Dawno już nie było wpisu o patyczkach, więc dzisiaj chciałabym to zmienić i przygotowałam dla Ciebie następną porcję pomysłów na ich wykorzystanie. Poprzednio pisałam o tym jak użyć patyczków z numerkami, więc jeśli jeszcze nie widziałeś tego wpisu, to zapraszam 🙂

Zdecydowałam się podzielić wpis na 2 kategorie. Pierwsza z nich dotyczy starszych uczniów, a druga przeznaczona jest dla tych młodszych lub początkujących.

1. IM WIĘCEJ TYM LEPIEJ

Do przeprowadzenia tej zabawy będziesz potrzebował 26 patyczków z poszczególnymi literami alfabetu. Przygotuj sobie też jakiś fajny kubeczek, po to abyś mógł włożyć patyczki do środka. Spokojnie, możesz też trzymać je w ręcę. Ta gra sprawdzi się jako praca w grupach, parach, a nawet podczas pracy w pojedynkę. W zależności od tego na jaki rodzaj aktywności się zdecydujesz, prosisz kapitanów grup/jedną osobę z pary/jednego ucznia aby podszedł do Ciebie i wylosował sobie 1 patyczek. Następnie, jego/ich zadaniem będzie podanie jak największej ilości słówek, oczywiście w języku angielskim, zaczynających się na daną literę.

Jeśli uczniowie pracują w parach możesz zdecydować czy wszystkie pary wymyślają wyrazy do tego patyczka i rywalizują między sobą, czy uczniowie w parze „walczą” jeden na jeden aby stworzyć jak najdłuższą listę słów.

2. NIE MOŻESZ OD TEGO ZACZĄĆ!

W tej zabawie wystarczy Ci dokładnie ten sam zestaw patyczków, co w poprzedniej propozycji. W zależności od tego na jakim poziomie zaawansowania są Twoi uczniowie, możesz przeprowadzić to ćwieczenie w parach, większych grupach lub pojedynczo. Możesz też zdecydować, czy będą mieli za zadanie ułożyć (zapisać lub opowiedzieć) jakąś historyjkę (co może być trochę trudniejszą opcją) czy będą układali pojedyncze zdania. Cały myk w tym, że absolutnie NIE MOGĄ UŻYĆ słów, które zaczynają się na wylosowaną literę. Aby zmotywować uczniów, ustal jakiś czas na wykonanie tego zadania. Będą musieli używać słów o podobnym znaczeniu, więc dzieki temu rozwiną swoje słownictwo, a także może to być fajna lekcja o synonimach.

3. START WITH…

To ćwiczenie jest wariacją poprzedniego. Polega na tym aby ułożyć lub napisać historyjkę z jak największym użyciem słów, które zaczynają się na literę wylosowaną przez ucznia lub Ciebie. To zadanie polecam dla trochę starszych i bardziej zaawansowanych uczniów.

4.  PATYCZKOWE SCRABBLE

Do tego zadania będziesz potrzebować zdecydowanie więcej patyczków. Najlepiej jeśli zrobisz po kilka kopii każdej litery. Ćwiczenie jest banalnie proste – uczniowie układają patyczki w taki sposób, aby stworzyć jak najwięcej wyrazów.

Aby dodatkowo urozmaicić to zadanie, możesz już przygotować jeden dość długi wyraz, a kursanci muszą ułożyć jak najwięcej wyrazów, tylko z tych liter, które wchodzą w skład tego słowa. Jest to świetna propozycja na warm-up 🙂

Poniżej mam dla Ciebie 3 propozycje zabaw i ćwiczeń dla trochę młodszych uczniów 🙂

1. POSZUKIWANIA

Tutaj spokojnie możesz użyć „podstawowego” zestawu patyczków. Zasady są podobne do pomysłów #1 i #2, ale tutaj zadanie uczniów będzie polegało na odszukaniu w obrębie sali rzeczy, które zaczynają się na wylosowaną literę. Twoi podopieczni mogą pracować w parach/grupach/pojedynczo.

2. ALFABET

Zadanie tak oczywiste, że bardziej się już nie da. Pomimo tego uczniowie bardzo je lubią. Ich zadaniem jest ułożenie liter w odpowiedniej kolejności alfabetycznej. Mogą to robić na czas, pracować w parach lub pojedynczo.

3. ALFABETOWY MECHANIK

Układasz patyczki w kolejności alfabetycznej, następnie prosisz uczniów o zamknięcie oczu. Gdy już to zrobią,  zmieniasz kilka liter. W następnym kroku prosisz uczniów o otworzenie oczu i wybierasz jednego ochotnika o  naprawienie alfabetu. W razie trudności, prosisz „mechanika” aby wybrał sobie pomocnika.

Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie pomysły, przypadły Ci do gustu. Jestem ciekawa, jak Ty wykorzystałbyś patyczki na swojej lekcji.

Natomiast, jeśli chciałbyś poczytać o innych pomysłach na patyczki, to koniecznie kliknij TUTAJ. Już kilka razy pisałam o tym, jak wykorzystać tą nietypową pomoc dydaktyczną na różne sposoby.

Trzymaj się ciepło!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to