, postaram się nie zanudzić i podać tylko najważniejsze informacje. Natomiast, jeśli pragniesz dowiedzieć się czegoś więcej, polecam kliknąć tutaj.

Fundatorem i założycielem kopalni w 1855 r. był hrabia Guido Henckel von Donnersmarck ówczesny magnat i przemysłowiec. Jak łatwo się domyślić, już wiecie skąd wzięła się jej nazwa. Po 73 latach, szyb Guido został unieruchomiony i zaprzestano w nim wydobywania węgla. Dopiero rok 1967 przyniósł wiele zmian, a co za tym idzie, na nowo ożywił kopalnię, z której postanowiono utworzyć Kopalnię Doświadczalną Węgla Kamiennego M-300. Górnicy, testowali w niej nowe urządzenia i maszyny górnicze, ale również dostarczali przy tym niewielką ilość wydobycia. W 2000 r. w celu obniżenia kosztów w przemyśle węglowym, zdecydowano, że kopalnia powinna być zdemontowana, a wraz z nią wszystkie maszyny, które były testowane. Dzięki zaangażowaniu wielu instytucji, w 2007 r. utworzono zabytkową kopalnię Guido, która od tego czasu jest dostępna dla zwiedzających.

Obecnie, zwiedzający mają możliwość wybrać trzy rodzaje zjazdów na różne głębokości: 170m, 320m i 355m. Poziom 170 jest najstarszą częścią kopalni i poświęcony jest głównie św. Barbarze, patronce górników.  Z tego co wiem, poziom ten oferuje wiele projekcji multimedialnych, a ponadto znajduje się w nim kaplica z witrażem i rzeźbą Barbary.  Po więcej informacji, kliknij tutaj.

Poziom 320, jest naszpikowany wielkimi i ciężkimi maszynami górniczymi . Dodatkową atrakcją tej trasy jest także przejazd podwieszaną kolejką elektryczną (więcej informacji po kliknięciu)

Najniższym poziomem jest poziom 355, podczas zwiedzania którego możesz poczuć się jak prawdziwy górnik (i to dosłownie!).  Śmiałkowie, którzy decydują się na zjazd w dół, dostają ekwipunek (ubiór ochronny, gumioki, flanelową koszulę i  latarkę), a potem muszą wykonać szereg zadań, z którymi górnicy spotykają się na co dzień.  Jeśli jesteś zainteresowany „wycieczką” na ten poziom, kliknij tu, a dowiesz się więcej.

Na swoją pierwszą wizytę, wybraliśmy z Mężem poziom 320. Na wstępie, każdy uczestnik wycieczki, został wyposażony w kask ochronny (mogliśmy zdecydować o kolorze). Przewodnikami w kopalni są zazwyczaj byli górnicy, którzy na własnej skórze doświadczyli pracy w tych warunkach. Dzięki temu, są w stanie, dokładniej opowiedzieć  odwiedzającym , o tajnikach pracy pod ziemią. Na pierwszą atrakcję, nie trzeba było długo czekać. Okazał się nią przejazd trzypiętrową windą, która w kompletnych ciemnościach, zabrała nas na teren byłej kopalni (winda ta, porusza się z prędkością 4m/s).  Po zjeździe, rozpoczęliśmy wędrówkę 2,5km trasą kopalnianymi chodnikami. Przewodnik opowiadał jak z biegiem czasu zmieniała się technologia, która była wykorzystywana przy wydobyciu węgla. Demonstrował on także pracę niektórych maszyn, swoją drogą niesamowicie głośnych i niebezpiecznych. Powinieneś wiedzieć o tym, że chodniki w kopalni są zakurzone, dlatego pamiętaj o doborze odpowiedniego obuwia i stroju (takiego, którego nie będzie Ci szkoda, jeśli się pobrudzisz). Ponadto, mieliśmy także okazję, przejechać się podwieszaną kolejką, służącą do transportu górników.  Cała wycieczka trwa około 2/2,5h, a na samym końcu jest możliwość zregenerowania sił i spróbowania kopalnianego piwa w Hali Pomp, najniżej położonym pubie w Europie (a może nawet i na świecie). Wyjazdy na powierzchnię odbywają się co 30min (jest to zazwyczaj 15min po danej godzinie).

WAŻNE INFORMACJE:

  • musisz pamiętać o tym, aby zarezerwować termin zwiedzania, możliwość rezerwacji zarówno telefonicznej jak i za pomocą formularza znajdującego się na stronie (zwiedzanie bez wcześniejszej rezerwacji jest niemożliwe)
  • na poziomie 170, nie ma ograniczeń wiekowych, na poziomie 320 wymagany wiek dziecka to 6 lat, natomiast na poziomie 355 – 12 lat.
  • tylko poziom 170 jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych
  • na każdym poziomie zaleca się obuwie z płaską podeszwą
  • w kopalnianych korytarzach temperatura wynosi jakieś 16 st. C. więc pamiętaj o tym, żeby wziąć ze sobą coś, co możesz na siebie zarzucić
  • możliwe jest zwiedzanie kilku poziomów, jeden po drugim
  • cena zawiera przewodnika w języku polskim, inne wersje językowe różnią się cenowo
  • osoby, które przyjeżdżają z daleka, mogą skorzystać z oferty hostelu Guido

Ceny i możliwe godziny zwiedzania możesz sprawdzić po kliknięciu tutaj.

DOJAZD:

Jeśli rozpoczynasz swoją podroż z Katowic, polecam zdecydować się na pociąg. Połączeń jest dość dużo w małym odstępie czasowym (dokładny rozkład znajdzie tu). Droga do Zabrza trwa jakieś 15-20min. Po opuszczeniu pociągu na stacji Zabrze, wystarczy, że wyjdziesz schodami na ulicę 3 Maja i pójdziesz cały czas prosto jakieś 2km (jest to około 25-30min pieszo). Droga jest bardzo dobrze oznaczona, więc nie ma mowy o zgubieniu się. Jeśli chcesz wybrać autobus, powinieneś wsiąść na stacji Zabrze Goethego (linie autobusowe numer 7, 23, 47, 111, 198).  Przystanek końcowy, kopalnia Guido, jest tuż obok kopalni.

Mam nadzieję, że mój wpis przypadł Ci do gustu. Jestem bardzo ciekawa, czy odwiedziłeś już Kopalnię Guido! Daj znać w komentarzu!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to