To już ostatnia w tym roku szkolnym edycja naszej akcji blogujących anglistek. Temat jest iście wakacyjny i związany  wszelkiego rodzaju podróżami. Pomysły, które dla Ciebie przygotowałam w większości ćwiczą umiejętności komunikowania się. Mam nadzieję, że wykorzystasz je na swoich lekcjach.

1. PUZZLE

Przygotuj dla swoich uczniów kilka obrazków związanych z popularnymi miejscami na świecie. Następnie potnij je na mniejsze kawałki, tak aby zrobić z nich puzzle. Każdy obrazek, włóż do osobnej koperty i na lekcji rozdaj po jednej kopercie na parę. Zadaniem uczniów, jest poprawne ułożenie puzzli, odgadnięcie miejsca, które znajduje się na obrazku a później, omówienie tego, co zabrali by ze sobą w podróż do tego miejsca. To zadanie możesz również przeprowadzić w większych grupach (wtedy rozdaj uczniom po kilka kopert).

2. PRZEKONAJ MNIE

Podziel uczniów na kilku osobowe grupy. W każdej z grup, wybierz po jednej osobie, która będzie decydowala o kierunku podróży oraz o tym ile pieniędzy można na to przeznaczyć. Zadaniem każdego ucznia w grupie, jest podanie, gdzie chciałby pojechać i przekonanie osoby decydującej, że właśnie tam powinni się wspólnie udać. Osoba decydująca, odpowiada na każdą propozycję podająć jakieś argumenty (za drogo, za dalego, myślałem o czymś innym itd.). Po wysłuchaniu wszystkich propozycji, osoba decydująca, wybiera cel podróży i powiedzieć co ją do tego przekonało. Zabawę możesz kontynuować do momentu aż każdy uczeń będzie osobą decydującą.

Dla bardziej zaawansowanych uczniów, aby podkręcić atmosferę, możesz przydzielić każdej osobie w grupie osobną rolę w „rodzinie” (mama, babcia, dzieci itd.). Osobą decydującą jest osoba, która płaci za wakacje (raz jest to ciocia z Ameryki, raz dziadkowie itd.).

3. KATALOG PODRÓŻY

Podziel uczniów na małe grupy lub pary. Jedna osoba z grupy, jest pracownikiem biura podróży. Pozostałe osoby, przyszły do niej, aby wykupić sobie wycieczkę. Zadaniem uczniów jest wcielenie się w te postaci i zdecydowanie, czy pracownik biura zdoła ich przekonać do zakupu wakacji. Jedyne co musisz wcześniej przygotować, to katalogi z biur podróży. To zadanie świetnie rozwija umiejętności mówienia w języku angielskim. Sprawia też dużo frajdy, dzięki czemu lekcja nie jest nudna.

4. ŚRODKI TRANSPORTU

Przygotuj kartki z wybranymi przez Ciebie środkami transportu (ja wybrałam takie: samolot, pociąg, samochód, autobus, autostop, statek, motocykl). Podziel uczniów na taką ilość grup aby każda z nich pracowała z wylosowanym środkiem transportu. Zadaniem każdej grupy, jest przygotowanie plakatów z wadami i zaletami podróżowania określonym środkiem transportu. To ćwieczenie może być bazą do przygotowania ucznia do napisania rozprawki. Dzięki metodzi projektowej, uczniowie są bardziej zaangażowani w zajęcia, a dodatkowo pobudza to ich kreatywność.

5. UWAŻAJ NA

Podziel uczniów w pary i pozwól każdej z nich wybrać sobie kraj w oparciu o który będą pracować. Zapisz na tablicy, jaka grupa pracuje z jakim krajem. Zadaniem każdej pary jest przygotowanie listy rzeczy, na które trzeba uważać w danym kraju. To zadanie bardzo pobudza dziecięcą kreatywność i zdarza się, że uczniom potrafią przyjść do głowy bardzo śmieszne rzeczy. Nie martw się, jeśli nie będą to prawdziwe powody. Chodzi tutaj przede wszystkim o dobrą zabawę a przy okazji ćwiczenie umiejętności pisania.

*****

Wpis powstał w ramach wspólnej blogerskiej akcji

Koniecznie zaglądnij też na pozostałe blogi biorące udział w tej edycji:

-> Angielskie Bajanie Sensoryczne podróże małe i duże, 5 zmysłów daleko i blisko

-> AngSchool Na lądzie, w morzu i w powietrzu – TIC TAC TOE w 5 odsłonach

-> Edyta Pikulska Palcem po mapie czyli zwiedzamy Wielką Brytanię. 

-> English Freak Środki transportu na 5 sposobów (means of transport)

-> Enjoy EnglishPodróżnicze chmury na 5 sposobów

-> Funglish5 pomysłów na przedwakacyjny speaking – ahoj przygodo! 

-> Get Engspired5 x CLIL – Geografia [do druku]

-> Head Full of Ideas Mali Podróżnicy, czyli 5 propozycji na zajęcia związane z podróżami

-> Let’s Read in EnglishKsiążkowym szlakiem – 5 literackich miejsc, które trzeba zobaczyć!

-> Londonopoly 5 pomysłów na lekcję o Australii

-> made by kate 5 (przed)egzaminacyjnych podróży małych i dużych

-> Małe-Duże – 5 gier i zabaw z podróżami w tle 

-> Pomysły przy tablicy Biwakowanie w 5 odsłonach

A póki co, trzymaj się ciepło! 🙂

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to