Nie wiem jak Ty, ale ja jestem ogromną fanką świątecznych reklam. Uwielbiam je oglądać i mogłabym to robić przez cały czas, i nie znudziłoby mi się to. Co więcej, mają one wiele zastosowań na lekcjach angielskiego. Jednym z nich jest to, że wprowadzają elementy kultury, bo jak powszechnie wiadomo, reklamy nie wszędzie wyglądają tak samo i warto uczniom wskazywać różnice pomiędzy krajami i transmitowanymi w nich przerwynikami filmowymi. Kolejnym plusem reklam, jest to, że bazując na nich można przygotować wiele ćwiczeń, wprowadzić daną tematykę czy strukturę gramatyczną a także mogą one posłużyć za inspirację do przygotowania listy tematów do speakingów, czy writingów.

Dziś przygotowałam dla Ciebie 7 świątecznych reklam, które pozwolą wprowadzić Ci świąteczną atmosferę na Twoich lekcjach. Zaciekawiony?

Mam nadzieję, że tak 🙂

1. Reklama Sainsbury (2015)

Ta reklama to klasyk, musiałeś ją widzieć, a jeśli nie, to szybko nadrób zaległości i zobacz tą zabawną reklamę z niezdarnym i grubiutkim kotełem. Jest on sprawcą niezłego zamieszania i bałaganu, ale dzięki temu możesz poruszyć następujące tematy po obejrzeniu tej reklamy ze swoimi uczniami:

– pomoc potrzebującym

– Święta w rodzinnej atmosferze

– dobre uczynki

A co więcej, z bardziej zaawansowanymi grupami można przeprowadzić konwersację i przy okazji poćwiczyć second conditional poprzez zadawanie pytań takich jak:

Co Ty byś zrobił w takiej sytuacji?

Jakbyś się zachował na gdybyś był członkiem  rodziny?

Jakbyś zachował się gdybyś był sąsiadem rodziny, której spalił się dom?

2. Reklama Allegro (2016)

Ta reklama już w tamtym roku skradła moje serce i za każdym razem jak ją oglądam mam wrażenie, że samodzielne nauczenie się języka obcego w takim wieku jest jak najbardziej możliwe gdy tylko ma się odpowiednią motywację. Ogólnie polecam obejrzenie tej reklamy w całości, nie tylko jej skróconej wersji, którą w ubiegłym roku mogłeś zobaczyć w telewizji.

Może ona posłużyć za wspaniały wstęp do różnych dyskusji, konwersacji, projektów czy pisania rozprawek.

Zagadnienia, które możesz poruszyć ze swoimi uczniami po obejrzeniu tej reklamy:

– uczenie się starszych osób

– emigracja

– rozłąka z rodziną

– motywacja do nauki

3. Reklama Heathrow 

Ta reklama ma podobną tematykę do poprzedniej, lecz tutaj możesz skupić się bardziej na samym fakcie chęci spędzenia Świąt w gronie rodziny. Dzięki tej reklamie będziesz mógł rozpocząć dyskusję na temat tego:

– w jaki sposób Twoi uczniowie spędzają Gwiazdkę

– jak wyglądają ich przygotowania

– co najbardziej lubią w Świętach

– a czego nie lubią

4. Reklama Marks & Spencer (2016)

Następna na liście jest bardzo ciepła reklama od M&S, która udowadnia, że nie trzeba być Świętym Mikołajem, aby zrobić komuś prezent. Powinna ona przypaść do gustu uczniom w każdym wieku i na każdym poziomie. Może ona także być wstępem do całej lekcji o:

– relacjach rodzinnych

– zwyczajach świątecznych w Polsce

– zwyczaj świąteczne krajów anglojęzycznych (otwieranie prezentów 25 grudnia, zostawianie czegoś do jedzenia Mikołajowi)

– wymarzonych prezentach

– sposobach dostarczania prezentów przez Mikołaja (fajne ćwicznie na conditionale)

– robieniu drobnych prezentów dla najbliższych

5. Reklama linii lotniczych z Nowej Zelandii

Ostatnio ktoś z Was na grupie dla nauczycieli dodał tę reklamę. Gdy tylko ją zobaczyłam pożałowałam, że jej nie zamieściłam w swoim zestawieniu. Szybko jednak postanowiłam to zmienić i umieścić ją tutaj, bo jest baaaaardzo urocza i uważam, że świetnie sprawdzi się na przedświątecznych lekcjach.

Dzięki niej, możesz w bardzo prosty sposób zaznajomić swoich uczniów z tym, że każdy ma inny akcent, a także, z tym, że nie tak łatwo porozumiewać się po angielsku i nawet Santa może mieć z tym problem 🙂 Dodatkowo, reklama ta, może posłużyć jako nietypowy i zabawny wstęp do lekcji związanych z różnymi akcentami lub poprawnej wymowie.

6. Reklama John Lewis (2018)

Jest to najnowsza reklama świąteczną, którą chciałabym dodać do tego wpisu. Jest bardzo prosta w swoim przekazie i występuje w niej Elton John! 🙂 Świetnie sprawdzi się do dyskusji o prezentach i ich znaczeniu dla dzieci. Myślę, że możesz ją wykorzystać podczas zajęć z młodzieżą, ale również z osobami dorosłymi.

https://www.youtube.com/watch?v=mNbSgMEZ_Tw

7) Hiszpańska reklama IKEA (2018)

Co prawda, reklama w oryginale jest w języku hiszpańskim, ale wystarczy, że włączysz angielskie napisy i możesz ją wykorzystać na swojej lekcji! 🙂  Jeśli jakimś cudem jej jeszcze nie znałeś, to mam nadzieję, że to szybko zmienisz. Reklama jest po prostu genialna! Jej celem jest uświdomienie tego, jak wiele wiemy o obcych osobach, a jak niewiele wiemy o naszych najbliższych. Myślę, że tej reklamy nie może zabraknąć na Twojej lekcji. Ponadto, idealnie może ona posłużyć jako wstęp do dyskusji czy konwersacji na tematy rodzinne:

– najciekawsze fakty o wybranym członku rodziny,

– jak uczniowie spotkali swoje drugie połówki,

– co lubią w świętach i w swoich bliskich,

– jak zmieniło się ich postrzeganie świąt na przestrzeni lat.

Mam nadzieję, że dzięki mojemu zestawieniu nie zabraknie Ci pomysłów na świąteczne i interesujące ćwiczenia konwersacyjne ze swoimi uczniami 🙂

A Ty, jaką reklamę dodałbyś do mojej listy? 🙂

ŹRÓDŁO ZDJĘCIA: https://stocksnap.io/photo/GRD5EJB3PF

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to