Duża liczba szkół językowych sprawia, że wybór tej najlepszej, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwy. Warto zwrócić uwagę na kilka innych aspektów niż odległość od domu lub miejsca pracy, uczestnictwo w zajęciach kogoś znajomego czy nowoczesna siedziba.

Szkoła językowa powinna dawać nam możliwość poznawania kompleksowo nowego języka oraz tamtejszej kultury, dzięki czemu nie będą one dla nas aż tak dużym zaskoczeniem w momencie wyjazdu na wakacje, w podróż służbową czy na studia na zagranicznej uczelni.

 

5 zasad wyboru szkoły językowej

W chwili, kiedy zdecydujemy się na rozpoczęcie nauki w szkole językowej lub zapisanie na takie zajęcia swoich pociech, warto poznać ofertę przynajmniej kilku placówek i dowiedzieć się więcej o wybranych przez siebie miejscach. Na co zatem zwrócić największą uwagę?

  1. Doświadczenie osób prowadzących zajęcia – na to szczególnie należy zwrócić uwagę w przypadku zajęć dla dzieci. Im lektor/native speaker będzie miał większe doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla najmłodszych tym lepiej dla małych kursantów. Analogicznie jeśli chodzi o dorosłych.
  2. Sposób prowadzenia zajęć i ich zakres – przed zapisaniem się do szkoły językowej, warto dowiedzieć się, jak wyglądają zajęcia, jaki jest podział na grupy oraz poruszana na lekcjach tematyka (zwłaszcza w przypadku kursów specjalistycznych dla danej branży).
  3. Godziny zajęć i wielkość grup – w przypadku osób pracujących duże znaczenie mają godziny w jakich odbywają się zajęcia – zazwyczaj preferowane przez uczestników są późniejsze popołudnia, wieczory lub weekendy. Grupa licząca kilka osób będzie w stanie uczyć się bardziej efektywnie niż ta, w której znajduje się ich kilkanaście lub kilkadziesiąt. Alternatywą dla zapracowanych jest także coraz bardziej popularna nauka języka online, więc warto zapytać czy szkoła oferuje taką możliwość.
  4. Materiały edukacyjne – dobrą praktyką jest zapytanie, czy szkoła językowa zapewnia materiały naukowe takie jak podręczniki, ćwiczenia, płyty CD, czy są one do zakupienia we własnym zakresie.
  5. Przygotowanie do certyfikatu – jeśli naszym celem jest zdanie międzynarodowego certyfikatu językowego, warto dowiedzieć się czy szkoła oferuje zajęcia przygotowujące. Program takich  lekcji jest wtedy skupiony na konkretnych umiejętnościach wymaganych na danym egzaminie.

Metody nauki języka

Wybór odpowiedniej szkoły języków obcych to dopiero początek. Kolejnym etapem jest już sama nauka, dlatego tak ważna jest metodologia prowadzenia zajęć. Dla przykładu Szkoła Językowa Berlitz na przestrzeni już 140-letniego doświadczenia opracowała autorską Metodę Berlitz®, która stawia na komunikację w języku obcym. Program jest przygotowany tak, by nawet osoby początkujące rozumiały przebieg lekcji. Zajęcia prowadzone są przez native speakerów, dzięki czemu uczestnicy mogą się nie tylko osłuchać, ale także są angażowani w rozmowy w obcych języku. Ta metoda pozwala szybko zauważyć efekty nauki, a dodatkowo wykazuje bardzo praktyczne zastosowanie. Mówienie w obcym języku jest bowiem zazwyczaj dużo trudniejsze niż czytanie, słownictwo czy gramatyka. Jeśli wybór odpowiedniej szkoły językowej nadal jest za trudny, warto spytać o bezpłatne lekcje pokazowe. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się więcej o sposobie prowadzenia zajęć, poczuć atmosferę panującą w grupie czy porozmawiać z innymi kursantami.

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to