Gwiazdka już coraz bliżej i czas najwszy zacząć wprowadzać elementy świąteczno-zimowe podczas zajęć. Najlepszym i  jednocześnie najprostszym sposobem na wplecenie świątecznego klimatu są… PIOSENKI. Są bardzo istotne dla rozwoju dziecka, a co więcej pozwalają na szybsze zapamiętywanie słownictwa, utwralanie go. A co najważniejsze dzieciaczki bardzo dobrze się bawią podczas śpiewania i zabaw ruchowych związanych z daną piosenką.

Specjalnie dla Ciebie postanowiłam zebrać 5 najfajniejszych moim zdaniem piosenek. Na tej liście nie pojawi się „We wish you a merry Christmas” czy „Santa Claus is coming to town„. Jedynym hitem jaki tu znajdziesz będzie „Rudolph the Red Nosed Reindeer”, ale tylko dlatego, że zaplanowałam sobie reniferowe zajęcia na grudzień, a poza tym uwielbiam tą piosenkę w wersji oryginalnej.

1) Rudolph The Red Nosed Reindeer – The Kiboomers

Listę otwiera wspominany wcześniej czerwononosy renifer Rudolf w wykonaniu The Kiboomers. Piosenka jest raczej na tyle znana, że predszkolaki powinny ją kojarzyć. Jeśli nie, warto przygotować kilka reniferów, wymienianych na początku piosenki i zilustrowanie słów tej piosenki na podstawie obrazkowych reniferów. Inną wersją może być zachęcenie dzieci do wcielenia się w poszczególne role i przedstawienie tej piosenki na nich. Warto wcześniej prygotować czerwony nosek dla Rudolfa, czapkę Mikołaja i rogi reniferów dla pozostałych uczestników – świetna zabawa gwarantowana!

Według mnie ta piosenka idealnie nada się dla starszych przedszkolaków.

2) S-A-N-T-A – Super Simple Songs

Kolejna piosenka będzie idealn dla dzieci w każdym wieku. Skupia się ona wyłącznie na llicznych powtórzeniach jednej zwrotki, w której dzieci literują słowo SANTA, a także poznają takie słowa jak red hat, white beard, twinkle in his eye. Jak sam widzisz, słowa tej piosenki są na tyle proste, że przedszkolaki powinny ją szybko przyswoić. Dodatkowo melodia łatwo wpada w ucho i jest ona podzielona na szybszą do literowania i wolną do wyśpiewania słów.

3) Decorate The Christmas Tree – Super Simple Songs

Trzecia propozycja jest także od SSS i chyba od razu można poznać, że jestem ogromną fanką ich piosenek. Jak sam tytuł wskazuje, piosenka skupia się na przygotowaniach do Świąt i pojawiają się w niej poniższe zwroty (rozdzielone refrenem Fa la la la la, la la la la):

 • Decorate the Christmas tree.
 • Candy canes for you and me.
 • Hang the stockings, 1 2 3.
 • Wrap the presents happily.
 • On a sleigh ride, go go go.
 • Make a snowball, throw throw throw.
 • Kiss beneath the
 • Santa’s laughing, “Ho ho ho!”
 • Christmas Eve comes soon, hooray!
 • Santa Claus is on the way.
 • Lots of presents in his sleigh.
 • I can’t wait ’til Christmas Day.

Jest ona dość długa, a słownictwo w niej zawarte jest trudniejsze od poprzednich dwóch piosenek. Według mnie warto jednak jej używać dla osłuchania się podczas wykonywania prac artystycznych z przedszkolakami. Mogę Ci zagwarantować, że każde dziecko będzie śpiewało przynajmniej refren tej piosenki 😉

Warto jej także użyć na angielskim w klasach od 1-3 SP, uczniom powinna przypaść do gustu 🙂

4) Santa, Were are You? – Super Simple Songs

Gdy tylko usłyszałam tą piosenkę to od razu sobie pomyślałam, że jest niesamowicie urocza, a przy okazji wprowadza bardzo rodzinny i świąteczny klimat podczas zajęć. Każde dziecko czeka  na prezenty od Mikołaja i każde z nich zastanawia się gdzie atualnie jest Święty. Podczas śpiewania piosenki, ćwiczymy takie zwroty jak: Where are you? Are you under/in/on…, Look. Look. Over there. 

Tekst piosenki jest bardzo prosty i powinien przypaść do gustu dzieciom w każdym wieku. Dodatkowo, na stronie Super Simple, znajdziesz wiele materiałów do wykorzystania przy okazji przerabiania tej piosenki.

5) Jingle Jingle Little Bell – Super Simple Songs

Z tego zestawienia, jest to zdecydowanie moja ulubiona piosenka. Jej zalety to: bardzo proste słownictwo, łatwa i przyjemna melodia, możliwość przygotowania zabaw ruchowych w oparciu o tą piosenkę, a także możliwość wprowadzenia gestów, które jeszcze bardziej ułatwią i uatrakcyjnią jej śpiewanie.

Utwór ten jest polecany dla przedszkolaków w każdym wieku, ze względu na to, że można połączyć ją z odpowiednią choreografią.

Ponadto, jeśli chciałbyś zapoznać się jeszcze z innymi piosenkami w tej Christmasowej tematyce, to kliknij w poniższy przycisk, a na moim jutjubowym kanale znajdziesz ponad 60 propozycji! 🙂 

Mam nadzieję, że zbiór, który dla Ciebie przygotowałam spodoba się Twoim uczniom i okaże się dla Ciebie pomocny w przygotowywaniu świątecznego repertuaru na Twoje zajęcia.

A Ty, jakie piosenki dodałbyś do mojej listy? Daj znać w komentarzu!

A jeśli chciałbyś zapoznać się z innymi zestawieniami piosenek dla dzieci, to zapraszam do poniższej kategorii 🙂

Pozdrawiam bardzo zimowo i świątecznie,

ŹRODŁO ZDJĘCIA: https://stocksnap.io/photo/M8GLOB3Y9Q

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to